Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Nőgyógyászati szűrővizsgálatok

Ajánlom a Facebookon

Korai felismeréssel számos, a későbbi években fellépő betegség elkerülhető. Fiatal felnőttkorban (14-18 évesen), úgy ügyelhetünk egészségünkre, hogy akár két-három évente rendszeres orvosi vizsgálaton veszünk részt. Nőgyógyászhoz pedig akár fél-, egyévente is érdemes elmennünk, főleg, ha szexuálisan aktív életet élünk. Orvosunk fizikálisan megvizsgál, és megfelelő laboratóriumi vizsgálatokat rendel el, amelyek elősegítik a leggyakoribb, mindazonáltal kezelhető betegségek korai felismerését.

 

Nőgyógyászati szűrővizsgálatok - Emlőrák, mellrákszűrés

Az emlőrák nőkben a második vezető halálok. Népegészségügyi szakemberek szerint a 40 évnél idősebb nőknél a kellő időben végzett mammográfiás vizsgálattal az emlőrák miatti halálozás legalább 16%-a megelőzhető lenne. A mammográfiás vizsgálattal átlagosan 1-3 évvel előbb kimutatható a csomó, mint mielőtt azt a páciens önvizsgálattal felfedezné.

Az Amerikai Rákszövetség (American Cancer Society), az Amerikai Radiológusok Társasága (American College of Radiology), az Amerikai Egészségügyi Dolgozó Nők Szövetsége (American Medical Women’s Association), és számos más nőmozgalom azt javasolja, hogy a 40 évnél idősebb, átlagos kockázati csoportba tartozó nők évente vegyenek részt szűrő célzattal mammográfiás és klinikai emlővizsgálaton. Fiatalabb felnőtt nők számára az Amerikai Rákszövetség az alábbiakat ajánlja:

A 20-as és 30-as éveikben levő nők rendszeres egészségügyi szűrővizsgálat keretében vegyenek részt klinikai emlővizsgálaton, legalább 3 évente, de otthon lehetőség szerint minden menstruációt követően vizsgálják mellüket. Kiegészítésképpen érdemes tudni, hogy melldaganat (jó és rosszindulatú egyaránt) akár már 14-16 éves korban is kialakulhat, ezért a rendszeres mellvizsgálat nagyon fontos.

A mell vizsgálatról részletesen itt olvashatsz.


Nőgyógyászati szűrővizsgálatok - Méhnyakrák szűrés

A méhnyakrák (az uterus vagy méh alsó részéből kiinduló rák) miatt bekövetkező halálesetek többsége elkerülhető lenne, ha a nők rendszeres ellenőrzésen vennének részt, amely a citológiai vizsgálatot is magában foglalná. Ennek a ráknak a kialakulása több évet is igénybe vehet, és leggyakrabban a 40 évesnél idősebb nőknél fordul elő. A rutinszerűen végzett szűrés segíthet a méhnyakrák korai fázisban történő felismerésében, akkor, amikor a betegség még nagyon jó eredménnyel gyógyítható. A szűréssel akár rákot megelőző elváltozások is felismerhetők, így azok idejében eltávolíthatók, még mielőtt a rák kialakulna.

Az Amerikai Rák Társaság (American Cancer Society), az Amerikai Népegészségügyi Prevenciós Szervezet (U.S. Preventive Services Task Force) és az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Társasága (American College of Obstetricians and Gynecologists) tizenéves és fiatal nők számára a következőket ajánlja:

A rendszeres vizsgálatokat körülbelül 3 évvel az első hüvelyi közösülést követően kell elkezdeni, de nem később, mint 21 éves korban. A cytológiai vizsgálatot harmincéves korig minden évben célszerű elvégezni.

A méhnyakrákszűrés legújabb irányelvei a legtöbb nő számára hosszabb időt javasolnak az egyes vizsgálatok között, ha egymást követő 2 vagy 3 alkalommal a cytológiai vizsgálat eredménye negatív volt. A fiatalabb nőknél gyakoribb ellenőrzést javasolnak, a középkorú nőknek pedig inkább azt ajánlják, hogy a cytológiai vizsgálatot éves gyakoriság helyett 3 évente végeztessék el. Az idősebb nőknél a citológiai ellenőrzés esetleg teljesen el is hagyható. Az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Társasága arra figyelmeztet, hogy ha nem is kell minden évben citológiai vizsgálatot végeztetni, a kismedencei nőgyógyászati vizsgálaton való évenkénti megjelenés feltétlenül ajánlott.

Azoknak a nőknek, akiknél az utóbbi 3 évnél régebben, vagy egyáltalán nem történt méhnyakrákszűrés, feltétlenül ajánlott citológiai vizsgálattal kiegészített ellenőrzésen részt venniük.

Rákszűrés - vizsgálata, eredménye

Nőgyógyászati szűrővizsgálatok - Chlamydia, gonorrhea vizsgálat

A vizsgálat a Chlamydia-fertőzés megállapítására, vagy a Neisseria gonorrhoeae kimutatására alkalmas. A gonorrhea (más néven tripper vagy kankó) nevű, nemi úton terjedő betegséget okozza.

Mikor kell a chlamydia, gonorrhea vizsgálatot elvégezni?

Ha valaki szexuálisan aktív, terhes, és egy vagy több rizikófaktor fennáll nála, esetleg egyéb hüvelyi fertőzése van; a vizsgálatot a rizikófaktorok függvényében célszerű akár évente elvégezni.

Bővebben a Chlamydia, gonorrhea vizsgálatokról és fertőzésről...


Intima.hu

Intima.hu logo

Ezek a tartalmak is érdekelhetnek

Szűrővizsgálatok nőknek
Méhnyakrák - a méhnyakrák jelei, tünetei, felismerése, kezelése
P3 a rákszűrésem eredménye
Rákszűrés - vizsgálata, eredménye

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások