Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

HPV-vakcina és nőgyógyászati szűrés: a méhnyakrák megelőzhető!

Ajánlom a Facebookon

 A méhnyakrák az emlőrák után a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú daganat a fejlett országokban élő nők körében. Az esetek többsége nemileg aktív korban, leggyakrabban 30-40 éves kor táján alakul ki. Magyarországon évente 1200-1400 megbetegedést diagnosztizálnak és 500 halálesetet regisztrálnak. A hazai mutató annak fényében is kifejezetten rossznak mondható, hogy a méhnyakrák miatti halálozás, illetve maga a megbetegedés is elkerülhető lenne.

Szerző: Dr. Görög Krisztián

Szerző: Dr. Görög Krisztián

Intima.hu logo

Mi okozza a méhnyakrákot?

A méhnyakrákot a humán papillomavírus (HPV) rákkeltő típusai okozzák. A HPV-fertőzés a leggyakoribb szexuális úton terjedő vírusos fertőzés. A szexuálisan aktív nők mintegy 80, míg a férfiak 50 százaléka legalább egyszer megfertőződik vele élete során. Tizenéves korban kezdett nemi élet, több, illetve gyakran váltogatott szexuális partner hajlamosító tényezők, tehát a fertőzés megelőzésének egyik alappillére az óvszerhasználat.

A HPV-fertőzések többsége és az általuk okozott elváltozások spontán megoldódnak a szervezetben. Bizonyos esetekben azonban fennáll a kockázata annak, hogy a fertőzés krónikussá válik és egyre súlyosbodó hámelváltozásokon keresztül rákmegelőző állapothoz, majd invazív méhnyakrák kialakulásához vezet.  Mindehhez normál immunrendszer esetén 15-20 év kell, tehát a folyamat alapvetően lassú, van idő a cselekvésre.

A méhnyakrák kialakulása ma már oltással megelőzhető

Bár a humán papillomavírus okozta fertőzés egyre gyakoribb, továbbra is kevesen tudják, hogy a HPV ellen ma már létezik védőoltás. A HPV-vakcina alkalmazása széles körben javasolt, ideális esetben a szexuális élet megkezdése előtt, azonban az oltás beadatása minden szexuálisan aktív nőnek lehetséges.

Ma Magyarországon 3 különböző oltóanyag van forgalomban, ezek közül a legszélesebb körű védelmet a 9 komponensű nyújtja, amelynek beadása 9 éves kor felett javasolt. Érdemes nőgyógyászánál érdeklődnie a lehetőségekről.

intima hpv betegtajekoztato 2022

Gyakori kérdések, szakértői válaszok - érthetően a HPV-ről >>

Nőgyógyászati szűréssel a betegség korán felismerhető és gyógyítható

A méhnyakrák korai felismerésének szinte egyetlen lehetősége a rendszeres méhnyakrákszűrésen való részvétel. A méhnyakrákszűrés célja, hogy a méhnyak rákmegelőző állapotait és a még tüneteket, panaszokat nem okozó korai méhnyakrákot felismerjék.

A szűrés célja az is, hogy szükség esetén a megfelelő szakorvoshoz irányítsák azt, akinél tovább vizsgálandó elváltozást találnak.

Nemzetközi ajánlások szerint 25 és 65 év közötti nőknél 3 évente javasolt a vizsgálat. A nőgyógyászok azonban ma Magyarországon az évenkénti szűrést javasolják, mert az érintett korú nők mindössze 30%-a jelenik meg rendszeresen a szűrésen.

A nőgyógyászati szűrés során az orvos megvizsgálja a méhnyak hámborítását, majd kenetet vesz a nyálkahártya váladékából. Ennek mikroszkópos vizsgálatával (citológia) lehet a kenetben található hámsejtek elváltozásait felismerni.

Fontos, hogy nemcsak a korai méhnyakrák ismerhető fel, hanem a rákmegelőző állapotok is.

A levett kenetmintából kérhető – és ma már ajánlott – a HPV-teszt is, amely a vírus DNS-ét azonosítja a sejtekben. Ezzel közvetlenül kimutathatók a daganat kialakulása szempontjából kockázatot jelentő vírustörzsek. A normál immunműködésű szervezet 6-15 hónap alatt képes legyőzni a HPV-fertőzést, ezért a pozitív eredményt követően érdemes a szűrést később megismételni. Erre természetesen a nőgyógyász felhívja a figyelmet, különösen akkor, ha a citológiai vizsgálat is elváltozást mutat. A két vizsgálat együttesen közel 100%-os biztonságúvá teszi a szűrővizsgálat eredményét.

A méhnyakrák ritkán okoz korai tüneteket, a rendellenes vérzés lehet az első

A betegségre jellemző, hogy egészen addig nem okoz észrevehető tüneteket, amíg a daganat előrehaladottabb stádiumba nem kerül.

Rendszertelen, jellemzően élénkpiros színű, és gyakran nemi aktus kapcsán jelentkező vérzés vagy vérezgetés lehet a méhnyakrák legelső észrevehető tünete.

Társulhat hozzá kellemetlen szagú, sárgás hüvelyi folyás is és fájdalom a hüvely körül nemi aktust követően.

A fenti tüneteket természetesen okozhatja más is, de jobb minél hamarabb tisztázni, hogy mi állhat a rendellenes vérzés hátterében. A menstruáció során leváló méhnyálkahártya a hüvelyből vér formájában távozik, normálisan körülbelül 21-35 napos ciklusokban jelentkezik, 3-6 napig tart, vörösesbarna folyás jellegű, és általában nem jár jelentős fájdalommal. Ennek megfelelően rendellenesnek tekintjük a vérzést akkor, ha rendszertelen, túl rövid vagy túl hosszú időszakok elteltével jelentkezik, élénk színű, alvadékos, elhúzódó és/vagy fájdalmas. Rendellenes vérzés menstruációtól függetlenül is előfordulhat (közti vérzés, pecsételő vérzés). A kóros hüvelyi vérzésnek sokszor átmeneti vagy egyszerűen orvosolható oka van, azonban a kóros vérzés okának megállapításához számos tényezőt kell figyelembe venni, és nem mindig egyszerű feladat. Kóros vérzés gyanúja esetén – különösen, ha az tartósan fennáll –  feltétlenül keresse fel nőgyógyászát!

A méhnyakrák a HPV-elleni védőoltás alkalmazásával szinte teljesen megelőzhető. Szűrővizsgálattal a rákmegelőző állapot és a még tünetmentes daganat felismerhető, idejében elkezdett kezeléssel pedig teljes gyógyulás érhető el. A késői felismerés és diagnózis sajnos gyakran jár kedvezőtlen kimenetellel. Jelentkezzen évente nőgyógyászánál szűrésre!

 

Írta: Dr. Görög Krisztián

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le a legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a méhnyakrák- hírlevelünkre:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász

Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások