Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Koenzim Q10 – sokat hallunk róla, de mégis mi ez?

Ajánlom a Facebookon

A Koenzim Q10 minden emberben (állatban és a baktériumok jelentős részében is) előforduló életfontosságú kémiai anyag. Ubikinonnak, ubidekarenonnak, koenzim Q-nak is nevezik a tudományos irodalomban. Napjainkban rengeteg reklám miatt már nagyon sokan hallottak róla, de kevesen tudják, hogy mi is az valójában és mikor van rá szükség.

 

Kezdjük azzal, hogy mi az az „enzim”?

Az enzimek olyan anyagok, amelyek az élő szervezetben lejátszódó kémiai, biokémiai reakciók lezajlását segítik, menedzselik. Nélkülük lassabban vagy egyáltalán nem történnek meg az élet molekuláris szintjén a fontos folyamatok. Az enzimek többnyire fehérjék, amiket a szervezet termel. Az enzimek működéséhez sokszor nem-fehérje természetű kiegészítő szerves molekulák is szükségesek, ezek a koenzimek.

Képzeljük el ezt az egészet úgy, hogy van egy hatalmas terepasztalunk, tele vonatokkal, van áram de nincs kapcsoló, ami elindítsa az egészet. A koenzim valami olyasmi, mint ez a kapcsoló.


Azt mindenki tudja, hogy az emberi szervezet az energiaellátását az elfogyasztott táplálék „elégetésével” biztosítja. Ehhez energiadús táplálékra és oxigénre van szükség. A sejtekben lezajló „égés” persze más, mint az igazi tűz, de a lényege – bármilyen meglepő – ugyanaz, csak sokkal bonyolultabban zajlik. Minden igazi sejtünkben vannak pici sejtalkotók, amelyeket mitokondriumoknak nevezünk. Ezek a sejt pici erőművei, itt zajlik az energia előállítása. A folyamatot számos enzim segíti és ezek működéséhez az egyik nélkülözhetetlen kapcsoló a koenzim Q10. Szervezetünk energiatermelésének 95%-a a Q10 segítségével ezekben a sejtalkotókban zajlik. Éppen ezért különösen magas a Q10 koncentrációja azokban a szerveinkben, amelyek működésükhöz sok energiát használnak fel: szív, máj, vese, ivarszervek.

EvoQ10 koenzim a sejtek egészségéért


A Q10 egyben a sejtekben legnagyobb koncentrációban jelen lévő antioxidáns.

A Q10 ezért épp olyan fontos, mint a vitaminok. Mégsem nevezzük annak, hiszen a szervezet sejtjei megtermelik a szükséges mennyiséget. A szövetek Q10 tartalma azonban a korral csökken.

Megoszlanak azonban a vélemények arról, hogy van-e jelentősége a Q10 pótlásának, ugyanakkor az elmúlt években egyre több kutatás foglalkozott például a Q10 meddőség kezelésében való szerepével. 

Miért szükséges a Q10 pótlása gyermekvállaláskor?

A petesejt tartalmazza az összes emberi sejt közül a legtöbb mitokondriumot, nagyobb energiatermelés zajlik benne, mint az izmokban! A kor előrehaladtával a petesejtek minősége romlik, pedig manapság a gyermekvállalás időpontja kitolódik a harmincas évek közepe-vége felé. Számos klinikai vizsgálat irányult arra, hogyan lehetne a petesejteknek ezt az öregedését lassítani. Casper és munkatársai élen járnak ebben a kutatásban, ők derítettek fényt arra, hogy a Q10 pótlásával ez a folyamat lassítható! Nagy dózisú Q10 adásával a petesejtek és a kinyert embriók minősége is javítható volt, ez bizonyította, hogy a külsőleg bevitt Q10-re szükség van bizonyos esetekben.

Amerikában – és most már hazánkban is – a meddőségi kezelésre jelentkező idősebb nőknek rutinszerűen adnak Q10 tartalmú étrendkiegészítőket.

Mikor szükséges még a Q10 pótlása?

Hasonló vizsgálatok krónikus szívbetegeken, magas vérnyomásos, érszűkületes vagy súlyos neurológiai betegségekben is történtek. A Q10 adása a szokásos terápiák mellett hasznosnak bizonyult ezekben az esetekben is.

A Q10 nem a gyógyszerek helyett van, viszont remekül kiegészítheti azok hatását.

Biztosítja azt a többlet-energiát, amire a beteg szöveteknek szüksége van. A koleszterin-csökkentő készítmények egy része csökkenti a szervezet Q10 szintjét is, ami izomfájdalommal járó mellékhatásként jelentkezik. Ezek a betegek is kapnak Q10 tartalmú készítményeket a mellékhatások kivédésére.

A Q10 egy nagyon sokoldalú étrendkiegészítő, hiszen a szervezet minden sejtjében segíti az energiatermelést. Egészségesnek és betegnek egyaránt érdemes a kor előrehaladtával elkezdeni a szedését.

Írta: Dr. Páczi István, az UniCorp Biotech Kft. orvosigazgatója

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest

diabetológus, szülész-nőgyógyász, ultrahangos szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások