Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Sürgősségi fogamzásgátlás

Ajánlom a Facebookon

Mikor szükséges sürgősségi fogamzásgátlást kérni? Hol vannak Magyarországon sürgősségi fogamzásgátlási ambulanciák? Milyen mellékhatásai lehetnek a sürgősségi fogamzásgátló tablettáknak?

A kombinált, ösztrogént és gesztagént egyaránt tartalmazó készítménnyel végzett sürgősségi („esemény utáni”) fogamzásgátlásról Yuzpe és mtsai számoltak be először 1974-ben. Ebben az időben kezdték vizsgálni a kizárólag gesztagént tartalmazó sürgősségi fogamzásgátló tabletta alkalmazásának hatásait is.

A sürgősségi fogamzásgátló választása

Sürgősségi fogamzásgátlásA sürgősségi fogamzásgátlók hatásmechanizmusa összetett, és jelentős mértékben függ attól, hogy a menstruációs ciklus melyik részében történt az együttlét, illetve mikor alkalmazzák a gyógyszert. Az ovuláció gátlásán vagy késleltetésén túl feltételezhető, hogy a méhnyálkahártya receptivitásának befolyásolása révén gátolják az előébrény beágyazódását, továbbá gátolhatják a spermiumok mozgását és a petesejtet körülvevő granulosasejteken történő áthaladását, valamint károsíthatják a sárgatest működését is.

Sürgősségi fogamzásgátlás vagy terhességmegszakítás?

A sürgősségi fogamzásgátlás és a terhességmegszakítás fogalmai néha összemosódnak. Hangsúlyozni kell, hogy a sürgősségi fogamzásgátlás csak az együttlét és az előébrény beágyazódása közötti időszakban alkalmazva lehet hatásos. A sürgősségi fogamzásgátlás tehát nem terhességmegszakítás, hanem helyesen fogalmazva fogamzás- és/vagy beágyazódásgátlás. Ugyancsak fontos megjegyezni, hogy a sürgősségi fogamzásgátlás céljából bevett gyógyszerek nem jelentenek veszélyt a fejlődő előébrényre, ha a terhesség már létrejött. Jóllehet a sürgősségi fogamzásgátlók alkalmazásának teratogén hatását nem vizsgálták célzottan, a régebbi, nagy dózisú fogamzásgátló tabletták fel nem ismert terhesség alatti szedése kapcsán nem tapasztaltak ilyen szövődményt. Ugyancsak alaptalan a félelem attól, hogy ezek a gyógyszerek fokoznák a méhen kívüli terhességek létrejöttének valószínűségét.

Sürgősségi fogamzásgátlás mellékhatásai

A sürgősségi fogamzásgátló készítmények leggyakoribb mellékhatása az émelygés és hányás, ez azonban a kizárólag levonorgestrelt tartalmazó tabletták bevétele kapcsán jóval ritkábban fordul elő, mint a kombinált készítmények szedésekor. A tabletták bevételét követő vérzés többnyire a várt menstruációhoz képest legfeljebb egy héttel korábban vagy később jelentkezik. A készítmények alkalmazását követő néhány hétben rendellenes (leginkább pecsételő) vérzés fordulhat elő, amely magától megszűnik.

A sürgősségi fogamzásgátlók hatását – az egyéb hormonális fogamzásgátlókhoz hasonlóan – többek között az orbáncfűből készült kivonatok, a rifampicin, valamint egyes antikonvulzívumok és antiretrovirális szerek csökkentik.

Sürgősségi fogamzásgátlás - ellenérvek

A sürgősségi fogamzásgátlók alkalmazásával szemben leggyakrabban megfogalmazott ellenérv, hogy a fiatalokat felelőtlen szexuális magatartásra ösztönzi, növelve a nem kívánt terhességek számát és a nemi úton terjedő betegségek előfordulását. Ezeket a feltételezéseket számos tanulmány eredményei cáfolják.

Nem bizonyított, hogy a sürgősségi fogamzásgátlók alkalmazása veszélyt jelentene olyan nők esetében, akiknél a hagyományos hormonális fogamzásgátlók adása ellenjavallt. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlása szerint a sürgősségi fogamzásgátlók alkalmazásától várható előnyök minden esetben meghaladják a gyógyszer bevételével járó kockázatokat, így az ilyen készítmények bevétele ismeretlen eredetű genitalis vérzés esetén is megengedett.

Mikor ajánlott sürgősségi fogamzásgátlás használata?

Mikor ajánlott sürgősségi fogamzásgátlás?A sürgősségi fogamzásgátlók alkalmazása előtt sem klinikai vizsgálatra, sem terhességi tesztre nincs szükség. A gyógyszer bevétele akkor is ajánlott, ha az együttlét a ciklusnak abban a részében történt, amelyben a fogamzás létrejötte nem valószínű. A sürgősségi fogamzásgátlást az együttlét után minél hamarabb meg kell kezdeni. A készítmények alkalmazása általában az esemény utáni első 72 órában javasolható, de a közelmúltban megjelent beszámolók szerint mérsékelt hatékonyságra számíthatunk akkor is, ha az első adag bevételére az együttlétet követő 4. vagy 5. napon kerül sor.

 

 

Bezártak a sürgősségi fogamzásgátlási ambulanciák

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának válaszai a Femina.hu oldaláról:

Hazánkban több kórház nőgyógyászati osztályán működött sürgősségi fogamzásgátló ambulancia. Itt hétfőről vasárnapig a nap 24 órájában lehetett segítséget kérni vészhelyzetben.

2011 augusztusában majdnem recept nélkül kaphatóvá váltak a sürgősségi fogamzásgátló tabletták, ám az utolsó pillanatban a GYEMSZI - Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet - visszavonta a döntést.

Az elmúlt években hazánkban egyértelműen megnehezítették a készítményekhez való hozzájutást, hiszen azok nemcsak vénykötelesek maradtak, de már nem üzemelnek a sürgősségi fogamzásgátló ambulanciák. Kérdésünkre, hogy mi indokolta a sürgősségi fogamzásgátló ambulanciák bezárását, illetve ki üzemeltette őket, a következő választ kapta a Femina.hu az Emberi Erőforrások Minisztériumától:

- A szakmai minimumfeltételekről szóló 60/2003. (X. 20.) ESZCSM rendeletben korábban sem szerepelt a sürgősségi fogamzásgátlási ambulancia, és az Országos Egészségbiztosítási Pénztár sem biztosított ilyen szolgáltatás után finanszírozást. Ebből következően ilyen ambulanciákat az egészségügyi ellátórendszer eddig még nem működtetett.

Hová fordulhatsz, ha mégis sürgősségi fogamzásgátlásra van szükséged?

Hiába létezik ötnapos tabletta, hatékonysága annál nagyobb, minél korábban veszed be. Érthető tehát, hogy ha péntek este történt a baleset, senki sem szeretne várni hétfőig. Megkérdezte a Femina.hu az Emberi Erőforrások Minisztériumát, hogy a jövőben hová fordulhat az, akinek hétvégén van szüksége ilyen készítményre:

- Bármilyen szakorvos elrendelheti a sürgősségi fogamzásgátló készítményeket, akár fekvő-, akár járóbeteg-szakellátásban, sőt, akkor is, ha az alapellátásban dolgozó háziorvoshoz fordul a páciens. Az esemény utáni tablettát hétvégén bármelyik ügyeletes orvos felírhatja a beteggel folytatott konzultációt követően.

A cikk teljes egésze a  Femina.hu oldalán olvasható

 

 

Forrás: www.papp-szuleszet.hu,, Femina.hu - Bezártak a sürgősségi fogamzásgátlási ambulanciák

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a fogamzásgátlással kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a FOGAMZÁSGÁTLÁS- hírlevelünkre:

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások