Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Szűrővizsgálatok nőknek

Ajánlom a Facebookon

"Magyarországon évente körülbelül 5-6000 új emlőrákos beteget fedeznek fel, és nagyjából 2000 nő hal bele a betegségbe. Méhnyakrákban évente nagyjából 1100-an betegszenek meg és 4-500 nő életét követeli. Ahhoz, hogy időben elkezdjük kezelni ezeket a daganatokat, még olyan stádiumban kell elcsípnünk, amikor panaszt nem okoznak, a páciens teljesen tünetmentes - ezt nevezzük szűrésnek. Ha már panasz van, akkor nem szűrésről, hanem a panaszok kivizsgálásáról beszélünk, és pontos diagnózist keresünk" -  mondja dr. Ipolyi-Topál Gitta az Intima.hu kérdésére.

Miért is milyen gyakran érdemes szűrővizsgálatokra mennie a nőknek?

"A nőknek 21 éves kortól, vagy a nemi élet megkezdésétől javasolt megjelenniük méhnyakrák-szűrésen. Hogy milyen gyakran érdemes, ebben van egy kis bonyolítás. Ha van rá lehetőség, a nőgyógyászok többsége évente ajánlja a méhnyakrák szűrés elvégzését citológiás kenettel együtt.
A szakmai kollégiumi ajánlás úgy szól, hogy fiatal nőknél évente javasolt nőgyógyászati rákszűrés, s amennyiben a méhnyak a kolposzkóppal is épnek látszik, és/vagy a sejtkenet nem utal kóros elváltozásra, a sejtkenetet elegendő kétévenként venni. Ha három egymás utáni alkalommal negatív, akkor a háromévenkénti sejtkenetvizsgálat elegendő.  Egy szó mint száz, elvileg nem lenne muszáj évente kenetet is venni, elég csak a megtekintés, és háromévenként a citológia.
A mellrák szűrése alapesetben 40 éves kor alatt tapintásos vizsgálattal történik, amit elvileg a nőgyógyásznak „munkaköri kötelessége” elvégezni. Ezt érdemes az otthoni önvizsgálattal kiegészíteni a menstruációt követő napokban, amikor a legkevésbé mirigyes az emlő állománya. Figyelmeztető jel, ha a mell alakja torzul, zsugorodik, a bőrön behúzódás keletkezik, a bőrön olyan seb jelentkezik, aminek nem tudjuk az okát, vagy nehezen gyógyul, az emlőbimbó ekcémásan kipirosodik, viszket. Az alakban, méretben talált aszimmetria vagy a bimbó befelé fordulása ugyanakkor természetes jelenség.
40 éves kortól ajánlott mammográfiás vizsgálaton részt venni. Szervezett szűrés a 45-65 éves korosztály számára biztosított, kétévenként kapnak meghívót vizsgálatra.
Veszélyeztetett nőknek, akiknek a családban emlő vagy petefészekrák, BRCA 1,2 mutáció hordozás előfordult, vagy nekik maguknak emlőrákos előzményük van, 30 éves kortól évente javasolt szűrővizsgálat. A családalapítás fázisában a mammográfia nem javasolt, így az ultrahangot részesítik előnyben. Az első vizsgálat jó ha komplex, tehát történik mammográfia és ultrahangvizsgálat is, utána pedig csak az ultrahang negyven éves korig, onnantól pedig mammográfia is. Az előzményeket elméletileg kikérdezi a háziorvos a praxisba jelentkezéskor, és ez alapján ő tudni fogja, hogy 40 éves kor előtt már foglalkozni kell a kérdéssel."

Melyek az OEP által finanszírozott szűrések ma Magyarországon? Mihez szükséges szakorvosi beutalót, háziorvos beutalót kérni?

"Ahogyan említettem, a 45-65 évesek mammográfiai vizsgálata állam által biztosított. 45 éves kor alatt, háziorvosi beutalóval szintén OEP által finanszírozott a mell vizsgálata akár mammográfiával, akár ultrahanggal. Szintén ingyenes a szakrendelői nőgyógyászati vizsgálat. Elképzelhető, hogy szakrendelőben nem veszik le évente a citológiás kenetet is, hiszen az előírás háromévenként gyakoriságra szól. - válaszolta kérdésünkre dr. Ipolyi-Topál Gitta házirovos.
"Fogamzásgátlót szedő nőknek érdemes évente laborvizsgálatot is kérniük a háziorvostól, hogy a májfunkciós paraméterek esetleges változásai kiderüljenek.
Változókorig az ösztrogén bizonyos fokig véd a szív-érrendszeri betegségek kialakulásától, de a menopauza bekövetkezte után a nők utolérik a férfiakat a az erek szűkületével, elzáródásával összefüggő betegségekkel, úgy mint szívinfarktus, stroke. Ezért ha eddig nem tettük, ebben a korban feltétlenül fontos megjelenni a háziorvosnál állapotfelmérés céljából. Vérnyomásmérés, laborvizsgálatok, EKG készül, és összességében felméri a kezelőorvos a szív-érrendszeri rizikót. De azért illik ezeken az állapotfelméréseken már korábban megjelenni."

Melyek az OEP által nem finanszírozott szűrések, amelyeket ugyanakkor érdemes lenne elvégeztetni évente, kétévente, stb.?

"Én azt gondolom, hogy ha az OEP finanszírozott szűréseken részt venne a lakosság, akkor már ezrek életét meg lehetne menteni. Persze, lehet mindig többet, jobbat, drágábbat, de ezek azok a vizsgálatok, amelyek kellően hatékonyak, és olcsóak is. Az eddig említetteken kívül az anyajegyek bőrgyógyászati vizsgálata, a szájüreg rendszeres ellenőrzése fogszakorvos által, a székletvér vizsgálata mind államilag biztosított (sőt, az ennél jóval pontosabb vastagbéltükrözés is elérhető TAJ alapon).
A tüdőszűrés jelenleg csak bizonyos munkakörökben és társadalmi csoportokban kötelező, tehát nem kapunk rá meghívót, ugyanakkor 40 éves kortól érdemes elvégeztetni, hiszen nemcsak a tuberkulózist, hanem daganatokat is észre lehet vele venni. Ez is ingyenes és nem kell hozzá beutaló, a tüdőszűrő állomáson kell kezdeményezni.
Az évenkénti méhnyak citológia tehát az, ami javasolt, de nem biztos, hogy állami intézményben eleget tesznek a kérésünknek." - összegezte dr. Ipolyi-Topál Gitta háziorvos, a Háziorvosblog.hu szerzője.

Forrás: Intima.hu

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások