Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

"Fagyasztás, műtét helyett" - Anna túl a beavatkozáson

Ajánlom a Facebookon

Anna túl van a fagyasztáson – most már a sejtjei dolgoznak. Két héttel az első vizit után Anna átesett élete első és remélhetőleg utolsó kiroablációs kezelésén. Az eljáráson, amit ahelyett választott, hogy kés alá feküdjön az egy év alatt duplájára nőtt fibroadenomája miatt. És jól döntött, kis nyugtató, helyi érzéstelenítés és egészen kedélyes hangulatban megtörtént a nagyjából fél órás beavatkozás. Most gyógyul, szervezete dolgozik.

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Kun J. Viktória | egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo


"Hú, azért izgulok, de ezt nem írhatod ám meg!”—mondja útközben izgatott mosollyal Anna, útban a nagy esemény felé.

Megérkezünk, kitölti a kötelező papírokat, majd a pihenőszobába kísérnek minket. Mindketten beöltözünk, Anna egy helyes ,kozmetikai’ ruhát kap, én a szokásos műtős ,jelmezt’. Elindulunk, Anna még mókázik, de persze feszült. Megadóan felfekszik az asztalra, altatóorvos, asszisztens, mindenki megad mindent, hogy ő minél komfortosabban érezze magát. "A tájékoztatóban olvastam, hogy pár napig nem lehet sportolni. Mikor lehetséges?”—teszi fel a ,legadekvátabb’ kérdést a lány. "72 óráig nem javasolt semmilyen megerőltető fizikai aktivitás, de utána fokozatosan el lehet kezdeni a mozgást”—válaszolja egy félmosoly kíséretében Doros doktor, de ő már a beavatkozást tervezi. Nagyon koncentrál, figyel minden részletre. Ellenőrzik a tűt, nem ereszt-e, jól csinálja-e majd a jeget, a monitort, az egész rendszert. Lefut egy teszt, hogy sehol se legyen semmi galiba. Még egyszer ultrahanggal megnézik Anna mellét, semmi sem változott, 22 milliméteres a ,betolakodó’. Anna közben már pihen, karjában az infúzió, teljesen relaxált állapotban, de folyamatosan beszél, kérdez. És kezdődik. Jön a lidocain injekció, a helyi érzéstelenítő, ahogy a tű Anna mellét éri, felszisszen, de Doros doktor megnyugtatja, ez volt az utolsó kellemetlensége.

 

Mi az a krioabláció?

A krioabláció az Amerikai Egyesült Államokban, Európában és Magyarországon is jóváhagyott eljárás. Célja a fibroadenoma sejtjeinek elpusztítása, ezért a nyitott sebészi műtét helyett elvégezhető, teljes értékű módszernek tekinthető. Az igen alacsony hőmérséklet teljesen elpusztítja a célterületen elhelyezkedő szövetet. A krioablációs technológiát évtizedek óta hatékonyan alkalmazzák a prosztata, máj, vese és egyéb szervek jóindulatú és rákos daganatainak kezelése során. A technológiát és az eljárást az elmúlt években az emlő fibroadenomáinak kezelésére optimalizálták.

 

Így zajlik a krioabláció, azaz a mell jóindulatú daganatának fagyasztása

Beavatkozás - Intima.hu"Nem baj, ha én közben alszom egy kicsit?”—kérdezi még a lány, mivel az infúzión keresztül kapott egy kis nyugtatót, aminek már érezhető a hatása. Közben újabb helyekre érkezik a lidocain, a daganat alá, fölé, gondosan helyezi be a folyadékot Doros doktor, nehogy a bőr sérüljön. "Még az alján kicsit dolgozom, nagyon közel van a bőrhöz a fibroadenoma, alul és felül is gondosan fel kell tölteni, nehogy fagyási sérülést okozzunk, a mell fölé melegítőzselét helyezünk”—magyarázza az orvos, közben egy apró vágást ejt a lány mellén és óvatosan vezeti be az ultrahang vezérelte tűt. Többször és alaposan ellenőrzi a monitoron, hogy a helyére került-e, vagyis pontosan a daganat közepébe, majd indul a fagyasztás.

"Nyolcas program és start”—adja ki a ,parancsot’ és már áramlik a nitrogén, indul az első kétperces visszaszámlálás. A tű végén már látszik, ahogy képződik a tojás alakul jéglabda, mindenki koncentráltan figyeli a képernyőt. Azután újabb két perc, a kiolvasztás, ez az úgynevezett ,passzív’ várakozás, majd nekifutunk a második százhúsz másodpercnek. Anna közben újra ,velünk’ van, megint kérdez.

"Mondják már meg, hogy egy embernek átlagosan hány műtét ,jut’ az életben?” —teszi fel a mindenkit meghökkentő kérdését, amire csak az aneszteziológus tud hirtelen reagálni. "Én 45 évig vártam az elsőre, akkor tanultam meg síelni”—mondja. "Én épp jubilálok, nekem ez a negyvenedik beavatkozásom”—indokolja az érdeklődés okát Anna, amit egy kis csend követ. Aztán már a teendőiről faggatódzik, hogy 24 óráig nem érheti majd víz a mellét, 48 órán keresztül pedig csak enyhe terhelés megengedett, a szaunával, wellness-szel egy hetet várnia kell majd. És közben le is jár az idő, Doros doktor óvatosan húzza ki az eszközt a lány melléből, azonnal kapja a nyomókötést és a melegítőzselét. Még kicsit pihen a műtőasztalon, de láthatóan megkönnyebbült.

"Állítólag túléltem. Nem is fájt”—mondja mosolyogva már és hallgatja tovább, mire kell majd ügyelnie. "Lehet egy kis bőrpír, duzzanat, pici fájdalom. Két hét múlva megnézzük, majd három hónap és egy év múlva is” —magyarázza a szakember. Anna óvatosan feláll, átkísérjük az asszisztenssel a pihenőbe. "Most fél órát még itt feküdjön. Igyon kis vizet és már ehet is pár falatot. Itt folyamatosan látjuk magát”—mutat a kamerára Judit, az asszisztens, de még velünk marad egy kis ideig. Közben Anna kicsit felszabadultabb, mesél. Hogy csak az eleje volt kicsit stresszes, izgult, meg az injekció, de valójában a beavatkozás semmi sem volt. "Most azért picit fáj a mellem, csípő, égető érzés, de teljesen elviselhető”—mondja a lány.

 

A krioabláció (fagyasztásos eljárás) feltételei:

A krioablációt megelőzően a radiológus megállapítja, hogy adott esetben elvégezhető-e a beavatkozás. Ennek egyik fontos feltétele, hogy azt megelőzően az elváltozásból vastagtűs mintavétel (core biopszia) történjen, és ennek szövettani vizsgálata negatív legyen. Ezzel teljes biztonsággal kizárjuk a rosszindulatú daganat lehetőségét. Amennyiben volt korábbi emlőbiopszia vagy bármilyen más, emlőt érintő beavatkozás, akkor annak dokumentációját is ismertetni kell a radiológussal. 35 éves kor felett a mammográfiai lelet is szükséges. 
Fontos hogy tájékoztassuk a kezelőorvost, ha valamilyen véralvadási zavarban szenvedünk, és tudnunk kell arról is, ha bármikor ezt megelőzően – akár fogorvosi kezelés kapcsán – érzéstelenítő allergia lépett fel nálunk. A beavatkozás előtt hat órával már nem szabad enni és inni. Terhesség, vagy szoptatás alatt, esetleg rendszeresen szedett gyógyszerekről, azok mellékhatásáról, fennálló véralvadásgátló és hormonpótló kezeléséről ne felejtsük el tájékoztatni a kezelőorvost.

 

Úton a gyógyulás felé

Annát hazaviszem, mivel a műtét után nem vezethet. Aludt egy nagyot, később pedig megosztotta velem tapasztalatait is. Hogy nem fájt a melle, de az izgalom és a beavatkozás azért eléggé kivett belőle, ezt – mármint a műtőt - azért nem lehet megszokni. Meglepetésére másnap semmiféle fájdalma nem volt, viszont még elég meleg, duzzadt, piros volt a terület, úgyhogy egy gyulladáscsökkentőt bevett. Harmadnapra a forróság, bőrpír megszűnt, helyette zöld véraláfutás jelent meg a mellén a beavatkozás területén, és a korábban 22 milliméteres csomó érezhetően bedagadt – de, ahogy ez a tájékoztatóban is benne van: ez normális reakció.

Napról napra egyre több mindent tudtam, tudok már csinálni, s bár sportmelltartót kell éjjel-nappal viseljek, egyáltalán nem fájt semmi. Ami nagyon meglepett, hogy a csomó csaknem a duplájára nőtt. Kicsit ijesztő is volt, mivel elég rossz helyen van, így zavart a napi dolgaimban. Végül felhívtam a Premier Med Egészségközpontot, hogy normális-e a reakció. Megnyugtattak, hogy teljesen normális, de hogy teljesen megnyugodjak, menjek be és soron kívül megnéznek. Doros doktor helyett most Dr. Deák Pál Ákos radiológus fogadott, aki egyből a vizsgálóba terelt. Először tapintással, majd ultrahanggal ellenőrizte a beavatkozás helyét, majd tökéletesen megnyugtatott: minden a legnagyobb rendben van. A beavatkozást követően egy kis ödéma keletkezett a daganat körül, ami pár nap alatt felszívódik majd. A duzzanatra állott vizes borogatást, a véraláfutásra feketenadálytő krémet javasolt, amelyek tényleg használtak. Most készülök a 2. hetes kontrollra, de már most érzem, hogy sokkal kisebb a daganat és végre újra jólesik a mozgás is és, ami a legfontosabb: vége a félelemnek”

– mondja már igazi mosollyal Anna. Megkönnyebbülten.

A cikket szakmailag lektorálta: Dr. Doros Attila radiológus szakorvos, intervenciós radiológus, egyetemi docens

 

Premier Med Egészségközpont

A betegút bemutatásának létrejöttét a Premier Med Egészségközpont támogatta!

 

Intima.hu logo

 

Intima TOP-INFÓK: 

  • Az emlőben található elváltozások kb. 80 %-a jóindulatú, amelyek rendszeres ellenőrzést igényelnek.
  • A mellrákot megelőzni nem lehet, de a korai stádiumban diagnosztizált és időben megkezdett kezelésű betegség jól gyógyítható.
  • Bármely, az emlőben észlelt elváltozással tanácsos elmenni mammográfiás vizsgálatra, ahová beutalót a háziorvos vagy a nőgyógyász tud adni. A komplex emlővizsgálatot nem helyettesítheti semmilyen más "fájdalommentesként" hirdetett módszer.
    További tudnivalókat az emlődiagnosztikával és a mellrákkal kapcsolatban ide kattintva olvashattok >>

 

Kapcsolódó tartalmak:

Ajánlott orvosok

radiológus főorvos, szakfordító, szakújságíró

Budapest

radiológus főorvos


Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 3 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások