Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

5 dolog, amit mindenképpen tégy meg a melled szépségéért, egészségéért

Ajánlom a Facebookon

A mell a nőiesség és az anyaság szimbóluma, mely évszázadok óta művészek sokaságát ihlette szebbnél-szebb alkotásokra. Ahogyan a női szépségideál, úgy a mell alakjával kapcsolatos „divatirányzatok” is koronként változnak. Ami azonban soha nem veszít jelentőségéből, hogy melleink – testünk bármilyen más porcikájához hasonlóan − odafigyelést és törődést igényelnek, sőt melleink még annál többet is.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo

1. Óvd és védd a melleidet!

Bár makacsul tartja magát az a tévhit, hogy a mellrák oka a mellet ért erős ütés vagy sérülés, mindmáig nem bizonyított, hogy önmagában ettől daganat alakulhatna ki a mellben. Annyit viszont érdemes megszívlelni ebből a hiedelemből, hogy melleink fokozott gondoskodást igényelnek, melynek fontos eleme a megfelelő melltartó kiválasztása.
Sokan talán nem is gondolnak rá, hogy nagyon sokat tehetünk a későbbi betegségek megelőzéséért azzal is, ha minél hosszabb ideig szoptatjuk babánkat. Tudományos adatok tömege igazolja, hogy ritkább a mellrák azoknál a nőknél, akik szoptattak, mint a gyermekteleneknél vagy azoknál, akik a tápszeres babatáplálást választották.
Fontos azonban tudni, hogy mellrák akár a terhesség vagy szoptatás alatt is kialakulhat, ilyenkor a gyanús csomók természetét ultrahangvizsgálattal kell tisztázni.

2. Ne ess kétségbe azonnal, de ne is késlekedj!

Minden nő életében sokkoló pillanat, amikor csomót tapint a mellében. Rögtön az elején fontos leszögezni, hogy nem minden csomó rák, sőt valójában a mellben tapintható csomók körülbelül négyötöde jóindulatú. Bár vannak jelek, melyek alapján akár már a tapintás alapján is valószínűsíthető, hogy a csomó jó- vagy rosszindulatú, pusztán tapogatással egészen biztosan nem adható egyértelmű válasz a kérdésre. A tapintható csomón kívül – különösen akkor, ha nem mozdítható el, hanem környezetéhez szorosan rögzül − rákot jelezhet az is, ha az emlőbimbó váladékozni kezd; ha a mell alakja megváltozik vagy bőre narancshéjhoz hasonlóvá válik; vagy az emlőbimbó behúzódik.

Ezek azonban csupán nagyobb valószínűséget jeleznek, de rákos lehet akár olyan csomó is, mely a fenti kritériumok közük egyiket sem teljesíti. Ha tehát bármit észlelünk, akkor haladéktalanul keressük fel a háziorvost vagy a nőgyógyászt, aki ellát beutalóval a megfelelő vizsgálatra.

A „várok egy kicsit, hátha elmúlik” és az „ez biztosan nem rák, hiszen még fiatal vagyok” téves és életveszélyes taktika! Ha csomót észlelünk, irány az orvos.

 

 

3. Csökkentsd a kockázatot!

Tudományos adatok tömege igazolja, hogy az életmód korántsem közömbös a mellrák kockázata szempontjából.

Meggyőzően bizonyítottnak látszik, hogy egészséges életvitellel nagyban csökkenthetjük a veszélyt, melybe a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás éppen úgy beletartozik, mint a legfeljebb nagyon mértékletes alkoholfogyasztás és a dohányzásról való leszokás. Fontos az egészséges testsúly elérése és fenntartása is, hiszen a túlsúly és az elhízás is fokozhatja a veszélyt.

Ugyancsak a felelős öngondoskodás része a mell havonkénti önvizsgálata és rendszeres rákszűrés is, mellyel a rák kialakulása nem előzhető meg ugyan, de kiválóan alkalmas a betegség minél koraibb felismerésére.

4. Ne dőlj be az álhíreknek!

Ne dőljünk be azoknak a hamis híreszteléseknek, miszerint a mammográfia káros és/vagy alkalmatlan a mellrák kimutatására. Ugyancsak ne engedjük magunkat elcsábítani a mammográfiától az áltudományos szűrési módszerek felé, melyek képviselői sokszor éppen a mammográfia veszélyeivel rémisztgető marketingstratégiájukkal igyekeznek felelőtlenül és gátlástalanul ügyfeleket toborozni maguknak. Az orvosszakmai szervezetek többször is felhívták a figyelmet például arra, hogy az úgynevezett lézer mammográfia vagy a termográfia nem alkalmas mellrákszűrésre. Jelen tudásunk szerint kizárólag a mammográfia a mellek szűrővizsgálatának megbízható és biztonságos módszere.

 

Fessük együtt rózsaszínre a Lánchidat!

Az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen által szervezett lánchídi séták mára már másfél évtizedes múltra tekintenek vissza. A szervezet a nemzetközi mellrákellenes hónaphoz kapcsolódva – idén szeptember 30-án – szervezi meg a rózsaszín sétát. Az esemény célja, hogy ráirányítsák a figyelmet a mellrák veszélyére, a betegség korai felismerésének fontosságára, és arra, hogy egészséges életmóddal és rendszeres szűrővizsgálatokkal mindenki maga is sokat tehet a mellrák kockázatának csökkentése és a korai felismerés – ezen keresztül pedig a betegség eredményes kezelése – érdekében.
Már most jegyezze fel a naptárba: 2018. szeptember 30. Lánchídi séta a mellrák ellen. Találkozzunk a Magyar Tudományos Akadémia előtt!
Bővebb információ: www.egeszseghid.hu

 

5. Vizsgáld meg minden hónapban melledet, és járj el rendszeresen rákszűrésre!

A mellrák korai felismerésének első lépése a havonta rendszeresen végzett önvizsgálat, ami azonban nem helyettesítheti a rendszeres mammográfiás szűrést.
Hazánkban minden 45 és 65 év közötti nő kétévente kap hivatalos behívót térítésmentes mammográfiás vizsgálatra. Ez azonban csupán egy népegészségügyi szempontból költséghatékony rendszert tükröz, és semmiképpen nem értelmezendő úgy, hogy 45 évesnél fiatalabb vagy 65 évesnél idősebb korban nem alakulhat ki mellrák. Tehát amellett, hogy a behívóknak mindenképpen eleget teszünk, bátran mehetünk mammográfiás vizsgálatra a hivatalos szűrési protokolltól eltérő életkorban is, ehhez beutaló szükséges a háziorvostól vagy a nőgyógyásztól.

Az átlagnépességre vonatkozó szűrési ajánlásoktól némiképpen eltérő rendet kell követniük azoknak, akiknek családjában már fordult elő mellrák, ilyenkor a szűrést fiatalabb korban kell kezdeni és/vagy gyakrabban ismételni. És itt szeretném eloszlatni azt a tévhitet is, hogy a mellrák csak az idősek betegsége, hiszen bármikor, bármely életkorban jelentkezhet. Kezdjünk hát erősen kételkedni, ha valaki – legyen az akár egészségügyi dolgozó – azt mondja, hogy „maga még túl fiatal ahhoz, hogy mellrákja legyen”.



Amit mindenképpen meg kell jegyeznünk:

  • A mellrák nem csak az idősek betegsége, bármilyen – akár nagyon fiatal életkorban is – kialakulhat.
  • Egészséges életmóddal magunk is sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a betegséget.
  • Végezzünk el rendszeresen a mell önvizsgálatát, és bármilyen tünet, panasz vagy kétely esetén azonnal forduljunk orvoshoz. A gyorsaság életet menthet.
  • Ne dőljünk be a mammográfia veszélyeivel riogató diagnosztikai „csodamódszereknek”. A mellrákszűrés egyetlen megbízható és biztonságos módszere a mammográfia.
  • Rendszeresen járjunk el mammográfiás szűrésre, a hivatalos rend szerint 45 és 65 éves kor felett kétévente, de háziorvos vagy nőgyógyász beutalójával akár már 40 éves kortól, illetve 65 év felett is. 

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

Írta: Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos, az Intima.hu szakújságírója

Test és lélek magazin - Intima.hu

 

 

A fenti cikk eredeti formában, teljes terjedelmében megjelent a Test és Lélek őszi lapszámában, amelyet keress az újságárusoknál!

 

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek:

Ajánlott orvosok

radiológus főorvos, szakfordító, szakújságíró

Budapest

radiológus főorvos


Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások