Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Változik a terhesgondozás - új rendszer júliustól

Ajánlom a Facebookon

Júliustól megváltozik a terhesgondozás menete. A védőnők szakértelmére alapozott rendszerben a szakorvosok – attól függetlenül, hogy közfinanszírozott szolgáltató alkalmazottai, vagy magánorvosok – és a szülésznők is vállalhatnak gondozást. Átlátható, átgondoltabb és reményeink szerint a gyakorlatban is jól alkalmazható rendszer lesz. A részletes jogszabályt a Magyar Közlönyben lehet elolvasni, cikkünkben igyekeztünk összefoglalni a lényeget. 

Várandósgondozás, alacsony és magas kockázatú terhesség

Várandósgondozás során attól függően, hogy alacsony vagy magas rizikójú várandósságról van szó végezheti szülész-nőgyógyász szakorvos, vagy szülésznő. Magas rizikójú várandósság esetén továbbra is csak szülész-nőgyógyász szakorvos kezelheti szakellátás keretében a kismamát.

Várandosgondozás során a kismama jogosult

  • háziorvoshoz 1 alkalommal;
  • védőnőhöz várandóságva vételen kívül trimeszterenként legalább 1 alkalommal;
  • szülész-nőgyógyász szakorvos vagy a szülésznő trimeszterenként legalább 1 alkalommal gondozásban részesíteni

A fentieken túl, ha a  várandós állapota alapján szakmailag indokolt, a  várandóst nagyobb gyakorisággal kell gondozásban részesíteni, a fenti vizsgálatok csak a minimum vizsgálatokat írják elő.

Védőnők szerepe

Az új jogszabály világos, követhető és számon kérhető rendszert teremt. Az új jogszabály kimondja, hogy függetlenül attól, hogy szülésznő vagy szülész-nőgyógyász szakorvos gondozza a kismamát, a leendő édesanya védőnőjével kötelező egyeztetni minden egyes vizsgálatot. Eredetileg is a védőnő volt a központi személy a várandósgondozás során, de ez az idők során több helyen változott, ezért szükségszerű volt az ismételt megerősítés. Összefoglalva a védőnő szerepét: a védőnő adja a kiskönyvet, és koordinálja a várandósság menetét.

Rögös út vezetett a magánorvosoktól a laborvizsgálatokig

Az új jogszabályban igyekeztek a magánorvosi beutalókat legális úton eljuttatni a közintézményekbe laborokra és egyéb vizsgálatokra. Ezáltal a jövőben egy közfinanszírozott egészségügyi intézmény sem utasíthat el senkit, még akkor sem, ha a gondozást egy magánpraxisban dolgozó orvos végzi.  Pillanatnyilag jelentős probléma, hogy a magánorvosnak nincs beutalási joga az állami szektor felé. A tervek szerint a várandósok gondozási kiskönyvébe eleve be lesz fűzve egy az időszakos vizsgálatokhoz szükséges beutaló, így a gondozásért felelős személy egyszerűen kitépi a kiskönyvből a beutalót, így vége lesz a mai áldatlan állapotoknak.

Várandós vizsgálatok

Várandósság alatti kötelező viszgálatokA várandós gondozás során elvégzendő vizsgálatokban is történt változás: így például az AFP vizsgálat kötelezettsége megszűnt. Egy normál lefolyású terhesség esetén a rendellenességek kiszűrését ultrahang vizsgálattal végezzük 37 év alatt! Igyekeztük a diagnosztika fejlettségéhez igazítani a jogszabályt, sok felesleges mérést, vizsgálatot kiiktattunk a rendszerből.

 

 

A 26/2014. (IV. 8.) EMMI rendelet a várandósgondozásról ide kattintva érhető el!

 

Forrás: Magyar Közlöny, Medical Online

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások