Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Áttétes emlőrák túlélők, akik gyógyszerekkel élik mindennapjaikat

Ajánlom a Facebookon

Diagnózis, műtét, sugár-, kemoterápia, lelki és fizikai kezelések sora. A mellrákbetegek többsége gyógyultan, legalábbis tünetmentesen fejezi be az embert próbáló utat. De vannak, akiknek ezzel nincs vége: csakis folyamatos gyógyszereléssel tudják a rákot féken tartani. Ők azok, akik áttétes emlőrákkal élik mindennapjaikat. Vajon ezek az erős nők, asszonyok hogyan élik meg, hogy állapotuk csupán így tartható fenn és a folyamatos orvosi vizitek, kontrollok innentől a mindennapok részei lesznek? Erről meséltek nekünk.

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Kun J. Viktória | egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo

Mit kell tudni az áttétes emlőrákról?

Alapvető különbséget kell tenni a primer (elsődleges) és a szekunder (másodlagos vagy áttétes, metasztatikus) daganatok között. Primer tumor, amely elsőként alakult ki a szervezetben. Ezzel szemben az áttétes daganatos góc az elsődleges ráknak már következménye, de nem kizárt, hogy olykor az áttéteket fedezik fel hamarabb. Áttét akkor alakul ki, amikor a burjánzásnak indult daganatsejtek eredeti helyükről eljutnak a szervezet más részeibe is, ott kitapadnak, és egymástól függetlenül, de egymással párhuzamosan növekedésnek indulnak. A daganatműtétek előtti neoadjuváns kemoterápia, vagy a műtétet követő sugárkezelés és az adjuváns kemoterápia célja, hogy a műtét után esetleg megmaradt tumorsejteket elpusztítsa. A kezelésekkel csökkenteni lehet a kiújulás és áttétképződés kockázatát, más esetekben elodázni a metasztázisok felbukkanását.

Az egyes daganatok áttétképzési hajlama eltérő, ezt a szövettani jellemzők, a rosszindulatúság foka és sok más tényező befolyásolja. Áttétek a szervezet legkülönfélébb szervrendszereiben kialakulhatnak, leggyakrabban a májban, a tüdőben, az agyban, a csontokban indulnak növekedésnek. Egy májáttét tehát nem májrákot, egy agyi áttét nem agydaganatot jelent. Így egy mellrák tüdő áttétjeinek kezelésében mellrákgyógyszerek lehetnek hatékonyak és nem a tüdőrákra kifejlesztett terápiák. Ennek az a magyarázata, hogy az áttétes daganat rendszerint bizonyos mértékben magán viseli a kiindulási tumor jellemzőit. Sokszor előfordul, hogy az áttétet fedezik fel hamarabb, azok okoznak panaszokat, amelyekkel a beteg orvoshoz fordul, és csak az alapos kivizsgálás (képalkotó vizsgálatok, szövettani mintavétel) során derítenek fényt arra, honnan is indult ki a daganat. Az áttétek is kezelhetők. A metasztázisok terápiája nem választható el az alapbetegségtől, s ugyanúgy jellemző rá a komplexitás, azaz a kemoterápia, adott esetben a sugárterápia bevetése, olykor pedig a sebészi úton való beavatkozás (metasztazektómia), amely például a vastagbélrákok májáttéteinél bizonyos esetekben gyógyulást, máskor jelentősen meghosszabbodó túlélést is eredményezhet. Egyre több célzott kemoterápiás készítmény is hozzáférhető, amelyekkel – a betegség típusától és a beteg szervezetétől függően – el lehet érni, hogy a növekedésnek indult áttétek elsorvadjanak, visszafejlődjenek, más esetekben pedig legalább ne növekedjenek tovább. Ezzel jó életminőségben, gyakran panaszmentesen megélt életéveket lehet biztosítani az előrehaladottabb stádiumú betegeknek is.1

Intima.hu logo

Cikkünk folytatásában áttétes emlőrákkal élő nők vallanak életükről, megpróbáltatásaikról, betegségükről.

 

Élet áttétes mellrákkal 1.

Hittel, sok-sok imával és élni akarással!

„Négy éve derült ki, hogy emlőrákom van, ráadásul a legagresszívabb fajtája, tripla negatív. A hír sokkoló volt, hat kisgyermek édesanyjaként különösen nehezen fogadtam, de onnantól csak előre néztem. Kimetszéses műtétem volt, kaptam sugarat, kemót. Aztán kiderült, hogy nyirokcsomóáttétem van a szegycsont mögött, így végül az orvosok a teljes mellamputáció mellett döntöttek”—kezdi történetét Piroska.

„Eltelt három év, jártam folyamatosan a kontrollvizsgálatokra, de mindent rendben találtak. A mellem helyén volt egy 3 centiméter hosszú heg, amit nyilván érzékeltem, de a CT sosem mutatott kóros elváltozást. Viszont egyre jobban fájt. Már a sebességváltás is pokoli kínokkal sikerült csak, úgyhogy elküldtek újabb vizsgálatokra. Akkor már a tüdőn három áttétet igazoltak, ami a csontokra is átterjedt. Beválasztottak egy klinikai vizsgálatba, ahol biológiai és kemoterápiát kaptam, viszont idővel a biológiai kezelést abba kellett hagyni, mert tüdőgyulladásom lett. Így azóta csak a klasszikus kezelésre járok, már több mint egy éve. Közben decemberben volt egy agyi áttétem is. Nagyon el voltam keseredve, a férjem is, aki neuropatológus, már ő sem biztatott. De aztán megráztam magam:

itt vannak a gyerekeim, a hitem nagyon erős és jött a fordulat, ami számomra isteni csoda.

A tüdőm daganatmentes, a szegycsont melletti 3 centis daganat 8 milliméterre zsugorodott, ami az elmúlt 3 hónapban semmit sem változott, az agyamban diagnosztizált két pici tumor is eltűnt. Most októberig biztosan folytatjuk a kezelést, akkor jön egy PET-CT, de én továbbra is pozitívan gondolkozom, és fel sem merül, hogy ne maradhassak itt a családommal. Édesanyám, aki kivétel nélkül minden héten elkísér a kemoterápiára, és végig simogat, amíg tart a kezelés. Ez elmondhatatlan erőt ad számomra. Természetesen az összes vizsgálatot is velem együtt izgulja végig, és közben együtt imádkozunk!”—mondja a ma is csak 41 éves anyuka.

Élet mellrákkal 2.

Hogy mit tanultam? Azt, hogy tudom: az időm véges

„2013-ban volt, hogy rájöttem, valami nem stimmel, illetve inkább éreztem. Úgy két héttel azelőtt vettem észre egy csomót a mellemben, ami sehogy nem akart eltűnni, szóval úgy döntöttem, megmutatom az onkológusunknak. Iszonyú gyorsan ment minden. Másnap biopszia, eredmény azonnal.

Akkor még úgy gondoltuk, csak egy kis daganat, kiveszik, kapok valami kezelést, és minden rendben lesz. Talán még meg is könnyebbültem, hogy nem olyan szervemben van, ami létszükséglet.

Azt gondoltam, ez nem bennem van, hanem rajtam, egy olyan részemben, amit bármikor pótolni lehet. Egy hét múlva volt időpontom CT-re, ami azt mutatta, hogy áttétek vannak a tüdőmben, és egy nagyobb a májamban. Elég sokat tudtam a rákról. Tisztában voltam vele, mit jelent, ha már áttétek vannak, hogy ez sokkal komolyabb dolog, mint gondoltuk. Tudtam mi vár rám, és mi történhet velem”—idézi fel Brjeska Dóra, akinél 32 évesen diagnosztizálták a betegséget.

„A kezelések elején megbeszéltük, hogy örülünk, ha kisebbek lesznek, de nem várunk csodákat. Fél évvel később már csak a maradványait látták.

Pont négy éve vagyok tünetmentes. Én nem mondom, hogy nem féltem, sőt.

Négy hónappal azelőtt láttam, ahogy valakit, akit nagyon szeretünk, elvisz a betegség. Nehéz volt nem arra gondolni állandóan, hogy velem is ez fog történni, de muszáj volt nagyon gyorsan rájönnöm, hogyan tudom helyén kezelni a dolgot. Nemcsak magam miatt, hanem a család miatt is. Elég nehéz fél év volt.

S hogy mit jelent vele együtt élni? Azt, hogy tudom, véges az időm. Tudom, hogy ez nem gyógyítható, de azt is tudom, hogy gyógyszerekkel akár nagyon sokáig is élhetek még, elég jól.

Én például minden kontrollra is ennek megfelelően megyek. Furcsa család vagyunk, mert nálunk nem tabu a halál, meg a rák, viszont soha nem mondjuk semmilyen vizsgálat előtt, hogy úgyse lesz ott semmi. Azt hiszem, babonásak vagyunk. Anyu mindig velem jön, és amíg odaérünk, megbeszéljük, hogy rendben lesz, ha valami van ott, az sem gond, mert tudjuk, mit kell tenni. Mindig gyártunk válaszokat a ,mi van, ha’ részekre. Ez biztonságot ad.

Nem szeretem az álpozitív dolgokat. Hogy tagadjuk a helyzetet, hogy úgy csinálunk, mintha semmi gond nem lenne. Ebben a helyzetben minden lehetőséggel foglalkozni kell. Meg kell tanulni együtt élni vele, és nem félni tőle.

Az embernek meg kell értenie, és el kell fogadnia, hogy nem halhatatlan. Nagyon sokan nem veszik tudomásul, nem tudnak beszélni a félelmeikről, pedig az nagyon fontos, annál rosszabb nincs, mint egyedül maradni velük. Sokszor nem könnyű. Nagyon el lehet fáradni benne, hogy tudod, bármikor bárhol újra ott lehet, hogy semmi nem biztos. Persze nem csak ez fárasztó. Az állandó gyógyszerek, amik nagyjából csak egyre többen lesznek, meg a mindennapi járulékos injekciók iszonyúan meg tudják gyötörni az embert. Én már a fertőtlenítőtől is nyafogok, hogy fáj. Így belegondolva elég vicces. Néha legszívesebben az egész gyógyszeres dobozt megfognám, és kihajítanám. Eléggé megnehezíti a dolgot, hogy nem látszik rajtam a betegség. Mondjuk ez azért jó, de a legtöbben nem értik. Azt gondolják, hogy ami nem látszik, az nincs is. Az emberek fejében, aki rákos, az szürke, kopasz, le van soványodva, szóval úgy kompletten rosszul néz ki. Vagy éppen a mellrákot a mellek eltávolításában mérik.

Egyszer valaki azt mondta, szerencsés vagyok, mert nekem nem vették le a melleim. Hát... ha tudná, hogy én pont őt tartottam mázlistának, mert az, hogy az övét levették, azt jelenti, hogy úgy gondolták, meggyógyulhat.

Nehéz megértetni az emberekkel, hogy ilyen helyzetben nem végeznek ekkora műtétet, mert fölösleges lenne, és ez egyáltalán nem szerencse. Furcsa, nem? De mondtak már olyat is, hogy milyen könnyen megúsztam, hiszen csak kihullott a hajam. Ezek azért nagyon rosszul tudnak esni. Úgy tesznek, mintha csak mondjuk egy influenza lett volna, mert ,nem is tűnsz betegnek’, miközben én minden reggel, amikor felkelek, arra gondolok, hogy ma se történjen semmi, ne fájjon annyira, mint tegnap, el tudjam végezni, amit kell”—mesélt a FülesOdúblog fiatal írónője.

 

Kérdése van a metasztatikus emlőrákkal kapcsolatban?
>> IDE KATTINTVA <<
kérdezzen Dr. Szentmártoni Gyöngyvér onkológustól!

 

Élet áttétes emlőrákkal 3.

El kell engedni a rosszat, hiszen fejben dől el minden

„2016-ban diagnosztizáltak nálam kétoldali emlő tumort, nyirokcsomó és csontáttéttel. Engem már akkor ott nem lepett meg, mert tudtam, hogy baj van. Valahogy nem hagyott nyugodni a dolog, de egy további vérkép Lyme-kórt igazolt. Év vége felé nagyon elkezdett fájni a bal oldali mellem, olyannyira, hogy produkálta a tüneteket, gyulladás, bimbó behúzódás. Iszonyat gyorsan változott át. Na ekkor léptem, a volt tanárom csinált egy MR vizsgálatot, ami akkor mindent igazolt. Innen gyorsultak fel az események, core biopszia, ennek szövettani eredménye HER2+.

Bekerültem az onkológiai intézetbe, ahol megint csak gyorsan sebészi konzultáció, mammográfia, még aznap onko-team. Aztán megcsináltattam a CT-t, ami viszont leírta a szegycsontban és néhány bordán is az áttétet. Így az orvosom betett egy klinikai vizsgálatba (study), elkezdtük a neoadjuváns (műtét előtti kemoterápia) kezelést április közepén. Tavaly olyan jók lettek az eredmények, hogy mind a sebészem, mind az onkológusom azt mondta, hogy most vagyok helyzetben, jöhet a műtét. Kétoldali emlő eltávolítás, nyirokcsomó kivétel és egy expander behelyezés. Aztán kaptam egy kis pihenőt, a patológiás szövettanom nagyon jó lett, az emlőbizottság visszatett a klinikai vizsgálatba, folytatják a kemoterápiás kezelést.

Most ott tartok, hogy 3 hetente kapom a gyógyszereket. Eleinte voltak olyan tüneteim az ízületben, hogy leguggolni sem tudtam. Ez mára már enyhült, de oda kell figyelni a nagyobb mozgásváltoztatásra.

Ez az egész betegség sok mindenre rávilágított, elsősorban arra, hogy annak, amit eddig csináltam, vége. Csak én számítok, ezzel együtt a gyerekem, a családom, a párom, a kutyák. Így kerek a világ. El kell engedni a rosszat, aki eddig sem számított ezután sem fog, mentek el tőlem, de jöttek helyette újak, jobbak.

Van egy 12 éves gyerekem, nekem még fel kell őt nevelni. Mikor ez az egész kiderült, 10 éves volt, együtt mentünk át ezen a nehéz úton. Csendben, de türelemmel viseltem ezt az egészet, állítom, hogy fejben dől el minden. Napi szinten sosem foglalkoztam a betegségemmel, soha nem volt betegségtudatom. Talán ez segített abban, hogy idáig eljutottam. A napi rutinba beépült a kezelések napja, de az életünket ez nem zavarja meg. Sok mindent másképpen látok, sok mindent másképpen kellett volna csinálni, de ez már nem lehetséges. Azt szoktam mondani, hogy szinte a halál kapujából léptem vissza, mert minden olyan gyorsan történt, hogy mire feleszméltem, már jobban lettem. De ha akkor, ott elhagyom magam, akkor lehet, hogy most nem mesélnék. Ez egy rendkívül agresszív betegség, félnek tőle az emberek. Én is féltem. De iszonyat nagy erővel, kitartással, és főleg türelemmel kell ezt az egészet kezelni”— Ferenczi Tamara, a Mellrák Oltalom Facebook oldal alapítója.

Intima.hu logo

Történetek nőkről, igazi hősöktől,  akik minden nap együtt kell éljenek betegségükkel és a kezelésekkel, mindezt azzal a tudattal, hogy ennek köszönhetik, hogy jól vannak. Megszokták, beépítették a hétköznapjaikba, megtanulták lélekben is felvenni a harcot az emlőrákkal. Mert ők is azt vallják: nagyon sok minden fejben dől el.


Forrás: Rákgyógyítás.hu - Onkológiai kislexikon (8.): daganatok és áttétek

Köszönet Halom Borinak és a Mellrákinfó Egyesületnek, hogy a fenti interjúk létrejöhettek!

 

Írta: Kun J. Viktória, egészségügyi újságíró

 

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

 

Intima.hu logo

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image



Ajánlott orvosok

általános-, mellkas-, és plasztikai sebész, klinikai onkológus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 5 Ratings )
Ajánlom a Facebookon