Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

FSH - meddőség kivizsgálása 2.

Ajánlom a Facebookon

Mikor kell FSH vizsgálatot kérnie? Milyen mintára van szükség? Mit jelent az eredmény?

FSH - Folliculus-stimuláló hormon


Mire való az FSH vizsgálat?

A vizsgálatot az agyalapi mirigy (hypophysis) termékenységgel kapcsolatos működésének értékelésére használják.

Mikor kell a vizsgálatot elvégezni?

Ha a teherbeeséssel kapcsolatban nehézségek merülnek fel, vagy rendszertelen a havi vérzés. Gyakran az FSH koncentrációját más hormonokkal együtt mérik, ha a hypophysis, hypothalamus, petefészek (ovarium) vagy a here (testis) valamilyen betegségének tünetei jelentkeznek. Gyermekkorban is kérhetik az FSH meghatározását, ha a gyermek nemi fejlődése késleltetett vagy korai.

Milyen mintára van szükség?

A kar könyökhajlati vénájából vett vérre. (Piros- ("natív") vagy sárga-kupakos ("géles") csőben.)
Előfordulhat, hogy vizeletből is kérik az FSH meghatározását. Ehhez random, (legmegfelelőbb a reggeli első vizelet), vagy 24 órán át gyűjtött vizeletminta szükséges.
A speciális igények miatt célszerű előzetesen érdeklődni a vizsgálatot végző laboratóriumban.

Mit vizsgálunk?

A folliculus-stimuláló hormont (FSH) az agyban található agyalapi mirigy (hypophysis) termeli. Az FSH termelését egy összetett rendszer szabályozza, mely tartalmazza a gonadok, a hypophysis és a hypothalamus által termelt hormonokat.

Nőkben az FSH stimulálja a petefészek folliculus növekedését és fejlődését a menstruációs ciklus follicularis fázisában. A menstruációs ciklus két fázisra osztható: follicularis és a lutealis fázisra. A két fázis elkülönítése a jellemző hormonok, az FSH és a luteinizáló hormon (LH) koncentrációjának lökésszerű növekedése alapján történik. Az ovuláció, a petesejt kilökődése a petefészekből röviddel az LH szintjének emelkedés után történik. A follicularis fázisban az FSH indítja el az ösztradiol termelését a folliculusban, míg a lutealis fázisban az FSH a progeszteron termelését stimulálja. Az ösztradiol és a progeszteron mennyisége jelenti a visszajelzést a hypophysis számára az FSH termelést illetően.

Menopausában (változókorban) az ováriumok működése megszűnik, ekkor az FSH szint emelkedik.

Az FSH a férfiak nemi működésében is szerepet játszik: stimulálja a spermiumok érését, és elősegíti az androgént-kötő fehérjék termelését. Serdülőkor után a férfiakban az FSH szintje viszonylag állandó.

Csecsemőkben és kisgyermekekben az FSH szint röviddel a születés után emelkedik, majd ezután nagyon alacsony szintre csökken.

Hogyan történik a mintavétel?

A kar könyökhajlati vénájából vett vérminta szükséges.
Néha random vizeletminta vagy egy 24 órán át gyűjtött vizeletminta is szükséges lehet. Az egyszeri vizeletmintához a reggeli első vizelet ajánlott. Mivel az FSH kilökődése meglehetősen nagy napi ingadozást mutat, ezért a vizeletből történő meghatározáshoz célszerűbb a 24 órán át gyűjtött vizeletet használni.
Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Gyakran az FSH vizsgálatot más vizsgálatokkal (LH, tesztoszteron, ösztradiol, progeszteron) együtt alkalmazzák a meddőség kivizsgálásban. Az FSH vizsgálata része a csökkent spermaszámmal rendelkező férfiak kivizsgálásának is. Az FSH koncentrációjának meghatározása fontos a menstruációs zavarok kivizsgálásában, továbbá segítségül szolgál a hypophysis betegségek, illetve az ovariumot és a herét érintő betegségek kivizsgálásában. Gyermekekben az FSH vizsgálatát (az LH-val együtt) a túlkésői, vagy a túl korai nemi fejlődés okának kivizsgálására alkalmazzák.

Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?

Férfiaknál és nőknél az FSH és LH vizsgálatot meddőség, a hypophysis vagy a gonadok betegségének kivizsgálására alkalmazzák. Az FSH vizsgálatot gyakran kérik annak megállapítására, hogy a nő már menopausában van-e. Gyermekekben az FSH és LH vizsgálatot akkor kérik a fiú- vagy lánygyermektől, amikor nem a megfelelő korban (korán vagy később) kezdődik a serdülés. A serdülőkor kezdetének a jelei a következők:

  • emlő megnagyobbodás nőknél
  • fanszőrzet növekedése
  • nemi szervek növekedése férfiaknál
  • menstruáció kezdete nőknél.

Ha a fent említett jelek az életkor korai vagy késői szakaszában jelentkeznek, olyan állapot vagy betegség lehet a háttérben, amely a hypothalamust, hypophysist, a gonadokat, esetleg más rendszereket érinti. Az FSH és LH meghatározás segíthet megkülönböztetni a benignus tüneteket a valódik betegségtől. Ha egyszer megállapították, hogy a tünetek valódi betegség miatt vannak, további kivizsgálás szükséges a betegség okának kiderítésére.

Mit jelent az eredmény?

Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni.

Nőkben az FSH és LH szintek segíthetnek megkülönböztetni a primer (közvetlenül az ovariumot érintő ok miatti) és a szekunder (a hypophysist vagy hypothalamust érintő ok miatti) ovarium elégtelenséget. Az emelkedett FSH és LH szint a primer ovarium elégtelenségre jellemző.

Amikor a nő a menopausás korba lép, az ovárium működése leáll, és az FSH szint emelkedik.


Férfiakban az emelkedett FSH szint primer testicularis elégtelenség miatt lehet. A here alulműködését okozhatja fejlődési rendellenesség vagy valamilyen sérülés.

Az alacsony szinteket a hypophysis vagy a hypothalamus betegsége is okozhatja.

Fiatal gyermekeknél a magas FSH és LH szintek és/vagy a másodlagos nemi jellegek szokatlanul fiatal korban történő megjelenése pubertas praecox-ot (idő előtti nemi érést) jeleznek. Ez a jelenség lányoknál gyakoribb, mint a fiúknák. A túl korai fejlődés nek többféle oka is lehet, amelyeket diagnosztizálni, és szükség esetén kezelni kell.


Normál serdülőkor előtti magas FSH és LH szint a serdülésre jellemző jegyekkel benignus pubertas praecox-ot jelez. Ekkor nincs háttérbetegség, csak a szokványos serdülés egy szokatlan, jóindulatú változata.

Késleltetett serdüléskor az FSH és LH szintek a korcsoportnak megfelelőek, vagy alacsonyabbak lehetnek. Itt mindenképpen szükséges a késői nemi érés okának kiderítése. Ehhez gyakran többféle hormonszint meghatározására kerül sor, melyek között a GnRH (Gonadotropin Releasing Hormon) adását követő LH koncentrációjának mérése is szerepelhet. A késleltetett serdülés oka lehet (a teljesség igénye nélkül):

Mit kell még tudni?

• Az FSH szint emelkedett lehet cimetidin, clomiphen, digitalis vagy levodopa szedésekor.
• Az FSH szint csökkent lehet orális fogamzásgátló, phenothiazin szedésekor, vagy hormonkezelés hatására.
• Ha valaki a meghatározás előtt nem régen olyan képalkotó vizsgálaton vett részt, amelyen izotóp bevitel történt, a még ki nem ürült izotóp befolyásolhatja az FSH meghatározás eredményét. (Ez elsősorban akkor lényeges, ha az FSH meghatározás maga is izotóp eljárással /RIA/ történik.)

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a meddőséggel kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a MEDDŐSÉG-hírlevelünkre:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest

diabetológus, szülész-nőgyógyász, ultrahangos szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások