Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

HYCOSY vizsgálat - a petevezeték átjárhatósági vizsgálata

Ajánlom a Facebookon

A meddőségi kivizsgálás során, a pár hölgytagjánál ez egyik elsődleges feladat a kismedencei viszonyok tisztázása, melyben a petevezető átjárhatósági vizsgálatok nyújtanak segítséget.

A kismedencei szervek - úgy mint a méh, petevezetők és petefészkek - megfelelő állapota elengedhetetlen a spontán teherbe esésnek, hiszen ezek a petesejt illetve hímivarsejt találkozásának színterei. Ezen szervek funkcióját feltétlenül látnunk kell a kivizsgálás elején, ezért a méh üreg és a petevezető állapotának feltárása elengedhetetlen.

A petevezető átjárhatósági vizsgálatok alapvetően azon az elven működnek, hogy a méhnyakon keresztül valamilyen kontrasztanyagot juttatnak a méh üregébe, majd a reproduktív szerveket kitöltő anyagot valamilyen képalkotó módszerrel vizualizálják, s így diagnosztizálják a szervek állapotát.

Napjaink szakmai gyakorlatában a petevezető átjárhatósági vizsgálatokat háromféle eljárással végezhetjük el:

  • HSG (hysterosalpingográfia): egy röntgensugár segítségével végzett beavatkozás
  • HYCOSY: kevésbé közismert bár sokkal kisebb megterheléssel járó, ultrahang segítségével végzett eljárással
  • Chromopertubatio: ez a módszer rendkívül nagy megterheléssel járó, műtéti beavatkozást igénylő eljárás.

A HYCOSY (Hystero-contrast-sonography) eljárással a petevezetők és a méhüreg állapotának vizsgálata járóbeteg rendelés keretében kb. három perces vizsgálati időt vesz igénybe. Az eljárás minimális fájdalomérzettel járhat, de sok páciens szerint fájdalommentes, mely nagyrészt annak köszönhető, hogy a beavatkozás során ultrahangot használva tárjuk fel a méh üregét és a petevezetők átjárhatóságát.

Az eljárás lényege, hogy a hüvelyen keresztül egy vékony katétert vezetünk a méhbe, melyen át olyan anyaggal töltjük fel a méh üregét, amely ultrahang által jól látható. Az eljárás során így jól diagnosztizálhatóak a méh üregét torzító elváltozások (myoma, polip, fejlődési rendellenesség, összenövés). A méh üreg feltöltése mellett az is látható, hogy az egyik, másik, vagy mindkét petevezetőn keresztül van-e kontrasztanyag kiáramlás, tehát átjárhatóak-e a petevezetők.

Képalkotás céljából mindenképpen előnyösebb ultrahangot használni röntgensugár helyett, mivel a röntgensugár – bár alacsony dózisról van szó – a petefészkeket és a méhet éri.

A petevezeték elzáródás okairól, tüneteiről és kezeléséről bővebben a Kislexikonban, illetve a Petevezeték átjárhatósági vizsgálatok címszó alatt olvashat.

Forrás: Nemesekteherbe.hu

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a meddőséggel kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a MEDDŐSÉG-hírlevelünkre:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest

diabetológus, szülész-nőgyógyász, ultrahangos szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások