Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Hormonális fogamzásgátlás? Igen, de okosan!

Ajánlom a Facebookon

Ne a barátnőd, az osztálytársad, a szomszédnőd, vagy a reklám mondja meg, mit használsz! A nők egyrészt félnek tőle, igazi mumusnak tartják, másrészt viszont nem gondolják át, hogy mindenkinek személyre szabott döntést kell hozni. Fontos a tudatos választás, a szakértő segítség, hogy a hormonális fogamzásgátlóból ,,vigyázó társ" és ne egy rettegett ,,betolakodó" legyen. Ebben segít eligazodni dr. Kelemen Csaba, az Intima.hu tanácsadó orvosa.

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Kun J. Viktória | egészségügyi-újságíró

Hormonális fogamzásgátló a nem kívánt terhességek megelőzésének talán legmegosztóbb, ugyanakkor mégis legkézenfekvőbb eszköze. Megannyi valós tény és legalább ennyi tévhit kering körülötte, pedig személyre szabottan, szakemberrel kiválasztva bevált és megbízható módszer, ráadásul a fogamzásgátló hatáson túl más előnyei is vannak. Ahhoz viszont, hogy a mellékhatásokat, vagy az esetleges kockázatokat elkerüljük, illetve mind több előnyét élvezhessük, fontos a legmegfelelőbb készítmény kiválasztása, ehhez azonban sok-sok szempontot kell orvosnak és páciensnek közösen figyelembe vennie. Mert nemcsak mi, nők vagyunk ezerszínűek, de ezeknek a hormonális tablettáknak is megannyi változata van, az eligazodásban segít dr. Kelemen Csaba, szülész-nőgyógyász endokrinológus adjunktus.

,,A tabletták általában kombinált, több hormont is tartalmazó készítmények. Ezek lehetnek egyfázisúak, amelyek minden tablettája ugyanannyi hormont tartalmaz, illetve többfázisúak, amelyek hormonmennyisége ciklus egyes fázisaiban eltérő. Általában 21 nap szedés után 7 nap szünet következik, ez idő alatt megjön a menstruáció, de a folyamatos szedés, illetve bizonyos időközönkénti menstruációs szünet is elképzelhető. A kizárólag sárgatest hormont tartalmazó tabletták szedése alatt nem várunk szabályos menstruációs ciklust, ezeket folyamatosan kell szedni”—kezdi az alapoktól dr. Kelemen Csaba.

Intima TOP-TIP: Nem elég beugrani a nőgyógyászhoz és receptet felíratni!

A jó fogamzásgátló megválasztását anamnézis felvétele (korábbi és jelenlegi betegségekről, szülészeti eseményekről, a terhességek lefolyásáról, a családban előforduló betegségekről) és szükség esetén laborvizsgálatok előzik meg. Ez nem csak a kezdőkre, hanem a 35 év felettiekre is igaz. A fogamzásgátló választását célszerű az aktuális egészségi állapotától, életmódtól függően évente felülvizsgálni; panasz esetén közben is!

 

"A hüvelygyűrű és a bőrre helyezhető tapasz kombinált hormonális fogamzásgátló készítmény, előnyük a felszívódás folyamatossága, illetve az egyszerű használat, hiszen nem kell a gyógyszerekkel bajlódni. A fogamzásgátló injekció csak sárgatest hormont tartalmazó készítmény, 3 hónapos védelmet nyújt. A bőr alatti implantátum szintén kizárólag sárgatest hormont tartalmaz, akár 3 évig is használható, de behelyezéséhez és eltávolításához orvosi beavatkozás szükséges. Hormontartalmú méhen belüli fogamzásgátló eszköz csak sárgatest hormont tartalmaz, 5 éves időtartamig használható”—folytatja a szakmai tájékoztatást a szakember, aki szerint az sem mindegy, milyen korban keressük a megoldást.

Fontos figyelembe venni a korunkat is.

"A legfiatalabb, 25 év alatti korosztályban minden esetben a legalacsonyabb hormontartalmú készítménnyel javasolt a fogamzásgátlást elkezdeni. Itt az egyik leggyakoribb probléma, hogy kevésbé vannak hozzászokva a rendszerességhez, így gyakrabban felejtenek el bevenni egy-egy szem gyógyszert. A “feledékenyebb” pácienseknek ezért a 28 tablettás kivitelű készítményeket ajánlom, hiszen itt a 21 hormontartalmú gyógyszert követően nem 7 nap szünet következik, hanem 7, hormontartalom nélküli, úgynevezett placebó tabletta. Ebben a korosztályban a másik gyakori probléma a pattanásos bőr. Az ezzel küzdő pácienseknek olyan készítményeket ajánlunk, amelyek férfi nemi hormon ellenes hatással is rendelkeznek, így csökkentik a tesztoszteron szintet, így a bőr pattanásosságát is. A 25-35 éves korosztályban már gyakrabban megjelennek a PMS szindróma tünetei, ezek a ciklus második felében megjelenő hangulat-változásbeli és testi tünetek. Ezek enyhítésére a leghatékonyabb hormonális fogamzásgátló készítmények a drospirenon tartalmú tabletták, amelyek viszont fokozott vérrög képződési kockázatot jelentenek, így dohányzás, mozgásszegény életmód, túlsúly, illetve a családban meglévő kockázatok esetén ezek alkalmazása nem ajánlott. Számukra kevésbé veszélyes alternatívák a levonorgestrel tartalmú készítmények”— ad gyakorlati tanácsokat a nőgyógyász.

fogamzasgatlasi kisokos noknek intima

,,Az endometriózis előfordulása szintén gyakori ebben a korosztályban, amikor a méhnyálkahártya sejtjei a méhüregen kívül jelennek meg. Ez egy krónikus, számos tünettel járó kórkép, amely a páciens egész életét végigkíséri, kezeléssel viszont jól karban tartható. A kombinált hormonális fogamzásgátló készítmények az elsőként választandó szerek között vannak például az emiatt kialakuló hasi fájdalmak kezelésében. A 35-40 éves korosztálynál változott a szakmai megítélés is. Régebben ugyanis a hormonális fogamzásgátló készítmények használatának felső korhatárát 35 éves korban húzták meg a fokozott trombózis kockázat miatt, ma már azt mondhatjuk, hogy biztonsággal használhatóak nem dohányzó páciensek esetében 40, míg dohányzó páciensek esetében 35 éves korig. A kombinált hormonális fogamzásgátló készítmények ösztrogén tartalma fokozza leginkább a vérrög képződés a veszélyét. Ezért számos eltérés esetében, mint a migrén, szívbetegségek, vagy 35 éves kor felett más kockázati tényezők, a dohányzás, az elhízás vagy a magas vérnyomás, nem javasoljuk ösztrogén tartalmú készítményt, helyette csak sárgatest hormont tartalmazó tablettákat ajánlunk. Ebben az életkorban már gyakran tapasztalható hajhullás, ilyenkor a férfi nemi hormon ellenes hatású készítményeket választunk. Ebben a korosztályban szintén gyakoribb a ciklus felborulása, rendellenes vérzések megjelenése, vagy a menstruáció csúszása, amikor a magasabb ösztrogén tartalmú, háromfázisú készítményektől várhatjuk a legtöbb segítséget”— teszi még hozzá dr. Kelemen Csaba.

 

Írta: Kun J. Viktória, egészségügyi újságíró 

A cikket szakmailag lektorálta: dr. Kelemen Csaba szülész-nőgyógyász, endokrinológus adjunktus

A cikk teljes tartalmában megtalálható a Fanny című magazin 2018/01 számában.

 

Intima.hu logo

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink a fogamzásgátlással kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel a FOGAMZÁSGÁTLÁS- hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon