Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Minden, amit tudnod kell az autoimmun pajzsmirigygyulladásról!

Ajánlom a Facebookon

Az autoimmun pajzsmirigygyulladás, azaz a Hashimoto Thyreoiditis az egyik leggyakoribb autoimmun betegség, amelyben a szervezet saját immunrendszere támadja meg és pusztítja el a pajzsmirigy sejtjeit. Milyen tünetei vannak, hogyan diagnosztizálják és mit lehet tenni Hashimoto-Thyreoiditis esetén, és milyen támogatást kaphatunk - erről szól bejegyzésünk.

 

Szerző: Dr. Vedrana Höggvist Tabor - kutatóorvos

 Szerző: Dr. Vedrana Högqvist Tabor |  kutatóorvos

Mi az a Hashimoto Thyreoiditis?

Egy krónikus betegség, amelyben a szervezet saját immunrendszere támadja meg és pusztítja el a pajzsmirigy sejtjeit. Ez a pajzsmirigy alulműködéséhez vezet, ami által a pajzsmirigy nem tudja betöltenie funkcióját, nem termel elég hormont, melyek a szervezet energia felhasználását és anyagcseréjét szabályozzák. Ezt az állapotot nevezik hipotireózisnak.

A Hashimoto Thyreoiditis tünetei

A Hashimoto-betegség tünetei nem specifikusak, amelyeket akár más betegségek is okozhatnak, ilyenek például a fáradtság, súlygyarapodás, memória és koncentrációs zavarok, hideg érzékenység, hajhullás, száraz bőr, bizsergő érzés a kezekben és a lábakban, meddőség. A Hashimoto-betegség az egész szervezetet érinti és ezért nem csak a pajzsmirigy alulműködés tüneteit okozza, hanem például emésztőrendszeri problémákhoz is vezethet.

Teszteld magad, nálad vajon fennáll a pajzsmirigy alulműködés gyanúja? >>

Hogyan történik az autoimmun pajzsmirigygyulladás diagnózisa?

A legtöbb beteg, ha időben kerül orvoshoz, akkor a diagnózis a szubklinikus stádiumban történik. Ekkor a betegek még csak nagyon enyhe tüneteket észlelnek, és vérmintájukban enyhén emelkedett pajzsmirigy stimuláló hormon (TSH) szint, valamint normális tiroxin (T4) szint mérhető. A megfelelő diagnózis felállítható a tireoglobulin és a tireoperoxidáz elleni antitestek vérmintában történő kimutatásával. Az egyik vagy mindkét antitest magas szintje tízből kilenc betegnél fordul elő. Ezen felül az orvos elrendelheti a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatát is.

Pajzsmirigy-alulműködés tüneteiről, diagnózisáról és kezeléséről egy helyen! >>

 

A Hashimoto-betegség több nőt érint, mint férfit

A Hashimoto-betegség genetikai tényezők és környezeti hatások kombinációjának hatására alakul ki. Az olyan környezeti hatás, mint a napsugárzás hiányából fakadó D-vitamin hiány, vagy a szervezet nem megfelelő jód háztartása, kiválthatja a Hashimoto-betegséget, ha a genetikai perdiszpozíció fennáll. Érdekes módon tíz betegből hét nő. A nemi hormonok, mint például az ösztrogén, progeszteron, tesztoszteron és a prolaktin, valamint ezek egyensúlya nagy szerepet játszik a betegség kifejlődésében. A Hashimoto-betegség meddőséget is okozhat és vetélések, teherbeesési problémák hátterében is állhat. A Hashimoto-betegség kapcsolatban áll a policisztás ovárium szindrómával (PCOS) is, amelynél a tartósan magas ösztrogén szint kiválthatja a szervezet autoimmun válaszát és a Hashimoto-betegséget. A Hashimoto-betegség kialakulhat terhesség alatt, valamint után is.

Tudtad?

Ha már meg van a laborleleted, de nincs, aki kiértékelje, vagy csak nagyon sokára jutnál el endokrinológushoz, ma már távkonzultációra is van lehetőséged!

Image

Mit lehet tenni?

A pajzsmirigyalulműködés gyógyszeres kezelése elsődleges fontosságú a Hashimoto-betegség esetében. A leggyakrabban felírt gyógyszerek közé tartoznak a levotiroxin és a szintetikus tiroxin (T4). A liotironin és a trijodtironin (t3) szintetikus formái, valamint különböző sertés vagy marha pajzsmirigyből előállított természetes pajzsmirigyszármazékok további terápiás lehetőséget biztosítanak.

Az egészséges életmód, beleértve a megfelelő diétát és testmozgást, jótékony hatású lehet és hozzájárulhat a Hashimoto-betegség tüneteinek javulásához.

A Hasimoto-betegségben sokszor bizonyos ételek is kiválthatják a betegség tüneteit. Ezek közé az ételek közé tartoznak a tejtermékek, búzaliszt és a szója, de a tüneteket kiváltó ételek listája nagyon egyéni lehet. Ezért minden betegnek magának kell kitapasztalnia, melyek azok az ételek, amelyek emésztőrendszeri zavarokat okoznak.

A rendszeres testmozgás is segít. 2-3 pihenőnap beiktatása nagy intenzitású testmozgásos napok közé, lehetővé teszi, hogy a pajzsmirigy hormonok szintje visszaálljon.
Az egyik legfontosabb, amit az egészségükért tehetnek a betegek, hogy tisztában legyenek azzal, mi az ami javítja tüneteiket és a közérzetüket.

Intima.hu logo


A cikk szerzője, Dr. Vedrana Högqvist Tabor, rákos megbetegedések immunológiájával foglalkozó, PhD tudományos fokozattal rendelkező kutatóorvos. Európa számos, neves tudományos kutatóintézetében dolgozott, például a stockholmi Karolinska Kutatóintézetben. Munkáját több tudományos díjjal jutalmazták.


Vedranaval egy magyar egészségügyi start up fejlesztő orvosán keresztül ismerkedtünk meg, és nagy örömmel vettük - egyelőre angol nyelven - elérhető applikációját, amely nagy segítséget nyújthat a Hashimoto betegségben szenvedőknek itthon is.
/Intima szerk./

 

Dr. Högqvist Tabor 4 évvel ezelőtt kezdett dolgozni a digitális egészségügy területén, a Clue nevű, női alapítású technológiai cég tudományos igazgatójaként. Az endometriózis és a PCOS korai tüneteinek felismerésével, valamint hordozható digitális eszközök által nyújtott információk feldolgozásával és a menstruációs ciklussal foglalkozott.

Vedrana a TEDx előadássorozat egyik előadója volt, valamint számos előadást tartott, többek között a Columbia Egyetemen és az Oxfordi Egyetemen arról, hogy a digitális információ és adatgyűjtés, hogyan járul hozzá a betegek tudatosságához és felelősség vállalásához az által, hogy személyre szabott tudást és adatokat biztosít az embereknek betegségükkel kapcsolatban.

Jelenleg a Hashimoto-betegségben szenvedő betegeknek fejleszt ki egy digitális platformot: Boost || Hashiboto néven, angol nyelven.

hashimoto - Intima.hu

Mivel Dr. Vedrana Högqvist Tabor maga is Hashimoto-betegségben szenved, ez segít neki abban, hogy beteg szempontú fejlesztőként dolgozzon.


Célja, hogy kapcsolatot alakítson ki a betegek és a tudományos kutatás között, és hogy elősegítse a komplex megbetegedések megértését. Hisz abban, hogy alapvető emberi jogként, az egészséggel kapcsolatos információknak mindenki számára elérhetőknek kell lennie. A Hashimoto-betegségről a Boosted című blogon ír angolul rendszeresen.

Írta: Dr. Vedrana Högqvist Tabor |  kutatóorvos

Intima.hu logo

Ezek a cikkek is érdekelhetnek!

Intima.hu logo

Pajzsmirigy alulműködéssel Küzdesz? Nem hagyunk magadra.

Iratkozz fel ingyenes információs anyagainkra most!


A következő 5 héten 5 levélben elküldjük neked a legfrissebb, legfontosabb pajzsmirigy alulműködésről szóló cikkeket, kutatási eredményeket, orvosok és dietetikusok ajánlásai alapján. 

Az első levelet regisztrációdat követően küldjük el neked! Ehhez add meg kereszt nevedet, email címedet és már figyelheted is postaládádat!

 

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

 

Ajánlott orvosok

szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

nőgyógyász-endokrinológus, gyermeknőgyógyász

Debrecen

endokrinológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások