Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Amikor az endometriózis a bélrendszert (is) érinti…

Ajánlom a Facebookon

Emésztőszervi tüneteid vannak, amelyek leggyakrabban összefüggenek a menstruációs ciklusoddal és a havi vérzés idején jelentkeznek? Ezek súlyos nőgyógyászati problémára is utalhatnak. Mutatjuk!

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

Bél érintettségű endometriózis

 

Bár az endometriózis az esetek jelentős részében a női belső nemi szerveket – a petefészkeket és a petevezetékeket – érinti, a kismedencében és a hasüreg más pontjain is előfordulhatnak „rossz helyre” került méhnyálkahártya-sejtek, melyek aztán a megszokottól eltérő helyen is úgy viselkednek, ahogyan a normális helyen – a méh üregében – található sejtektől megszoktuk. Vannak azonban esetek, amikor az endometriózis főként vagy csaknem kizárólag a bélrendszert érinti – ilyenkor a tünetek is ennek megfelelőek.

Milyen formái lehetnek a bélrendszeri endometriózisnak?

Alapvetően két formát különíthetünk el:

  • felszínes (vagy orvosi szóval szuperficiális) forma, amikor az endometriózis-gócok csak a bél felszínén helyezkednek el
  • mély forma, amikor az endometriózis-gócok a bélfal teljes vastagságát átszövik

Milyen tünetek esetén kell bélrendszert érintő endometriózisra gyanakodni?

Általánosságban azt mondhatjuk, hogy a bélrendszeri endometriózis tünetei leginkább az irritábilis bél szindrómáéra hasonlítanak (és gyakran ezzel is téveszthetők össze a legkönnyebben), melynek tünete lehetnek emésztőszervi tünetek dominálóan hasmenéssel, dominálóan székrekedéssel, illetve ezek váltakozásával, melyhez esetenként hasi fájdalom vagy fájdalmas, görcsös székürítés is társulhat. Alapvető különbség azonban, hogy a bélrendszeri endometriózis tünetei nagyban függnek a menstruációs ciklustól: a havi vérzés idején jelentkeznek a legkifejezettebb formában.

Néhány jellegzetes fájdalomtípus bélrendszeri endometriózis eseteiben:

  • székletürítés közben fellépő fájdalom
  • közösülés közben mélyen a kismedencében érzett fájdalom
  • a menstruáció ideje alatt jelentkező végbélvérzés
  • végbéltáji fájdalom
  • hasi görcsök
  • hányinger/hányás

 

 

Milyen vizsgálatok történnek bélrendszeri endometriózis gyanújakor?

Ilyen esetekben a kivizsgálás célja elsődlegesen a szóba jövő, hasonló jellegzetes tünetekkel járó egyéb betegségek kizárása.

Rendszerint a kivizsgálás részét képezik az alábbiak (bár a kivizsgálás pontos tervét az orvos mindig az adott szituációnak megfelelően, az aktuálisan fennálló tünetek ismeretében állítja fel):

  • nőgyógyászati (hüvelyi) vizsgálat
  • képalkotó vizsgálatok (ultrahangvizsgálat, CT-vizsgálat és/vagy MR-vizsgálat)
  • béltükrözés: attól függően, hogy a bélszakasz melyik szakaszát szükséges áttekinteni, sor kerülhet végbéltüközésre (rektoszkópia), az egész alsó bélszakasz tükrözésére (rekto-szigmoidoszkópia) vagy a teljes vastagbél áttekintésére (kolonoszkópia); ezek a vizsgálatok szükség esetén altatásban is elvégezhetők
  • laparoszkópia, melynek során a hasfalon ejtett metszésen keresztül bevezetett, optikával ellátott eszköz segítségével mód van a hasüreg direkt áttekintésére.

Ha mindent megtennél azért, hogy babád szülessen, kezdd ezzel! 
Útvesztők helyett - Termékenységi program >>


Az endometriózis a beleimet is érinti, mi a megoldás?

Amennyiben az imént felsorolt vizsgálatok azt igazolják, hogy az endometriózis a bélrendszert is érinti, többféle kezelési lehetőség is szóba jöhet. Az ezek közötti választást mindig az adott beteg körülményeinek, tüneteinek és betegségének ismerete szabja meg. A döntés során figyelembe kell venni a beteg életkorát, a tünetek súlyosságát, a betegség kiterjedését, a beteg kívánságait stb.

Fontos tudni, hogy a bélrendszert is érintő endometriózis megfelelő kezelés hiányában idővel súlyosbodhat, a tünetek kifejezettebbekké válhatnak, és a korábbi tünetekhez újabbak is társulhatnak.

Az endometriózis általános terápiájáról szóló részben említett fájdalomcsillapítás és hormonkezelés ilyen esetekben is enyhítheti a tüneteket, ám oki terápiát nem jelent, azaz a betegség hátterében álló szervi elváltozásokat nem szünteti, nem gyógyítja meg. Ennek ellenére a tüneti kezelésben a fájdalomcsillapítók és a hormonkészítmények szerepe felbecsülhetetlen.

Endometriózis betegtájékoztató - Intima.hu

Az endometriózis tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről tájékoztató oldalunkon olvashatsz bővebben! >>

A bélrendszeri endometriózis műtéti megoldása

A sebészeti beavatkozás célja az endometriózis-gócok mind teljesebb eltávolítása.

A műtét – jellegét és kiterjedését tekintve – nagy vonalakban háromféle lehet:

  1. Szuperficiális endometriózis esetén a bélfal felszínén lévő elváltozások letisztíthatók, „leborotválhatók” a bélről.
  2. Amennyiben az endometriózis által érintett bélterület viszonylag kicsi, a sebész az elváltozás kimetszését követően az így keletkezett nyílást varratokkal zárja.
  3. Ha hosszabb bélszakasz eltávolítása szükséges, az érintett bélszakasz kimetszése után a sebész a meghagyott bélszakasz csonkjait egyesítve állítja helyre a bélcsatorna folytonosságát.

Bármelyik technika alkalmazására is kerül sor, szükség lehet arra, hogy – az operált bélszakasz tehermentesítése érdekében – ideiglenesen vagy – ritkább esetekben, nagyobb bélszakasz eltávolítását követően − véglegesen a sebész a belet a hasfalra vezesse ki, ott új, mesterséges „végbélnyílást” (sztómát) képezve. Amennyiben a cél az ideiglenes tehermentesítés, úgy bizonyos idő után sor kerülhet a helyreállító műtétre, melyet követően a széklet ismét a normális úton, a végbélnyíláson keresztül ürülhet.

Milyen előkészítés szükséges a bélműtéthez?

Az endometriózis miatt végzett bélműtétek előkészítése lényegében nem különbözik bármelyik bélműtététől, melynek fontos részét képezi a bélrendszer kiürítése, tisztítása. Ily módon csökkenthető annak kockázata, hogy a műtét során véletlenül a hasüregbe került béltartalom súlyos gyulladást, összenövéseket vagy egyéb komoly – akár életveszélyes − szövődményeket okozzon.

A műtét előtti előkészítés pontos menetéről az orvos és az egészségügyi személyzet többi tagja szolgálhat további információkkal.

 

Írta: Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos, szakújságíró 

Forrás:
ACOG 
Center for Endometriosis Care
Endometriosis UK
UpToDate 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász főorvos, nőgyógyászati sebész, robotsebész

Budapest

szülész-nőgyógyász, nőgyógyászati daganatsebész

Budapest

 

Ha érdekelnek a legfrissebb híreink, tanácsaink az endometriózissal kapcsolatban
és nem szeretnél lemaradni a szakértők, szakorvosok által írt cikkeinkről
iratkozz fel az ENDOMETRIÓZIS-hírlevelünkre:

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

 

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 6 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások