Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A szoptatás avagy a kisbaba táplálása

Ajánlom a Facebookon

A kisbaba táplálása, a szoptatás mindig magától megy minden anyának és újszülöttnek – gondolnánk.
Ám ez nem mindig van így, vagy legalábbis nem azonnal. Bár maga a szoptatás természetes dolog, a kezdetekkor előfordulhat, hogy testi tényezők ítélik kudarcra a próbálkozásokat, máskor csupán a tapasztalatlanság okoz sikertelenséget.

A szoptatás, a kisbaba táplálása kezdetben okozhat meglepetéseket.

Bármi is okozza a kisbaba táplálásának nehézségeit, türelemmel és kitartással elérhető a tökéletes összhang. Ha az édesanya már a babára várva megpróbál felkészülni arra, hogy mi várhat rá a szoptatás időszaka alatt és hogy hogyan küzdheti le az elégördülő akadályokat, akkor ezzel jelentősen megkönnyítheti saját maga és babája számára a kölcsönös alkalmazkodás időszakát. Hozza létre saját terhesnaptárját!

Szülés utáni mellretétel

Manapság már egyre több újdonsült anyuka van tisztában azzal, hogy több szempontból is fontos a szoptatás mihamarabbi megkezdése.

  • Első érv: a szoptatás megkezdésekor megjelenő előtej (azaz a kolosztrum) sok fontos védőanyagot tartalmaz.
  • Második érv: a szülés után rögtön megkezdett szoptatás jelentősen befolyásolja a tejbelövellés időpontját.
  • Harmadik érv: általánosan elmondható, hogy jobban fejlődik az a gyermek, ahol a kisbaba táplálása azonnal a születése után megkezdődik.


Előtej (kolosztrum)

A szoptatás kezdetekor az előtej, ami a létfontosságú immunanyagokat tartalmazza, a baba első tápláléka. Az előtej mennyisége épphogy pár korty, de ez nem baj, mert a kisbaba gyomra ekkor még egészen pici. A szoptatás kezdetén megjelenő előtej sárga színű, igen sűrű folyadék. A kisbaba táplálása során később megjelenő anyatejhez képest az előtej fehérje, szénhidrát és ellenanyag tartalma sokkal magasabb, viszont a zsírtartalma alacsonyabb, így alkalmazkodik legjobban az újszülött szükségleteihez.

Az előtejben megtalálható antitestek alakítják ki a kisbaba bélrendszerének védekező mechanizmusát, ezért nagyon fontos, hogy a kisbaba táplálásának ezen szakaszában a teáztatás ne előzze meg a szoptatást.

A bilirubin, mely az újszülöttkori sárgaságot okozza, elhalt magzati vörösvérsejt, melynek minél hamarabb távoznia kell az újszülött szervezetéből. A kisbaba táplálásának megkezdésekor megjelenő előtej hashajtó hatással is rendelkezik, így elősegíti a salakanyagok távozását.

 

Tejbelövellés

A szoptatás során, mikor a kisbaba táplálásának következő fázisába lépünk, a szülés után 2-6 nappal (császármetszés esetén akár még később is) megindul a tejbelövellés, az intenzív tejelválasztás folyamata. A mell ilyenkor megduzzad, megkeményedik és fájdalmassá válhat. Ilyenkor érdemes kézzel felpuhítani először a mellét, kicsit fejni és úgy mellre helyezni a babát, majd ha nem ürül ki a mell akkor kell megpróbálkozni a mellszívó használatával mindkét mellen, így csökken a feszülés a mellekben illetve a baba is könnyebben el tudja kapni a bimbót. A szoptatás után, ha a kisbaba táplálása befejeződött és a mellek még nem ürültek ki teljesen, érdemes mindkét mellet lefejni a tejelválasztás fenntartása és a fájdalom enyhítése érdekében.

(Forrás: Eisenberg-Murkoff-Hathaway: Az a 9 hónap)

M. Glória

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások