Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Molekuláris diagnózis – a betegségünk legpontosabb lenyomata

Ajánlom a Facebookon

,,Az információ gyógyít”—talán ez lehetne a diagnosztika legforradalmibb irányának filozófiája, legalábbis úttörőjének, dr. Peták István, kutatóorvosnak, vagy mondhatjuk megszállott rákkutatónak biztosan. Az elmúlt évtizedekben világossá vált, hogy a daganatok részben öröklött, részben szerzett genetikai hibák miatt alakulnak ki, vagyis tudjuk, hogy a betegségnek molekuláris oka van, így független lehet attól, hol jelentkezik az elváltozás. A klasszikus vizsgálatok mellett ma már helyet követel az úgynevezett molekuláris diagnosztika az igazán célzott gyógyításban. 

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Kun J. Viktória | egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo

"A daganatokat tudjuk, hogy különböző génhibák okozzák, ennek azonosítása pedig olyan információ, amely akár sorsdöntő is lehet. Választ ad ugyanis nemcsak arra, hogy milyen kezelés lehet a leghatékonyabb, de arra is, ha adott betegnek a tervezett terápia mondjuk tudhatóan hatástalan lesz”— vezet be a diagnosztika forradalmi irányába dr. Peták István kutatóorvos, aki csapatával több, mint 10 éve dolgozik azon, hogy minél gyorsabban kaphassa meg minden beteg a számára legmegfelelőbb kezelést. Vagyis az idő ledolgozásán. Azon, hogy 

egyetlen beteg se szenvedjen, vagy haljon meg, akit a tudomány jelenlegi állása szerint meg lehet gyógyítani.


Sokszor csak azért, mert nem ismerték fel időben a bajt, illetve, ha megvan a diagnózis, ne fölösleges és hatástalan terápiák sorát kelljen végigélni addig, míg valaki eljut a számára legalkalmasabb kezeléshez.

Intima.hu logo

A célzott kezelések a hagyományos kezelésekkel - kemoterápia, sugárkezelés, műtét - szemben egy meghatározott molekuláris célpontra irányulnak.

Ez a célpont általában egy fehérje, amelyet egy olyan valamely mutáció miatt meghibásodott gén kódol. A génről átíródó fehérje ezekben az esetekben a folyamatos növekedésre és osztódásra sarkalló jelet fog továbbítani a sejtmag felé. A célzott terápiák feladata, hogy a hibásan működő fehérje - vagy más, a daganatsejt jelátviteli láncolatában elhelyezkedő, szintén hibásan működő molekula - működését gátolja, leállítva ezzel a tumorsejt növekedésének és osztódásának folyamatát. Ez az újfajta megközelítés számos esetben már komoly sikereket hozott a rákkezelésben. A legismertebb példa talán a HER2-pozitív emlőrákok kezelése, ahol - a HER2-ellenes célzott terápiáknak köszönhetően - a korai emlőrákoknál ma már nagyjából 80 százalékos ötéves túlélés biztosítható. Szintén komoly előrelépések történtek a vastagbélrák, a tüdőrák, a gyomorrák és a melanoma célzott kezelésében.

Az OncompassMedicine, illetve annak elődje a KPS Molekuláris Diagnosztikai Központ tört utat ebben a forradalomban, amelyet két hazai kutatóorvos, dr. Peták István és dr. Schwab Richárd hozott létre több mint 10 éve. Első lépésekként a daganatok molekuláris hátterét kutatták, majd született a felismerés, hogy a felgyülemlett biológiai kutatások eredményeit a gyakorlatban hasznosítsák. A genetikai és genomikai kutatások mára több millió különböző molekuláris elváltozást írtak le a daganatokban. Most a legnagyobb kihívás az adatok feldolgozása és minden génhiba esetén a legmegfelelőbb, személyre szabott célzott terápia megtalálása. Ehhez informatikai megoldásokra van szükség. Az Oncompass-ban hazai informatikusok, molekuláris biológusok és orvosok egy olyan orvosi szoftvert, „orvosi tudásgépet” - „Precision Meidicine Calculator CE”-   hoztak létre, amelynek segítségével a kezelőorvosok gyorsan megkereshetik, hogy az adott mutáció esetén milyen hatóanyagokkal kapcsolatban van orvosi információ. 

,,Ehhez az online informatikai rendszerhez lényegében minden orvos kapcsolódni tud és pontosan megmondja, hogy adott beteg esetében melyik célzott kezelést támogatja a legtöbb tudományos evidencia. Ha pedig már ebből kifogytunk, vagy akár nem is volt megfelelő, megmutatja, hogy a világ bármely pontján létezik-e olyan, akár klinikai vizsgálati szakaszban lévő terápia, ami jó lenne a betegnek. A döntés ezután az ő kezében van. Az esélyt viszont ezzel a rendszerrel megkapja ahhoz, hogy legalább tudjon a neki legalkalmasabb lehetőségekről. A beteg újabb esélyt kap, az egészségbiztosítási alap pedig, pénzt takarít meg, hiszen ilyenkor a gyógyszert a vizsgálat keretében kapja a beteg”- teszi hozzá a szakember.

Az emlőrák esetében ma már a HER2 azonosítása rutineljárásban megy, hiszen ez alapján lehet csak dönteni annak egyik leghatékonyabb terápiájáról. Itt is sorsdöntő, hogy minden olyan beteg kapja, akinél a HER-2 gén elváltozása kimutatható. A többi gén precíziós vizsgálatát egyenlőre külön kell kérvényezni, egyrészt egyedi méltányosság keretében bizonyos esetekben fizet a társadalombiztosítás, illetve maguk a betegek is kezdeményezhetik, ebben az esetben várhatóan egyenlőre nekik kell kifizetniük.

Írta: Kun J. Viktória, egészségügyi újságíró

 

Oncompass Medicine - Intima.hu

A tájékoztató oldal létrejöttét az OncompassMedicine támogatta!

 

 

Intima.hu logo

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

klinikai onkológus

Budapest

onkológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások