Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Ne kerüljük meg a kijelölt utat!

Ajánlom a Facebookon

,,A legnagyobb probléma, hogy sokan az alternatív megoldásokat keresik, pedig a legrövidebb út még mindig az, amit az onkológusunk javasol nekünk” — véli dr. Szentmártoni Gyöngyvér onkológus, klinikai gyógyszervizsgálatokat koordináló orvos. Szerinte fontos a bizalom, de a beteg utak ma már mindenütt ki vannak dolgozva és akkor jár a beteg a legjobban, ha azt követi.

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Kun J. Viktória | egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo

,,Valahogy a régi beidegződések miatt a páciensek mindig próbálnak valami mást keresni, mint amit az onkoteam és a kezelőorvos javasol. Azt gondolják, máshol majd jobb ellátást kapnak, gyorsabban haladnak. Pedig a betegutak szigorú előírások szerint a beteg érdekét figyelembe véve vannak kijelölve, ellátási területekkel és a progresszivitás szintjeivel, vagyis, ha magasabb szintű, más szakmai tudást, ellátást igénylő feladat van, tovább kell küldeni a beteget más intézetbe, centrumba. Az esetek döntő többségében akkor jár jól a beteg, ha ezt követi, nem kallódik el és megkapja a megfelelő ellátást. Higgyük el, hogy jó helyen vagyunk!”—kezdi dr. Szentmártoni Gyöngyvér.

,,A betegek egyrészt nehezen váltanak intézményt, ragaszkodnak egy-egy közösséghez, másrészt nincsenek megelégedve az orvosukkal.

Az egészségügyi törvény megengedi, akár egy intézményen belül is,
hogy másik orvost válasszunk.

Ezt van, ahol lazán, sértődés nélkül kezelik és van, ahol sokkal merevebben. Valóban, ez konfliktust teremt, amit a kollégák nem szívesen vállalnak. A legfontosabb persze a bizalom, de én azt gondolom, hogy legtöbbször csupán kommunikációs hiba okozza, ha a páciens nem érzi jó kezekben magát. A betegek ma már egyre felkészültebbek, felvilágosultabbak, de fogadjuk el, hogy ez egy szakma, amit sok-sok év alatt tanultunk meg. Objektíven biztosan nem tudja jól megítélni a beteg a saját állapotát és a gyógyító munkát. Fontos viszont, hogy

tájékoztatás és tájékozottság között óriási különbség van,

hívja fel a figyelmet a doktornő, aki elismeri: sajnos egyre kevesebb idő jut egy-egy páciensre, de igenis vennie kell minden kollégának a fáradtságot, hogy ,,betegnyelven” mondja el, mi is történik éppen.

,,Az onkológiában hosszantartó orvos-beteg kapcsolatok alakulnak, amelynek során lehetnek olykor persze konfliktusok, ahogy az életben az emberi kapcsolatok nem mentesek ettől, de dolgozni kell ezen. Ráadásul ma már az egészségügy mind inkább elmegy a szolgáltatás irányába, folyamatosan szűnik meg az a fajta viszonyrendszer, ahol a beteg az orvosnak kiszolgáltatott tehetetlen alany.

Be kell vonni a beteget a döntésbe, el kell magyarázni mindent.

Például a primer szisztémás kezelés során, amit műtét előtt kezdünk el meg kell értetni a beteggel, hogy az a célunk, hogy csökkenjen a daganat és azt is, hogy mikor és miért hagyjuk abba a gyógyszeres kezelést, mikor lehetséges a műtét, miért nem egyből operálunk, de mindez egy közös döntés kell, hogy legyen”—folytatja az onkológus. Ő azonban arra bíztatja a betegeket, hogy képviseljék magukat, tartsák pontosan számon, mikor, hol, milyen vizsgálat, kezelés időszerű, mikor kell kontrollra menni. Ha kérdés vagy kétség merül fel keressék, kérdezzék az orvost, nővéreket.

 

A neoadjuváns kemoterápiáról

Neoadjuváns kemoterápiáról akkor beszélünk, ha a kemoterápia alkalmazására a műtét előtt kerül sor.
Célja: a daganat méretének csökkentésével a sebészeti eltávolítás megkönnyítése, esetenként az inoperábilis tumorok eltávolíthatóvá tétele. A neoadjuváns kemoterápia hosszú távú előnye az életkilátások javítása, illetve az emlőmegtartó műtétek arányának növelése. A neoadjuváns kemoterápia alkalmazásának mikéntje és mellékhatásai nem térnek el lényegesen a kemoterápia egyébformáitól. A neoadjuváns kezelés keretében alkalmazott szerek jelentős részét a társadalombiztosítás minden külön eljárás nélkül finanszírozza, míg más esetekben – elsősorban újabb, célzott kezelések esetében – a kezelés egyedi méltányossági kérelem alapján biztosítható.

 

,,Ma már ismert a 14 napos szabály: daganat gyanúja esetén ennyi időn belül kell diagnózishoz jutnia mindenkinek. Persze nem lehet mindent beskatulyázni, hiszen a daganatgyógyítás sokféle, az onkológia nagyon heterogén terület, sokféle vizsgálati és terápiás lehetőséggel. Amikor a beteg először megjelenik onkoteam-en, mi már akkor tervezzük a hosszútávú menetrendet. És előfordulhat, hogy valahol három hetet, vagy egy hónapot kell várni az eredményre, de a legfontosabb a minél alaposabb kivizsgálás: fontos, hogy ne félinformációk, hiányos leletek alapján „félig süketen, félig vakon „ kezdjük el a kezelést. Természetesen vannak olyan esetek, amikor nem lehet várni, vannak akut, azonnali ellátást igénylő helyzetek is. Egy nagyméretű emlődaganattal sem lehet a végletekig várni.

Elakadtál a betegúton, vagy csak kérdeznél szakértőinktől emlőrákkal kapcsolatban? Tedd fel kérdéseidet az Intima.hu Onkoteam-ének! > >


Másrészt tudnunk kell, hogy az egyik betegség nem véd meg a másiktól, vagyis attól, hogy valaki daganatos beteg, még lehet sok más baja is, trombózis, vérszegénység, lehet szemészeti gondja, vagy belgyógyászati panasza. Sokan még ma is automatikusan onkológushoz irányítják a beteget, holott panasza nem a daganatos betegséggel függ össze, de a daganatos előzmény stigmatizál. Ez a tapasztalatom szerint mindennapos gond, a beteg kerülőutakon és lassabban ér el a megfelelő ellátóhoz.

Írta: Kun J. Viktória, egészségügyi újságíró

 

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

Intima.hu logo

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

klinikai onkológus

Budapest

onkológus, belgyógyász

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 5 Ratings )
Ajánlom a Facebookon