Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Menstruáció késése és okai

Ajánlom a Facebookon

A menstruációs ciklus bonyolult hormonális visszacsatolásokkal működő folyamat, így a menstruáció késésének hátterében nemcsak a terhesség állhat.

Normál esetben a menstruációs ciklus 28 naponta jelentkezik, de ez akár egyénenként is elérhet. Sok egészséges nő esetében akár 24-32 napig is eltarthat a menstruációs ciklus és ez teljesen normális, nem tekinthető menstruációs zavarnak. Vannak, akiknél barna folyás jelentkezik, vannak, akiknél akár 7 napig is eltart. De mi számít zavarnak és mi jelenthet komolyabb problémát? Cikkünkből megismerhetetiek a menstruáció zavarait, menstruáció késésének okait!


Mi állhat a menstruáció késésének hátterében?

1. Terhesség

A menstruáció késés hátterében elsőként jön szóba a terhesség, aktív nemi életet élő nő esetében, és terhességi tesztet kell csinálni mielőbb. Ha rendszeres védekezés mellett történik a menstruáció késése, akkor is feltétlenül szükséges a terhességi teszt elvégzése, mert egy védekezési módszer sem jelent 100%-osan biztos védelmet. Amennyiben negatív a terhességi teszt, és a menstruáció továbbra is késik, akkor 3 naponta a terhességi tesztet meg kell ismételni és ajánlott szakorvoshoz fordulni.

.

2. A menstruáció késése legtöbbször funkcionális eredetű

A női nemi ciklus nagyon bonyolult, elég egy kis eltérés a hormonszintekben, vagy egy hiba a hormonális visszacsatolásokban, már nem működik tökéletesen a rendszer, nem válik le a szokásos időben a méhnyálkahártya, nem következik be a szokott időben a menstruáció. A késés sok esetben ezen hibás működés miatt alakul ki. A menstruáció késését akár petefészek ciszta is okozhatja hormontermelés révén.

Ha a menstruációs ciklus szabálytalan, rendszeresen késik vagy kimarad a vérzés, akkor érdemes menstruációs naptárat vezetni, és nőgyógyászati szakrendelést felkeresni, hogy a vérzészavar típusát, okát tisztázni tudják, illetve megfelelően tudják kezelni.

3. A menstruáció késés okozója lehet egyes gyógyszerek szedése

A menstruáció késés oka lehet bizonyos gyógyszerek szedése, például antibiotikumok, antidepresszánsok.

.

4. A menstruáció késhet fogyókúra vagy kóros soványság miatt is

Az étrend nagy szerepet játszik a menstruációs ciklus szabályos működésében. Az egészséges táplálkozás az egészséges szervezet egyik alappillére, egészséges szervezetben az élettani folyamatok helyesen működnek. Például fogyókúra hatására szabálytalanná válhat a menstruációs ciklus, késhet a menstruáció. Alacsony testsúly esetében, tartós éhezés során akár a peteérés is kimaradhat, a menstruáció elmaradása akár hónapokig is eltarthat. Az étkezési zavarokban szenvedőknél a menstruáció késése már komoly jel arra, hogy a szervezet élettani folyamatai károsodtak.


Regisztráció az Intima.hu menstruációs, ovulációs naptárába

 

5. Menstruáció késése túlsúly esetében

A nagy mennyiségű zsírszövet endokrin szervként funkcionálhat, kihatással van a női neki hormonok működésére, elhízás esetén is gyakran előfordul vérzészavar.

6. Stressz is okozhatja a menstruáció késését

A stressz a normál biológiai folyamatokra hatást gyakorol, úgynevezett stresszhormonok szabadulnak fel, a hypothalamuson keresztüli hormonális szabályozás sérül, nem a megszokott módon mennek végbe a ciklus fázisai, késik a menstruáció, de akár ki is maradhat. Jól jellemezhető a stressz menstruációs ciklusra gyakorolt hatása azzal, hogy a világháborúk alatt számos nőnél jelentkezett a menses hónapokig tartó kimaradása.

7. Fizikális túlhajszoltság és egyéb okok - ha késik a menstruáció

A megterhelő edzések, tornagyakorlatok stresszként jelentkeznek a szervezet számára, és az előbb említett folyamatok alakulnak ki. Számos nőnél jelentkezik egyszerre fizikális túlhajszoltság, stressz és alacsony súly, az ő esetükben a vérzészavarok nagyon gyakran fordulnak elő.

Pszichiátriai betegségek, belgyógyászati okok, fertőzések hatására is gyakran jelentkeznek vérzészavarok.

Figyelem, ha több, mint egy hetet késik menstruációd, érdemes felkeresni nőgyógyász szakorvost, hogy kizárjon egyéb rendellenességet.


Cikluszavar tájékoztató - Intima.hu

Cikluszavar tüneteiről, okairól és kezeléséről egy helyen! >>

 

Intima.hu logo

Ezek is érdekelhetnek:

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a menstruációval kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az MENSTRUÁCIÓ- hírlevelünkre:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 3 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások