Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Megtudtuk, mi kell a nőknek!

Ajánlom a Facebookon

Ma már nem számít ritkaságnak, sőt inkább egyre általánosabbá válik, hogy szakember megkérdezése mellett a világhálóról is igyekszünk tájékozódni, bármiről is legyen szó. Nincs ez másként egészségügyi kérdésekben sem. Az Intima.hu női egészségportál az Inspira Research Healthcare kutatási divíziójával közös felmérésében arra kereste a választ, milyen információkat keresnek a nők a neten, ha az egészségükről vagy női bajokról van szó. És ami még talán ennél is fontosabb: megtalálják-e, amire szükségük van?

Idén tavasszal volt egy felmérésünk, amiben arra kerestük a válaszokat, mire, milyen egészségügyi információkra van szükségük a nőknek az interneten. A kutatás eredményei hasznos üzeneteket fogalmaznak meg, melyek érintetteknek és kezelőorvosaiknak is fontosak lehetnek! 

Hogyan váljon barátunkká az internet?

A világháló az ismeretszerzés kifogyhatatlan, ámde sokszor Janus-arcú eszköze, ahová előszeretettel fordulunk, ha valamilyen kérdésünkre választ szeretnék kapni. Hová utazzunk, hol találjuk meg a legmegbízhatóbb szakembert hibás kávéfőzőnkhöz… és még ezernyi téma, amiben információk után kutatunk a tisztánlátáshoz. Ez alól nem kivétel az sem, amikor valamilyen tünet okát szeretnénk megtudni vagy a hozzánk legközelebb eső egészségügyi intézmény elérhetőségét keressük. Nagy kérdés azonban, mit talál például az a nő, aki saját egészségével, betegségeivel kapcsolatban tudatos információgyűjtésre törekszik. Vajon azt kapjuk-e, amire szükségünk van? Megtaláljuk-e egyáltalán, amit keresünk? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolását céloztuk meg az Inspira Research Healthcare kutatási divíziójának közös felmérésével.

Ebben olyan, 16 évesnél idősebb nők igényeit, szokásait térképeztük fel, akik rendszeresen használják az internetet egészséggel, betegséggel kapcsolatos információk gyűjtésére, tájékozódásra. A 326 nő részvételével lefolytatott reprezentatív felmérésből az derült ki, hogy többségünk alkalomszerűen – azaz amikor a szükség úgy hozza – szoktunk egészséggel kapcsolatos információkat keresni a neten, és ezen belül is leginkább a nagyvárosban élő, iskolázottabb nők körében népszerű az információszerzés ezen formája. Úgy tűnik, hogy a többségünk nem az orvos vagy más egészségügyi dolgozó megkérdezése helyett, hanem a személyesen kapott információ kiegészítéseként keresgélünk a neten. Erre utal, hogy a válaszadók többsége úgy érzi, hogy kérdéseire mindig vagy többségében kielégítő választ kap orvosától, nőgyógyászától, és többnyire érti is, amit az orvos mond, ám további tájékozódás céljából megfelelő forrásként tekintenek a nők a világhálóra is.

Kielégítettlen kíváncsiság vezérel minket, vagy valami más is?

A válaszokból az rajzolódik ki, hogy ritkaságnak számít, hogy valaki – akár aktuálisan felmerülő kérdéseitől függetlenül is – rendszeresen ellátogat egy női egészséggel, betegséggel kapcsolatos weboldalra, ehelyett a többség célzottan keres, azaz keresőszavak beírásával célirányos válaszhoz szeretne jutni. Bár a többség úgy ítéli meg, hogy önállóan is képes értelmezni az egészségügyi információkat, származzanak azok akár a netről, akár orvostól vagy más egészségügyi dolgozótól, az orvosi leletek azok, melyek tartalmának megértése legtöbbükön kifog.

Hol kezdjük a keresést?

Az elindulásnál a legtöbben ismerősök, családtagok javaslataira hagyatkoznak a megfelelő egészségügyi weboldal kiválasztásakor. Sajnos leginkább a kevésbé iskolázottak körében nagy azok aránya, akik úgy általánosságban is beérik barátok, rokonok tanácsaival egy egészségi probléma felmerülésekor, és itt meg is állnak a tájékozódásban: sem neten nem keresnek tovább, sem orvos vagy más egészségügyi szakember véleményét nem kérik ki - amit 

Az információ megtalálása után jön a neheze

A megfelelőnek és megbízhatónak látszó weboldal, blog vagy fórum tehát megvan, sokszor azonban ekkor derült ki, hogy ez volt a dolog könnyebbik része, hiszen most már azt kellene eldönteni, kellően megbízható-e az ott fellelt információ ahhoz, hogy arra egészségükkel kapcsolatos fontos, sokszor életbe vágó döntések épüljenek. Erre vonatkozóan reményt keltő adat, hogy egyre több nő keresi a szakmai hitelesség és megbízhatóság ismérveit, mielőtt belemerülne egy cikk olvasásába vagy megnézne egy ábrát vagy videót. A cikk keltezését már viszonylag sokan ellenőrzik, míg a szerzőt valamivel kevesebben keresik elolvasás előtt. A magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők körében lényegesen magasabb (43 százalék) azok aránya, akik rendszeresen megnézik, ki az adott cikk szerzője, és leginkább az orvos és más egészségügyi szakember által írt tartalmak keltik fel a bizalmukat. Ugyanakkor nagyban csökken a bizalmuk, ha nincs feltüntetve a szerző: a válaszadók 73 százaléka ítéli az ilyen tartalmakat inkább megbízhatatlannak, kerülendőnek. A hitelesség ismérvei között a forráshivatkozás áll az utolsó helyen, hiszen csupán a nők 26 százaléka nézi meg minden esetben, hogy az adott tartalom milyen irányelvek, kutatások, tudományos közlemények vagy más szakmai források alapján készült. Az, hogy mitől lesz hiteles egy cikk vagy egy weboldal, a Hiteles Egészség-kommunikációért Egyesület weboldalán gyűjtötte össze.

Igényelnénk szakember segítségét, de sokszor hiába

Bár többségében vannak azok a nők, akik elegendőnek ítéli az orvos által kapott információkat, csaknem minden nő (94 százalék) figyelembe veszi, venné az orvos ajánlásait, és utánanézne az orvos által szakmai szempontból megfelelőnek tartott egészségügyi weboldalnak, applikációnak. Ezen a téren azonban még bőven lenne javítani való, hiszen a válaszokból az is kiderült, hogy ebből a szempontból messze elmarad a kívánatostól az egészségügyi szakemberek aktivitása, mindösszesen 14%-a ad ajánlást további információszerzésre pácienseinek.

Tájékozódj hiteles forrásból - Intima.hu

Kutatásunk legfontosabb üzenete

Merj kérdezni! Elsősorban orvosodtól, de ha az interneten is szeretnél utána nézni tüneteidnek, betegségednek, figyelj arra, hogy megbízható forrásból tájékozódj, hiszen a hiteles tájékozottság akár életet is menthet!


A cikket írta: Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos, egészségügyi szakújságíró, Matics Kata - Intima.hu alapító-ügyvezetője

Források: 

Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XXIII. évf. 4. szám 116-119.: A női lakosság egészségügyi információk iránti igényeinek és online keresési szokásainak feltérképezése

Az Intima.hu női egészségportálról

Matics Kata, az Intima.hu alapítója

Már biztos tapasztaltad, hogy az interneten rengeteg - akár egymásnak ellentmondó - információ is megtalálható az egészséggel, betegségekkel kapcsolatban. Az Intimával ebben a hatalmas kavalkádban szeretnénk egy biztos pontot nyújtani Neked, ezért oldalunkon kizárólag szakorvosok által írt és/vagy lektorált információkat jelentetünk meg, érthető nyelven, hogy hiteles, szakértői segítséget és támogatást kapj egy-egy téged érdeklő kérdéssel kapcsolatban.

Matics Kata, az Intima.hu alapítója

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások