Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Inkontinencia – akár már kismamaként?!

Ajánlom a Facebookon

A stressz inkontinenciáról, azaz a vizelet kisebb-nagyobb mértékű önkéntelen vesztéséről ma már rengeteget lehet olvasni, hiszen nem csak az idősebbeket, de a fiatalabb korosztályt is nagy gyakorisággal érintő probléma. Sajnos sokan még a nőgyógyászuknak is félnek bevallani a tüneteket, mert szégyellik vizelettartási gondjaikat. Pedig az inkontinencia gyógyítására ma már egyszerű, gyors és fájdalommentes megoldás is létezik, és sem műtétre, sem gyógyszeres kezelésre nincs hozzá szükség.

Stressz inkontinencia sok kismamát érintő probléma

Mi is az a stressz inkontinencia?

A vizelet-inkontinencia magyarul vizelet-visszatartási nehézséget jelent. Amennyiben nem idegrendszeri alapú, pszichés tényezők okozzák, hanem szervi elváltozás áll a háttérben, és jellemzően hirtelen erőkifejtéskor (pl. tüsszentéskor, nehéz tárgyak emelésekor) jelentkezik, stressz inkontinenciáról beszélünk. A stressz inkontinencia jellemzője, hogy a meggyengült, rugalmasságukból veszített kismedencei izmok és kötőszövet nem tud ellenállni a megnövekedett hasűri nyomásnak, és a húgyhólyagból akaratlanul kis mennyiségű vizelet távozik.

A helyzet súlyosságától függően a stressz inkontinenciának három stádiumát különböztetjük meg:

I. stádium: enyhe stressz inkontinencia, a vizeletcsepegés még csak erős hasprés (pl. tüsszentés, köhögés) hatására következik be

II. stádium: közepes stressz inkontinencia, már enyhébb hasprés, pl. lépcsőn közlekedés is elegendő ahhoz, hogy elcseppenjen a vizelet

III. stádium: a stressz inkontinencia súlyos fokozata, amelyben már nyugalomi állapotban is előfordul a vizelet-visszatartási képtelenség.

Mik a stressz inkontinencia okai?

A tartósan fennálló inkontinencia legtöbbször anatómiai eredetű okokra vezethető vissza.

  • Az anatómiai és szövettani felépítés alapvetően meghatározó abban, mekkora az inkontinencia kialakulásának kockázata egy páciensnél.
  • A természetes öregedés a női szervezet számára számtalan olyan változással jár, amelyek sajnos gyakran inkontinenciát idéznek elő: a húgycső és a hólyag rugalmassága az ösztrogénszint csökkenésével lanyhul, csökken a húgyhólyag vizelettartó kapacitása, elvékonyodik a nyálkahártya.
  • A terhesség utolsó hónapjai a baba nagyságától függetlenül is megviselik a kismedence szerveit: a gyerek súlya eleve jelentős nyomást fejt ki a hólyagalapra, emellett pedig a hólyagot és a méhet tartó szalagrendszer is jelentősen megnyúlik. A szalagok és izmok a szülés utáni regenerációs időszakban többé-kevésbé visszanyerhetik a rugalmasságukat, de a szülés során meggyengült kötőszöveti állomány már nem tud visszaemelkedni. A tartószövetek meggyengülése miatt a hólyag sokszor megsüllyed, vagy akár előre is esik a hüvely irányába, szintén inkontinenciát idézve elő.

    Inkontinencia fajtái

Hogyan határozható meg az inkontinencia súlyossága?

Inkontinenciájának súlyossági fokáról bárki hozzávetőleges információt kaphat online inkontinencia-tesztek segítségével. A pontos diagnózis felállítása azonban már a szakorvos feladata.

Az orvos egyrészt az általános, úgynevezett bimanuális vizsgálattal feltárja a hüvely állapotát, tapintással felméri az izmok és a kötőszövet rugalmasságát, vastagságát. Ez a vizsgálat azonban - teljesen nyilvánvaló módon – viszonylag szubjektív és szakmai tapasztalattól függő. Ami egy páciens szempontjából pedig igazán zavaró tud lenni: az eredmény nem „átadható”, legfeljebb körülírható.

Az Intimszépség nőgyógyászati intimklinikán, Európában elsőként, a szakorvosok egy amerikai diagnosztikai berendezést, a VTI hüvelyszondát használják a biztos diagnózis felállításához. A hüvelyszonda lehetővé teszi anatómiai méretek, illetve a medencefenéki kötőszövetek és izomzat rugalmasságának vizuális megjelenítését, továbbá a hüvely falának nyomásminta-leképezését. Magyarul: térképet készít arról,

  • milyen állapotban vannak a hüvely szövetei,
  • milyen tág a hüvelycsatorna (ami pl. szülést követően, vagy a kor előrehaladtával válhat egyre fontosabbá),
  • és hogyan teljesítenek a medencefenéki izmok, amelyeknek kulcsfontosságú szerepük van a kismedencei szervek működésében is.

A VTI-vizsgálat emellett kiválóan alkalmas a hüvely és a medencefenék állapotváltozásainak mérésére, azaz kimutatja például, milyen mértékű javulások érhetők el az intim területeken a különféle terápiákkal.

.

Forrás: Solonamed


További kérdések és válaszok a stresszinkontinenciával kapcsolatosan:

Gyógyítható-e a stressz inkontinencia?

A stressz inkontinencia műtét nélküli megoldási lehetőségei

Hogyan történik a lézeres intimkezelés?

Hány kezelésre van szükség?

Mennyibe kerül?

Hol érhető el a kezelés?

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink az inkontinenciával kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az inkontinencia-hírlevelünkre:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

urológus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások