Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Endometriózis tünetei és az endometriózis kezelése

Ajánlom a Facebookon

Az endometriózis napjainkban is rejtélyes betegség, amely a nőket a reproduktív életéveikben érinti. A név az "endometrium" szóból származik, amely a méh belfelszínét borító nyálkahártya.

Mi az az endometriózis?

A méhnyálkahártya minden hónapban a menstruációs ciklus során felépül, és vérzés formájában leválik. Az endometriosis betegségben az endometriumhoz hasonló szövet található a szervezet más területein, a méh üregén kívül. Ezt, a méh üregén kívül elhelyezkedő endometrium szövetet nevezzük endometriózisnak.

Az endometriózis csomók a méh nyálkahártyájához hasonlóan reagálnak a női hormonokra a menstruációs ciklus során, minden hónapban hasonlóan felépülnek, és menstruációs vérzés formájában leválnak.

Szemben a méh nyálkahártyájával, a méh üregén kívül elhelyezkedő endometriosis szövet számára nincs lehetőség a testüregből való kijutásra. Ennek eredménye belső hasüregi vérzés, a szövettörmelék szétesése majd kijutása a csomóból, a csomót övező területen következményes gyulladással és hegképződéssel.

Az endometriózis csomók leggyakoribb elhelyezkedése a hasüreg, ide értve:Endometriózis csomók - endometriózis tünetei, endometriózis kezelése

  • a petefészkeket,
  • a petevezetőket,
  • a méhet függesztő szalagokat,
  • a hüvely és végbél közötti réteget,
  • a méh külső felszínét,
  • a méh vastag izomrétegét,
  • a beleket és
  • a medence hashártyaborítékát.


A petefészken elhelyezkedő endometriózis tipikus példája az ún. "csokoládé ciszta", mely súlyos tüneteket és következményeket okoz.

Az endometriózis tünetei

  • a fájdalom (főleg a menstruációs vérzés előtti és alatti fájdalom, amely súlyosabb, mint a "normális menstruációs görcsök"),
  • fájdalom a házasélettel összefüggésben,

    Endometriózis tünetei - erőteljes menstruációs görcsök, hasfájás

  • meddőség,
  • rendszertelen erős vérzések.

 

Az endometriózis további tünetei lehetnek

  • a fáradékonyság,
  • a menstruáció során fájdalmas bélmozgások,
  • véres széklet,
  • deréktáji fájdalmak,
  • hasmenés vagy székrekedés,
  • esetleg egyéb béltünetek.
  • Vizelési panaszok közül fontos a görcsös vizelés és a vérvizelés.

Az endometriózisban szenvedő nők egy csoportja tünetmentes.

Ha mindent megtennél azért, hogy babád szülessen, kezdd ezzel! 
Útvesztők helyett - Termékenységi program >>

Az endometriózis oka

Fontos kiemelni, hogy az endometriózis oka az orvostudomány jelenlegi állása szerint ismeretlen. Számos elméletet dolgoztak ki, de ezek közül egyik sem látszik megmagyarázni valamennyi esetet.

A legjelentősebb, a "retrográd menstruáció" elmélete - amely szerint a menstruáció során a menstruációs szövettörmelék a petevezetőkön keresztül a hasüregbe jut vissza, ott megtapad a hashártyán, és növekedésnek indul. Néhány endometriózis szakember véleménye szerint a nők többségénél retrograd menstruáció igazolható, valószínűleg a hormonális- vagy az immunrendszer elváltozása teremti meg a feltételeket, hogy a szövettörmelék a hashártyán megtapadjon, és növekedésnek induljon - azaz endometriózis alakuljon ki.

Az endometriosis I. stádiumban csak kevés és kisméretű felrakódások láthatók, melyek kezelése - a jellemzőikből következően – könnyebb, míg a IV. stádiumban már több, egymástól távol eső szervet is súlyosan érint, ameyek kezelése rendkívül nehéz, komoly szakmai kihívást jelent a legkomolyabb szaktekintélyek számára is.

A stádiumbeosztás nem feltétlenül van arányban az okozott tünetek mértékével. Meddőséget már a legenyhébb forma is okozhat, azonban fájdalmat még nem biztos, hogy észlel a páciens. A betegség fennállásának előrehaladtával az állapot egyre inkább súlyosbodik, megnehezítve így a lehető legkorrektebb operatív ellátás eredményességét.

Endometriózis betegtájékoztató - Intima.hu

Az endometriózis tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről tájékoztató oldalunkon olvashatsz bővebben! >>

Endometriózis felismerése

Az endometriózis diagnosztizálásában napjainkban az egyedüli megbízható módszer a vizuális betekintés a hasba laparoszkópia azaz hasi tükrözés segítségével, ahonnét nyert szövettani anyag, majd szövettani diagnózis birtokában mondhatjuk ki az egyértelmű véleményt.

A laparoszkópia jelentősége nemcsak abban van, hogy a tipikus tüneteket produkáló páciensek hasába betekintsünk, és ott láthassuk az elváltozás megjelenési formáját és stádiumát, hanem (és erre nagyon fel kell hívni a figyelmet) az ott talált állapotot akár azonnal is meg lehessen oldani a lehető legkisebb műtéti terhelés mellett!

Meddőségi kivizsgálás során, ha egyéb okot nem találunk, illetve a harmincas éveikben járó gyakori alhasi panaszokról beszámoló nőknél fel kell ajánlani a diagnosztikus laparoszkópiát a további sikerek elérése érdekében.

Ide kattintva endometriosis endoszkópos eltávolításáról láthat műtét közben készült felvételeket.

Endometriózis kezelése

Az endometriózis kezelése a hosszú évek során változott, de a biztos gyógyítás módját még nem találták meg. A fájdalom csökkentésére általában fájdalomcsillapítókat írunk fel az endometriózisos betegnek. A hormonokkal történő kezelés célja a peteérés meggátlása, lehetőleg hosszútávon, ez az endometriózis visszafejlődését idézi elő a kezelés ideje alatt, és további néhány hónapra a kezelés abbahagyása után is.

Azonban tekintettel arra, hogy az alapbetegséget nem gyógyítja meg, és hamar visszatérnek a tünetek, ma már nem tartjuk korszerűnek az operatív kezeléssel összehasonlítva.

Az endometriózis csomók műtét útján eltávolíthatók vagy megsemmisíthetők, enyhülnek a tünetek, és meddőség fennállása esetén bekövetkezhet a spontán terhesség. A laparoszkóp útján végzett műtétek egyre gyakrabban helyettesítik a nyílt hasi műtéteket.

Operatív laparoszkópia során a műtétet laparoszkópon keresztül végezzük lézer, elektrosebészeti berendezések és miniatürizált sebészi eszközök segítségével. A lézersebészeti eljárás előnye az elektrosebészeti módszerekkel szemben, hogy a hőhatás, amivel az endometriózis csomókat tulajdonképpen elporlasztjuk, sokkal kisebb mértékben van hatással a környezetre. Így a beavatkozás során a legfinomabb hasi szerveken, mint például a petevezetőn, a húgyhólyagon, húgyvezetéken, vagy akár a beleken is tudunk operálni, ha éppen ott tapadt meg az endometriózis.

A leggyakrabban alkalmazott eljárások endometriózis esetén a csomó lézeres vagy elektromos elporlasztása, kimetszése, a csokoládé ciszta kihámozása a petefészekből, az érintett petefészek eltávolítása (modern technikával nem választandó módszer), az endometriózis okozta összenövések oldása és a méhfali endometriózis kimetszése.

Az endormetriózis kezelése laparoszkópos műtéttel

Laparoszkópia - laparoszkópos műtéti beavatkozásDr. Fülöp István praxisában az endometriózis műtéteket laparoszkópos úton végzi, amelynek előnye, hogy jóval kisebb műtéti megterhelést jelent a páciensei számára, hiszen nagy hasfali vágás helyett csupán néhány apró metszést alkalmaz, amin keresztül a beavatkozást elvégzi.

Az operatív kezelés optimális eredményének eléréséhez pontos műtéti terv felállítására van szükség. Ehhez a műtétet meg kell előznie egy alapos kivizsgálásnak, mely során az endometriosis, kismedencei szervekhez való viszonyát tisztázzuk le. Ilyenkor szükség szerint gyakran végzünk többszöri ultrahangot, esetleg MRI vizsgálatot, végbélen keresztüli ultrahangot, végbéltükrözést és húgyhólyagtükrözést is.

 

Operatív kezelés utáni teherbeesési esélyek

Nemzetközi irodalmak szerint a legnagyobb esély a rövid ideje - egy-két éve - fennálló meddőség után várható, ekkor a terhességi rátát 68% körülinek írják le. A 3-7 éve fennálló meddőségben ugyanezt az arányt 43%-nak, míg 8 évnél régebbi infertilitásnál 10% alattinak adja meg. Azok közül, akiknek megadatik az áldott állapot 30%-uk az első 3 hónapban, 50%-uk a 6.hónapig, míg 86%-uk a 15.hónap végére esik teherbe.

Teherbeesési ráta az endometriózis sebészi kezelés utáni első 15 hónapban

   
Endometriózis foka Terhességi ráta
Enyhe 70-85%
Közepes 55-60%
Súlyos 40-45%
átlag 55-65%

 

További, az endometriózisról szóló tartalmak:

 

Forrás: Nemesekteherbe.hu - Dr. Fülöp István, meddőségi, endoszkópos sebész

Intima.hu logo

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink az endometriózissal kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az ENDOMETRIÓZIS-hírlevelünkre:

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász főorvos, nőgyógyászati sebész, robotsebész

Budapest

szülész-nőgyógyász, nőgyógyászati daganatsebész

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 7 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások