Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

P3 a rákszűrésem eredménye

Ajánlom a Facebookon

"P3 lett a rákszűrésem eredménye, visszahívtak ismételt rákszűrésre. Mit jelent ez?" Ezt a kérdést sokszor hallhattuk vagy olvashattuk már nőgyógyászati vizsgálatot követően rákszűréssel kapcsolatban.

A női nemi szervek harmadik leggyakoribb rosszindulatú megbetegedése a méhnyakrák. Magyarországon évente csaknem hatszáz nő hal meg e súlyos megbetegedésben, mely a női nemi szervi rákok 10-12 %-át teszi ki. A rákszűrés kiterjesztése miatt az utóbbi évtizedben előfordulási gyakorisága csökken, a veszélyeztetett életkor azonban sajnos az egyre fiatalabb korosztály felé tolódik el.

Ennek egyik oka a már serdülőkorban elkezdett rendszeres nemi élet, illetve a partnerek gyakori cserélgetése. A nem kezelt gyulladások, folyások és méhszájelváltozások (ún. méhszájsebek), melyek gyakran társulnak vírusos fertőzéssel (HPV - Humán Papilloma Virus), a rákmegelőző állapoton át a rettegett rákká fejlődhetnek. A méhnyak jóindulatú sebei, rákmegelőző elváltozásai és a kezdeti, még gyógyítható stádiumban lévő rák könnyen diagnosztizálható, felismerhető a rendszeres méhnyakszűrés, nőgyógyászati rákszűrés keretében elvégzett vizsgálatokkal.

Mit jelent a P0-P5 cytológiai eredmény?

Hagyomány szerint P0, P1, P2, P3, P4, P5 cytológiai eredmények lehetségesek, de az írott lelet ennél sokkal több részletet tartalmaz.
 
P0 = alkalmatlan minta, valami hiba történhetett a mintavétel/vizsgálat/stb. során, ezért ismétlést igényel.
P1 = NEGATÍV; normális sejtek (általában a szűzlányoknál lehetséges ez az eredmény)
P2 = NEGATÍV; normális sejtek + kevés fehérvérsejtet jelent.
P3 = GYULLADÁS áll fent. Daganatos megbetegedés nem zárható ki 100%-ban.
P4 = DAGANATRA GYANÚ - kifejezetten altípusos sejteket mutat a vizsgálat.
P5 = DAGANATOS SEJTEK jelenléte mutatható ki.
 

Mit jelent P3 rákszűrés leletnél a „nem zárható ki 100%-ban a daganatos megbetegedés”?

P3-as lelet mellett már nem lehet teljesen kizárni a rákmegelőző állapotot, de még nincs rosszindulatú elváltozásra utaló gyanú, de már találtak a mintában olyan sejteket, melyek normál esetben nem szoktak ott lenni. Ennek oka az esetek nagy részében csak hajlamosító fertőzés (HPV - human papilloma virus), esetleg ismeretlen eredetű sejteltérés (ASCUS, AGNOS), vagy spontán gyógyulást lehetővé tevő hámeltérés (CIN I-II) áll a háttérben, de ettől függetlenül szigorúbb ellenőrzés javasolt.
 
Az ilyenkor szokásos protokoll eljárás során értesítést kapunk szakorvosi rendelőtől, ún. „visszahívás”-t. A vizsgálat megismétlését követően, ha ismét P3-as eredményt kapunk, akkor szövettani elemzés elvégzése (konizáció) is javasolt- alcsoporttól függően, melyet két-három hónappal később végeznek el.
 
P4-P5 cytológiai eredmények esetén javasolt nőgyógyász onkológus szakvéleményét is kérni, mivel ilyen eredmények esetén már daganatgyanús, ill. rákos sejtek is láthatóak. Ilyenkor szövettani vizsgálat szükséges, mely leggyakrabban a méhszáj kúp alakú kimetszését jelenti. E kis műtéttel biztosítható a pontos diagnózis, és az esetek nagy részében ez a gyógyulást is jelenti. 

A P4-es vizsgálati eredmény azt jelenti, hogy a mintában rákra gyanús sejteket, a P5-ös eredménynél pedig egyértelműen ráksejteket találtak. Mindkét esetben azonnal elvégzik a konizációt, ami egzakt szövettani eredményt biztosít.

További kérdései vannak? Keresse fel nőgyógyász tanácsadónkat: Dr. Végh György nőgyógyász onkológust.
 


Intima.hu
 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász

Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 8 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Tisztelt Doktor Úr.3 hete volt hidegkéses konizáciom 3x P3 eredmény után.A kisműtét utáni szövettan eredménye épben eltávolitva.Varrat szedésre nem kellet vissza mennem felszívódó varratom van,ami tegnap elkezdett kiesni.Kisebb vérezgetéseim azota is vannak,de ugy tudom ez normális.A kérdésem az lenne,hogy habar úgy mondták,hogy ez fájdalommal nem jár nekem 3 hete folyamatosan fáj az alhasam.Többnyire bal oldalt,de van úgy hogy mindenhol.erősen fel van puffadva a hasam.Szeretném tudni ez mitől van.Szövődmény vagy esetleg valami más.Előre is köszönöm.