Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A terhesség hétről hétre oldal támogatója:

Terhesség hétről hétre támogatója a Tritonlife Szülészet

Méhen kívüli terhesség megoldása laparoszkóppal

Ajánlom a Facebookon

Az olyan terhességet, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méhüregen belül ágyazódik be, hanem a méhüregen kívül kezd fejlődni,méhen kívüli terhességnek nevezünk.

A méhen kívüli terhesség az esetek többségében az egyik petevezetékben alakul ki, amely a petevezető megrepedése esetén akár komoly hasüregi vérzést és hirtelen jelentkező életveszélyes állapotot is okozhat.

Éppen ezért minden erre utaló jel azonnali orvosi segítséget indokol, ami a fejlődésnek indult terhesség megállítását és esetleges műtéti eltávolítását jelenti. Az időben felállított diagnózis nem csak az életet veszélyeztető szövődménytől védheti meg az anyát, hanem a későbbi terhességek szempontjából is meghatározó.

A méhenkívüli terhességre utaló jelek:

  •     pozitív terhességi teszt vagy kimaradt vérzés után barnás hüvelyi vérezgetés
  •     szúró, általában egyik oldali, alhasi fájdalom vagy végbélfájdalom
  •     gyengeség, fáradékonyság, ájulásérzés

A tünetek sokszor nem egyértelműek, illetve a méhen belüli terhesség esetén is van egy időszak, míg nem mutatható ki egyértelműen ultrahangos vizsgálattal a terhesség.

A méhen kívüli terhesség kezelése során előfordulhat, hogy a szervezet maga megoldja a problémát, a rossz helyen lévő terhesség tünetmentesen felszívódik. Ilyenkor rendszeres ellenőrzésen kívül más teendő nincs.

Méhen kívüli terhesség - műtéti kezelés szükségessége

Amennyiben a méhen kívüli terhesség fennmarad és a tünetek is megmaradnak, úgy műtéti kezelésre van szükség. Ideális esetben a beavatkozás laparoszkóppal történik, ami lényegesen kíméletesebb és kevésbé megterhelő, mint a nyitott hasműtét, és a beavatkozást követő gyógyulás is sokkal rövidebb.

A laparoszkóppal történő megoldás során a hasfalon 4 kis metszést ejtünk,ezeken keresztül vezetjük be az operatív eszközöket. A terhesség nagyságától függően műtét közben dől el, hogy a terhesség kiágyazható-e. Amennyiben a méhen kívüli terhesség a petevezetőben helyezkedik el és a petevezetőt roncsolta, úgy a petevezetőt is el kell távolítani. Sajnos a műtét során bennhagyott „épnek gondolt” petevezetékben a későbbiekben nagyobb eséllyel alakul ki ismételten a méhen kívüli terhesség.

Amennyiben a méhen kívüli terhességnek már szövődménye lépett fel (hasűri vérzés) a beteg állapotától függően sürgősen hasi műtétet kell végezni. Ilyen esetben az elsődleges cél a beteg életének megmentése, vagyis a vérzés gyors elállítása. Ebben a stádiumban általában a petevezető is súlyosan károsodik, így elkerülhetetlen az eltávolítása. Sok esetben a beteg vérátömlesztésre is szorul, és intenzív osztályos megfigyelést igényel a műtétet követően.

Szeretne többet megtudni a témával kapcsolatosan, vagy vannak megválaszolatlan kérdései?

Forduljon Dr. Fülöp István meddőségi és endoszkópos szakértőhöz bizalommal, kérjen időpontot most!

Forrás: Nemesekteherbe.hu

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le várandóssággal kapcsolatos legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a TERHESSÉGI-hírlevelünkre:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász, osztályvezető egyetemi adjunktus, lézerspecialista, minimál invazív-endoszkópos sebész

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások