Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Fájdalmas közösülés: amikor a szex nem élvezet, hanem kín

Ajánlom a Facebookon

Ha azt mondjuk szex, közösülés, szeretkezés, nemi élet, akkor a gyönyör, az élvezet jut először eszünkbe. De nem mindenkinek. Sokan vannak, akiknek fájdalmas a közösülés.

Jó tudni, hogy ha mi is azok közé tartozunk, akiknek fájdalom lép fel a közösülés közben, akkor egyáltalán nem vagyunk csodabogarak. A fájdalmas közösülés nagyon is gyakori, minden harmadik-negyedik nő számol be – vagy éppen mélyen hallgat – arról, hogy élete során valamikor vagy nagyon is rendszeresen fájdalmat érzett vagy érez szeretkezés közben.

Mi az oka, ha szeretkezés közben fáj?

A fájdalom felléphet a szeméremajkakon, a hüvelybemenet körül vagy magában a hüvelyben. Gyakori az is, hogy a fájdalom a gáttájékon jelentkezik, de fájhat a medence vagy a húgyhólyag környéke, sőt előfordulhat derékfájás is.

 

A fájdalmas közösülésnek lehetnek szervi okai, leggyakrabban ciszták vagy endometriózis.

  • Az egyik legbanálisabb ok, hogy valamilyen allergiás reakció következtében (leggyakrabban műszálas fehérnemű vagy irritáló hatású szappan, tusfürdő vagy testápoló hatására) viszkető, égő bőrgyulladás fejlődik ki a szeméremajkak és a hüvelybemenet környékén, ami közösülés közben fájdalmat okoz.
  • A változó korban lévő nőknél ugyancsak gyakori, hogy a hormonváltozások – az ösztrogénhiány – következtében a hüvely szárazzá válik, a hímvessző behatolásakor nem nedvesedik megfelelően, ami fájdalmas dörzsölődéshez vezet.
  • A hüvelyfolyások sem számítanak ritkaságnak, ilyenkor a bejutó baktérium vagy gomba hatására a hüvely belső felszíne gyulladásba jön, ami ugyancsak keservessé teheti a szeretkezést.
  • Szülés után a gátmetszés hege még sokáig érzékeny és fájdalmas lehet, de hasonló úton vezethetnek fájdalmas közösüléshez egyéb kismedencei műtétek utáni hegesedések, összenövések is.
  • Az is előfordul azonban, hogy kimutatható elváltozás nincs, ilyenkor lelki háttere van a szex közben érzett fájdalomnak: a nemi vágy vagy a kéjérzés hiánya.
  • Egyáltalán nem ritka, hogy a szexuális kapcsolathoz szégyenérzet, bűntudat vagy félelem társul, mely megakadályozza, hogy teljesen átadjuk magunkat az élvezetnek. Az eredmény: fájdalmas közösülés.
  • Legalább ilyen gyakori, hogy a szex megvan, a párkapcsolatban azonban mélyebb problémák lappanganak, ami ugyancsak befolyásolja a szeretkezés minőségét.
  • Bizonyos gyógyszerek csökkenthetik a nemi vágyat és a kéjérzést. Ezek között szerepelnek fogamzásgátlók, de például a cukorbetegség, a rosszindulatú daganatok és a pajzsmirigybetegségek gyógyszerei között is vannak olyanok, melyek fájdalmassá tehetik a nemi életet.

 

Mikor kell aggódni amiatt, hogy fájdalmas a közösülés?

Ha rendszeresen előfordul, hogy szex közben fáj, vagy a fájdalom szokatlanul erős, akkor szakemberhez kell fordulni, aki segít az ok megtalálásában. A szervi ok felderítése általában nőgyógyászati tapintásos vizsgálattal, ultrahangvizsgálattal, esetleg kiegészítő laboratóriumi vizsgálatokkal történik. Fontos sorra venni a rendszeresen vagy alkalmilag szedett gyógyszereket is. Amennyiben ezekkel nem sikerül az okot tisztázni, úgy hastükrözésre (laparoszkópiára) is sor kerülhet. Emellett elengedhetetlen a lelki problémák feltárása is.

De mit tehetek én, hogy ne legyen fájdalmas a szex?

  • Használjunk a hüvely síkosítására alkalmas speciális anyagokat.
  • Beszéljük meg a problémákat partnerünkkel, és hagyjunk elegendő időt a minőségi szexre. Találjunk olyan időpontot, amikor egyikünk sem fáradt, feszült vagy ideges.
  • Válasszunk olyan behatolási módot, ami nem okoz fájdalmat. Keressünk olyasmit, ami nem jár a pénisz behatolásával, de kellően érzéki és izgató. Ilyen lehet például a masszázs, illetve az orális szex.
  • Közösülés előtt ürítsük ki a hólyagot, vegyünk kellemes meleg fürdőt, és akár a megszokott recept nélküli fájdalomcsillapítónkból is bekaphatunk egy szemet.

 

Forrás: Írásunk az Amerikai Szülész-Nőgyógyász Társaság betegtájékoztatója alapján készült.

 

 Kapcsolódó cikkek:
Kapcsolódó Intima.hu cikkek

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások