Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Szülés utáni problémák

Ajánlom a Facebookon

A szülést követően, a szoptatás időszakában több tünet is jelezheti szervezeted változásait.

Szülést követően csökkenhet a szexuális vágy

A gátvarrás miatt előfordulhat, hogy fájdalmasnak érzed a szexet a szülés utáni időszakban, és ez néha egy év múlva is így marad, általában azonban ilyenkorra teljesen megszűnik.

A szexuális étvágy szintén csökkenhet, hiszen a szervezeted elsősorban az utódok gondozására összpontosít, nem pedig további utódok nemzésére. Ezt a folyamatot egyébként a hormonok is támogatják, csillapítják a nő szexuális étvágyát, de persze az állandó fáradtság és kialvatlanság szintén hozzájárul.
A fájdalmas szexnek lelki háttere is lehet, például a szülés közben tapasztalt rossz élmények vagy az utána kialakult párkapcsolati feszültségek okozhatják.

Szülést követően megváltozhat az arcbőr színe és minősége is

Aki korábban pattanásos volt, annak teljesen kitisztulhat az arcbőre, akinek pedig tinikora óta nem voltak pattanás-problémái, annál megint megjelenhetnek a pattanások, amelyek gyakran a szoptatás ideje alatt sem múlnak el. Nagyjából a szoptatás befejezése utáni hat hónapban lehet rá számítani, hogy visszaáll a korábbi állapot, addig külső kezeléssel lehet csillapítani a tüneteket.

Szülést követően erősödhetnek aranyér problémáid

Gyakran már a terhesség alatti renyhébb bélmozgás kiváltja az aranyér megjelenését, sokszor pedig maga a szülés alatti erőlködés folytán jelenik meg. Ha fájdalmas, viszket és vérzik, akkor speciális kenőcsöt kell rá használni (a szoptatás alatt is). Amennyiben a szoptatás befejezése után is fájdalmas, vérzik, akkor orvosi segítségre (pl. lézeres kezelésre) van szükség.

szules utani depresszio cover 1400x400

Szülés utáni depresszióról - amit minden szülőnek tudnia kell! >>

Szülést követően vizelettartási problémáid lehetnek

A szülés megviseli a gátizomzatot, utána jelentkezhetnek vizelettartási gondok, ezért fontos ilyenkor az gátizom torna. A szoptatás alatt a hormonok és a nagyobb mennyiségű folyadékfogyasztás szintén okozhatnak gyakoribb vizelési ingert. A kismamák a szülés előtt és után is küzdhetnek inkontinenciával. A jó hír az, hogy a folyamat visszafordítható, csak tenni kell ellene!

Szülést követően, a szoptatás ideje alatt fogyás vagy hízás lehetséges

Mindkettő teljesen normális folyamat, részben alkati, részben szokások kérdése. Általában azok fogynak vészesen, akik eleve vékonyak voltak, sokat híztak a terhesség alatt, de amúgy inkább fogyásra hajlamosak. És inkább azok szednek fel többet a szoptatás alatt, akik eleve hajlamosabbak erre. Emellett a megváltozott életmód szintén okolható ezért. Másrészt sokan azt mondják, a szoptatás alatt sok szénhidrátot kell enni, ami persze nem igaz, de emiatt a kismama rohamosan hízni kezd. Aki nem vagy csak keveset szedett fel a terhesség alatt, az a szoptatás alatt gyarapodhat, mert a hormonok ilyenkor azt mondják a szervezetnek, hogy raktározzon zsírpárnákat, amelyekből energiát nyerhet.

Szülést követően, érzékeny gátmetszés

A gátmetszés gyakorlatilag műtéti seb, ezért fájhat pl. időjárási front hatására, de teljesen normális az is, ha a menstruáció időszakában érzékeny és fájdogál. Az alhasi vérbőség miatt ilyenkor kitágulhat és akár be is lilulhat a fájdalmas rész.

Szülést követően, a menstruációval kapcsolatos panaszok

A menstruáció alatt (általában az első napokban) kevesebbet eszik a baba, mert nem ízlik neki a tej megváltozott íze, vagy mert látványosan csökken a tej mennyisége. Ez ellen csak egyet lehet tenni: be kell tárazni teákból, és azokon a napokon többet szoptatni, hogy mire vége a havi vérzésnek, addigra megint a megfelelő tejmennyiség termelődjön. Ha tápszerrel kezded pótolni, akkor a csökkenés végleges marad, és ez véget vethet a szoptatásnak.
A másik, gyakran előforduló probléma, hogy a szoptatás teljes időtartama alatt nem jön meg a menstruáció. De az is teljesen normális, ha már a szülés után két hónappal jelentkezik.

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások