Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Nem mindegy hogy diagnosztika, vagy szűrés!

Ajánlom a Facebookon

Emlővizsgálatra bárki elmehet, sőt ajánlott is a rendszeres ellenőrzés, szűrésre hazánkban viszont csak a 45-65 év közötti korosztályt hívják. A hivatalos népegészségügyi szűrésen túl viszont a szakemberek szerint fontos, hogy mi magunk is gondoskodjunk a folyamatos kontrollról. Hogy mikor, hová menjünk, és mire figyeljünk arról dr. Forrai Gábor radiológust, a Duna Medical Center Radiológiájának osztályvezető főorvosát, az Európai Emlődiagnosztikai Társaság (EUSOBI) elnökét kérdeztük.

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Kun J. Viktória | egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo

Hogy miért vagyunk sereghajtók Európában a daganatos megbetegedések és halálozások terén? A legkézenfekvőbb válasz: az időben történő felismerés hiánya, emellett a beteg utak is bonyolultak és hosszadalmasak lehetnek. A többi daganatos betegséghez képest az emlőrák esetében igencsak hatékonyan működik a szűrőprogram. Ám jó, ha a behívottak 40-45 százaléka hallgat a hívó szóra, pedig minimum 70 százalékos részvételnél – megfelelő beteg utak, javuló onkológiai ellátás mellett – nagyjából felére volna csökkenthető a halálozás.

Dr. Forrai Gábor

Évente ezer nő, anya, feleség, gyermek életét lehetne megmenteni.


A statisztikák szerint folyamatosan nő a már nem műthető, vagyis későn felfedezett emlődaganatok száma. Ugyanakkor vannak olyanok, akik a hivatalos szűrési rendszert megkerülve, alternatív megoldásokat keresnek. A CT-lézer, a hőkamera, az elektroimpedancia, bár kíméletesnek hirdetett eszközök, teljesen alkalmatlanok a betegség korai felismerésére. A páciensek a szűrésnek nevezett vizsgálat után megnyugodnak, noha nem kellene. A szakma pedig hiába küzd: miután a fentiek nem számítanak orvosi beavatkozásoknak, egészségügyi tevékenységnek, nincs joguk fellépni a kuruzslók ellen. Így kerül a rendelőkbe az a rengeteg, egyébként egészségtudatos páciens, akit túl későn lát szakember.

,,Naponta találkozom 30-40 beteggel, közülük 10-15 biztosan járt alternatív vizsgálaton, ahol persze nem találtak semmit. Pedig nem egy közülük sajnos már nagyon előrehaladott stádiumban jut el hozzánk, amikor sokkal kisebb esélyekkel néz szembe a betegséggel” – mondja Dr. Forrai Gábor, a Magyar Radiológusok Társasága Emlőszekciójának főtitkára, az Európai Emlődiagnosztikai Társaság elnöke. A kollégáival azon dolgozik, hogy bővüljön a szűrésben érintettek köre, fiatalabb és idősebb korosztály is bekerülhessen, így kevesebben legyenek kénytelenek a hivatalos rendszeren kívüli megoldásokat keresni.

Mammográfia és ultrahang csak kéz a kézben!

,,Nagyon fontos, hogy olyan helyen kaphatunk csak megfelelő diagnózist, ahol mammográfia és ultrahang is van, ahol csak az utóbbi, az legfeljebb a 30-35 évnél fiatalabbak vizsgálatára alkalmas, szűrésre nem. Egyébként hirdetnek megannyi módszert, de fontos tudni, hogy ezek egyikét sem szabad szűrésre használni, bármennyire szakmainak is tűnik annak leírása. Vannak kísérleti fázisban lévő eljárások, de ezek egyikére sincs még szakmai bizonyíték, vagy evidencia. De ugyanilyen fontos, hogy az önvizsgálatot mindinkább a háttérbe szorítjuk, ez ugyanis legfeljebb a nagyobb elváltozásokat veheti észre, de semmiképpen sem helyettesítheti a szakszerű mammográfiás szűrővizsgálatot”— figyelmeztet Forrai doktor, aki szerint ráadásul Magyarországon van a legkeményebb követelménye a radiológiai diagnosztikának, komplex licencvizsgához kötött, körülbelül száz szakember rendelkezik ezzel.

 

Elakadtál a betegúton, vagy csak kérdeznél szakértőinktől EMLŐRÁK-kal kapcsolatban?
Tedd fel kérdéseidet az Intima.hu SEGÍTŐ TEAM-ének!>>

Egyedülálló a szűrési rendszerünk, csak az ellenőrzés nincs megoldva!

,,Döbbenetes, hogy Európában egyedülálló szűrési rendszerünk van, ráadásul ez az egyetlen orvosi terület, amelynél a vizsgálat úgynevezett licencvizsgához kötött, ezt mégsem ellenőrzi senki. Vagyis ha egy település gondol egyet, beszerez egy készüléket, felvesz egy általános radiológust, és máris mehet a vizsgálat, igaz, hogy a hivatalos előírásokat nem tartják be. Ha találnak valami kórosat, biopsziát már nem mindig tudnak venni, vagyis kezdődik a beteg kálváriája a következő ellátásokért. Országszerte becslések szerint 200 mammográfia működik, van, ahol egyetlen radiológussal, aki jó, ha hetente lát néhány felvételt. Vagyis az a minimális jártassága sincs meg, ami szükséges volna. A szakmai követelmények szerint ugyanis az első évben minimum ötezer felvételt kell – felügyelettel – értékelnie egy radiológusnak ahhoz, hogy önállóan diagnosztizálhasson. Többen egész életükben nem látnak ennyit. Onkológusok tapasztalatai szerint számtalan esetben kell újra leleteztetni a CT-, MR-, vagy a mammográfiás képet azért, mert a páciensek rossz helyen jártak. Előfordul, hogy a kép minősége sem értékelhető. Ám a plusz vizsgálatokra nincs kapacitásuk a megfelelő vizsgálóhelyeknek”—mondja a szakember, aki fontos különbséget tesz a szűrés és az általános diagnosztika között.

,,Ma mintegy 53 akkreditált munkahely vesz részt a szervezett szűrőprogramban és még több olyan működik, amely alkalmas a szakmailag elfogadható diagnosztikára. Vagyis van mammográfiás eszköz, ultrahang és licencvizsgával rendelkező szakember, igaz, a mintegy 100, vizsgával rendelkező közül sokan két-három helyen is dolgoznak”—teszi hozzá Forrai Gábor.

 

Az "ÉN TÖRTÉNETEM"

Zuhanyozás közben észre vettem, hogy a mellemben van valami csomóféle.
Fel sem merült bennem, hogy daganat lehet, inkább arra gondoltam, mivel nem sokkal korábban szoptattam, biztos valami tejmirigy gyulladt be. Elmentem a házi orvosomhoz, aki azt mondta, valóban ő is érzi ezt a kemény valamit, és azonnal megírta a beutalót. Mivel volt ismerősöm, így kb. egy héten belül már meg is volt a vizsgálat: mammográfia és ultrahang is. A vizsgálatot végző doktornő közölte, hogy nincs ott semmi. Azért én csak kérdeztem, hogy mégis mi az amit érzek: egy zsírcsomó? Vagy egy gyulladt tejmirigy? Erre ő azt mondta, hogy ne aggódjak, menjek haza és kenegessem körömvirágkenőccsel. Ezzel akkor megnyugodtam, de a csomó csak nem múlt, sőt úgy éreztem, hogy nő, és váladék is távozott a mellbimbómból... Sajnos eléggé tájékozatlan voltam ez ügyben, nem tudtam, hogy ez a melldaganat egyik jele is lehet, ezért még mindig a tejmirigy gyulladásnak tudtam be. Július elején azonban csak rákérdeztem az ismerősömnél, hogy ez a doktornő által 'semminek' nevezett valami szerintem már kétszer akkora, mint áprilisban volt, és szerinte mit tegyek. Azt mondta megkérdezi és visszahív...
Pár napon belül megint az Emlőcentrumban ültem és vártam a soromat. Behívtak, kérdezték mi a gond, majd elkezdtek ultrahanggal vizsgálni, ahol azonnal látták, hogy baj van: többgócú daganatot diagnosztizáltak nyirokcsomó áttéttel.
Vékony-tűs mintavétel történt, mind a mellemből, mind a nyirokcsomóból és úgy engedett el a doktornő, hogy jobb, ha arra készítem fel magam, hogy itt nagy a baj, mert szerinte 90%, hogy ez rosszindulatú lesz. Az első emlőbizottsági vizsgálatra még Nyíregyházán került sor, az első kezelésre viszont már Debrecenben, mert a fent leírtak ellenére a nyíregyházi onkológus megkérte ugyan a PET CT-ét, de nem sürgősre, és Debrecenben kb. 3 héttel hamarabb megkezdődött így a kezelésem. Azóta sem bántam meg ezt a döntésemet, azóta is oda járok ellenőrzésekre.

Köszönjük a Mellrákinfó Egyesületnek, hogy megosztották velünk történeteiket!

 

Dr. Forrai Gábor üzenete az Intima Olvasóinak:

"A szűrővizsgálaton rendszeresen jelenjenek meg – 65 éves kor után is feltétlenül –, és ha két szűrés között bármilyen szokatlan tünetet észlelnek, keressenek fel egy emlő radiológust."


Írta: Kun J. Viktória, egészségügyi újságíró

 

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

 

Intima.hu logo

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

radiológus főorvos, szakfordító, szakújságíró

Budapest

radiológus főorvos


Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon