Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Endometriózisom van, de gyermeket szeretnék!

Ajánlom a Facebookon

Az endometriózis kórismeretét követően a legtöbbek számára a következő kérdés: de hogyan befolyásolja mindez a teherbe esési esélyeimet? A kérdés jogos, annál is inkább, mert – ahogyan az endometriózisról szóló cikksorozatunk korábbi részében már idéztük a statisztikai adatokat − a fogamzóképes korú nők 10-15 százalékánál áll fenn endometriózis, és a meddő nők 25−40 százalékánál derül fény végül endometriózisra.

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

Endometriózis meddőséget okoz?

 

Az endometriózis elkerülhetetlenül meddőséget okoz?

Endoemtriózissal kapcsolatos cikkeink:

> Endometriózisra gyanakszom, mi a kivizsgálás menete?
> Endometriózis centrumok, endometriózis specialisták
> Beszéljünk többet az endometriózisról!
> Endometriózis tünetei és az endometriózis kezelése
> Endometriózis eltávolítása laparoszkóppal

Fontos már az elején leszögezni, hogy bár az endometriózis előkelő helyen áll a gyermektelenség okainak sorában, nem feltétlenül meddő az, akinek endometriózisa van. Ez egyben azt is jelenti, hogy az endometriózisos nők jelentős része gond nélkül képes teherbe esni, tehát az endometriózis nem garancia a nem kívánt terhesség elkerülésére. Aki nem kíván teherbe esni, annak megbízható fogamzásgátló módszert kell választania és használnia.

És ez fordítva is igaz: a meddő nők jelentős részénél endometriózis igazolódik, ám a meddőségnek egyéb oka(i) is lehet(nek), sőt az is előfordulhat, hogy a tényleges ok valójában nem is a kétségtelenül fennálló endometriózisban keresendő.

De valójában mikor is beszélünk meddőségről?

A meddőség legáltalánosabban használt, könnyen érthető definíciója szerint meddőség akkor áll fenn, ha a pár rendszeresen él védekezés nélküli nemi életet, ám terhesség egy év elteltével sem jön létre.

Milyen úton hoz létre meddőséget az endometriózis?

Az endometriózist több olyan folyamat is kísérheti, mely nem kedvez a terhesség létrejöttének. Endometriózis kapcsán sokszor gyulladás zajlik, mely esetenként klinikai tünetekben is megnyilvánul, máskor viszont tünetmentes, az érintettnek nincs is tudomása róla.

A gyulladás következtében

  • károsodhatnak a petesejtek;
  • olyan környezet jön létre, mely nem kedvez a hímivarsejtek (spermiumok) túlélésének, hamarább elpusztulnak, ezzel csökkentve a sikeres megtermékenyítés valószínűségét;
  • a petevezeték gyulladása összenövéseket okozhat, ami elzárja a petesejt útját a petefészekből a méhürege felé; ugyanerre vezethető vissza, hogy endometriózis mellett létrejött terhességek kapcsán gyakrabban észlelik méhen kívüli terhesség kialakulását;
  • a kismedencében a női nemi szervek környezetében letapadások, hegesedések jöhetnek létre, melyek az anatómiai viszonyok megváltoztatása révén ugyancsak nehezíthetik a teherbe esést.

Endometriózis betegtájékoztató - Intima.hu

Az endometriózis tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről tájékoztató oldalunkon olvashatsz bővebben! >>

Milyen lehetőségek vannak a várandósság elősegítésére?

Sajnos nincsenek azt igazoló megbízható bizonyítékok, hogy a hormonkezelés önmagában vagy bármifajta alternatív módszer javítaná annak esélyét, hogy az endometriózisban szenvedő nőnek sikerül spontán teherbe esnie.

További lehetőségként kínálkozik a műtét, melynek jellegét és kiterjedését mindig az adott szituáció szabja meg. Sor kerülhet a hashártyán lévő endometriózis-gócok vagy a petefészkekben kialakult endometrióma eltávolítására, a letapadások oldására stb., és kísérlet történhet a szűkült vagy elzáródott petevezeték újbóli átjárhatóvá tételére. Fontos azonban tudni, hogy bármilyen sebészeti beavatkozás csak javíthatja a teherbe esés valószínűségét, ám nincs olyan műtét, mely teljes biztonsággal képes lenne terhességet eredményezni.

Ha mindent megtennél azért, hogy babád szülessen, kezdd ezzel! 
Útvesztők helyett - Termékenységi program >>

Sem a gyógyszer, sem a műtét nem segített, milyen megoldás lehet még?

Ilyen esetekben az úgynevezett asszisztált reprodukciós eljárások (a köznyelvben némi leegyszerűsítéssel lombikkezelésnek nevezett beavatkozások) hozhatják meg a várva-várt gyermekáldást. Ezeknek manapság más számos, korszerű módja használatos, melyek ismertetése messze meghaladná egy ilyen rövid tájékoztató terjedelmi kereteit. A teljesség igénye nélkül: méhen belüli inszemináció, asszisztált reprodukciós technikák (in vitro fertilizáció, intracitoplazmás spermiuminjekció), stb.

Az is előfordulhat, hogy orvosa előbb műtétet vagy gyógyszeres kezelést javasol, majd eztán vagy ennek során kér konzíliumot a meddőség kezelésében jártas szakorvostól.
Az adott esetben leginkább sikert ígérő módszer vagy módszerek kombinációja az egyedi körülmények ismeretében választható ki, melyhez a meddőségi szakrendelések orvosától kaphat segítséget.

Végre várandós vagyok, számíthatok-e fokozott kockázatra a terhesség vagy a szülés során?

Nincsenek arra utaló megbízható tudományos bizonyítékok, hogy egy létrejött terhességben az endometriózis megnövelné a szövődmények vagy más nem kívánt események kockázatát (a már említett méhen kívüli terhességtől eltekintve), bár egyes adatok szerint gyakrabban következik be koraszülés. Ha endometriózisa van, akkor az első terhesgondozási vizit alkalmával feltétlenül tájékoztassa erről orvosát, majd később a szülésnél jelen lévő szülésznőt vagy bábát – függetlenül attól, hogy a terhesség spontán vagy mesterséges megtermékenyítés útján jött-e létre.

 

Írta: Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos, szakújságíró 

Forrás:
ACOG 
EHSRE
Endometriosis.uk 
Patient.info 
UpToDate 

 

Intima.hu logo

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink az endometriózissal kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az ENDOMETRIÓZIS-hírlevelünkre:

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász főorvos, nőgyógyászati sebész, robotsebész

Budapest

szülész-nőgyógyász, nőgyógyászati daganatsebész

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások