Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

A meddőségi kezelés káros-e a születendő babára?

Ajánlom a Facebookon

Kezelés, lombikkezelés, gyógyszerek, stimuláció, klomifen-citrát, mesterséges beavatkozások – e szavakat hallva nemcsak a meddőség kapcsán ugranak be olyan szavak legtöbbünknek, mint ellenjavallatok, mellékhatások, ártalmak, káros hatások.

Nem árt-e a babának az a sokféle terápia, melyeket a lombikkezelések során használnak?

Egy most nyilvánosságra hozott kutatás szerint nem kell aggódniuk gyermekük későbbi fejlődéséért azoknak sem, akik lombikkezelés eredményeként estek teherbe.
Az Endokrin Társaság Houstonban tartott 94. kongresszusán arról számoltak be új-zélandi kutatók, hogy a meddőségi kezelések összességében nem befolyásolják a gyermek későbbi egészségi állapotát – mindössze testmagasságuk marad el valamelyest természetes úton fogant társaikétól.

Meddőségi kezelés hatása a születendő gyermekreKi kell azonban emelni, hogy a testmagasságban mutatkozó különbséggel együtt ezek a gyermekek még így is az életkoruknak és nemüknek megfelelő normális tartományba esnek” – hangsúlyozza Tim Savage, az aucklandi egyetem Liggins Intézetének gyermekorvosa.

Egyes kutatások szerint a mesterséges megtermékenyítéssel (IVF) fogant gyermekek később magasabbak lesznek, mint a természetes terhességből született társaik. Az új-zélandi kutatók ennek ismeretében arra keresték a választ, hogy befolyásolja-e a későbbi testmagasságot az is, ha az anya a terhesség elősegítésére, a petefészkek stimulálására gyógyszereket (elsősorban klomifent) kap, mesterséges megtermékenyítésre (IVF) azonban nem kerül sor. Ennek azért is van jelentősége, mert a mindenfajta egyéb beavatkozás nélkül végzett petefészek-stimuláció sikeres alkalmazása szélesebb körű, mint a mesterséges megtermékenyítésé. Savage adatai szerint például az iparilag fejlett világban 100 élve született gyermek közül 5 gyermek édesanyja részesült terhessége előtt gyógyszeres stimulációban.
.

Stimulációs kezelés után alacsonyabb, de még mindig normális a testmagasság

A mostani kutatás keretében vizsgált 84 gyermek életkora 3 és 10 éve közé esett, és a mérések alapján az derült ki, hogy testmagasságuk átlagosan 2 centiméterrel marad el a vizsgálatba ugyancsak bevont másik 258 gyermekétől, akik természetes úton fogant terhességből születtek. (Az elemzés során természetesen figyelembe vették az esetleges befolyásoló tényezőket, például a szülők testalkatát is.) A nemek szerinti elemzés szerint a különbség főként a fiúknál mutatkozik meg, náluk a különbség átlagosan 3 centiméter.

A különbség háttere egyelőre még tisztázásra vár, és további kutatások szükségesek annak felderítésére is, hogy a testmagasságban mutatkozó különbség felnőttkorra kiegyenlítődik-e.
.

Stimuláció után: kicsit alacsonyabbak, de egyébként teljesen egészségesek

Lombik program és stimulációs kezelés hatása a testmagasságraA kutatás vezetője ugyanakkor nyomatékosan hangsúlyozza, hogy a testmagasságban mutatkozó csekély különbségen kívül a meddőségi gyógyszeres kezelés hatása semmilyen formában nem mutatkozott meg a gyermekek fejlődésében: egészségi állapotuk és fejlődésük mindenben megegyezett azokéval, akiknek édesanyja nem kapott gyógyszereket a petefészek stimulálására.

„A meddőségi kezelések millióknak adnak reményt, hogy szülőkké válhassanak. Éppen ezért nagyon fontosak az esetleges későbbi hatások felmérését célzó kutatások. A mostani vizsgálat ismét csak azzal a következtetéssel zárult, hogy nincs ok az aggodalomra” − zárja eredményeik ismertetését Savage.

Dr. S. I.

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a meddőséggel kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a MEDDŐSÉG-hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó cikkek:
Kapcsolódó Intima.hu cikkek

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

centrumvezető főorvos, meddőségi specialista szülész-nőgyógyász szakorvos

Budapest

szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest

diabetológus, szülész-nőgyógyász, ultrahangos szakorvos

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások