Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Ma az emlőrák gyógyítható betegség

Ajánlom a Facebookon

Több mint 15 éve működik hazánkban a szervezett szűrési rendszer, mégis a nők csupán negyven százaléka hallgat a hívó szóra. Többnyire a munkahely, a távolság, illetve a szemérmesség tartja távol őket – legalábbis ezt mutatja az Országos Onkológiai Intézetben dr. Mátrai Zoltán vezetésével készített kutatás. A főorvos szerint a bizalom a legfontosabb, amit az érintetteknek meg kell kapniuk, hogy elhiggyék: ez a betegség ma korai stádiumban kiszűrve gyógyítható a korszerű terápiáknak köszönhetően.

Szerző: Kun J. Viktria - egészségügyi újságíró

Szerző: Kun J. Viktória | egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo

Dr. Mátrai Zoltán

 

Dr. Mátrai Zoltánnal, az Országos Onkológiai Intézet Emlő- és Lágyrészsebészeti Osztályának osztályvezető főorvosával beszélgettünk az emlőrák szűrésének fontosságáról, az itthon elérhető onkológiai rendszerről, valamint az egyén felelősségéről.

"Az emlőtudatosság megvan, de sok hamis információ torzítja az ismereteket."

"Időről időre megjelennek statisztikák, amelyek mutatják: világszerte vezető halálok az emlőrák, egyre gyakoribb az előfordulása. Hazánkban sajnos az emlőrák előfordulását a nőknél a tüdőrák már mindinkább megelőzi. A különbség a kettő között annyi, hogy míg a korai stádiumban felfedezett emlődaganatból a beteg szinte biztosan meggyógyul, ugyanez a tüdőrákról nem mondható el”– kezdi dr. Mátrai Zoltán.

"A szűrésre el kell menni, csak így fedezhető fel korai stádiumban az emlőrák!"

Az onkológus-sebész-onkoplasztikus szerint az elmúlt évtizedekben ott, ahol szűrőrendszer működik és mögötte komoly ellátórendszer van, legalább harmadával lehetett csökkenteni a halálozást. "Míg az emlőrák előfordulása hazánkban egyértelműen emelkedik, addig a halálozás stagnál vagy kicsit csökkent, (2015-ben hazánkban kb. 7900 újonnan felfedezett emlődaganatos beteg és 2200 emlőrákos halálozás volt a Nemzeti Rákregiszter adatai szerint) ami összesen 11%-os halálozás csökkenést jelent. A helyzet az, hogy szuperül megszervezett a szűrés, csak nem mennek el a hölgyek. Az emlőrák ellátás színvonala bizonyos értelemben reprezentálja az adott országban a nők társadalmi helyzetét. De fontos az egyén felelőssége is, amit persze nagyon sok minden befolyásol, iskolázottság, anyagi lehetőségek, szokások, millió dolog, de muszáj, hogy az emlőrákról tudjon a nő, az, hogy ahhoz hogyan viszonyul, és fontos, hogy ezek valós információkon alapuljanak. Azt mondjuk, hogy Magyarországon a szűrőprogramban a behívottak 40 százaléka megy el és egy másik 20-25 százalék, aki opportunista vizsgálaton vesz részt. A szűrés viszont csak akkor hatékony, ha azon az érintettek rendszeresen részt vesznek, vagyis nem elég, ha egyszer-egyszer eleget tesznek a behívásnak” – folytatja Mátrai doktor.

Okok, amiért nem mennek el emlőrák szűrésre a nők

,,Mi vizsgáltuk először annak az okát, amit konstatálunk 17 éve, hogy nem mennek el a szűrésre, de miért nem? Nyolcvanezer emberhez juttattuk el a kérdőívünket, 3300-an válaszoltak a 45 és 65 év közötti korosztályból, tehát akik kapnak a szűrésre meghívást. A leggyakoribb válaszok, hogy a munkahelyéről nem tud elmenni, fájdalmas a vizsgálat, tévhitek a mammográfiás vizsgálattal kapcsolatban, messze van a vizsgálóhely, intim szerv vizsgálatával kapcsolatos korábbi rossz élményről van szó.

Ha csak az utóbbit nézzük, azt ne felejtsük azért el, hogy minden kislány serdülő korától megél valamiféle viszonyt a melleivel kapcsolatban. Ez az egyik legfontosabb érési szakasz egy ifjú hölgy életében, aki kislányból nővé alakul át. Ilyenkor nem mindenkinek az az első élménye, hogy ez számára szép és kialakul egyfajta akár "negatív" viszonya a melleihez. A nők egyik leggyakoribb problémája testképükkel, hogy nincsenek megelégedve az emlők méretével, formájával, stb., amit jól bizonyít, hogy világviszonylatban az emlő térfogatnövelő és felvarró műtétek a leggyakoribb plasztikai sebészeti beavatkozások. És akkor mi azt várjuk, hogy ha valami probléma van a mellekkel, ami önmagában is egy stresszhelyzet, akkor az ember menjen el, vetkőzzön le, idegenek előtt vonuljon végig a rendelőn, majd tegye be a mellét egy gépbe, ami még fájdalmat is okozhat. A mammográfiás vizsgálat során az emlőket a felvétel során sajnos kissé komprimálni, azaz összenyomni szükséges, ami a legtöbbeknek nem fájdalmas, de kellemetlen, és ha valaki ráadásul, a ciklusának épp abban a szakaszában van, amikor az emlők érzékenyebbek, hát ez még inkább kellemetlen lehet számára. Ilyen esetekben van egy negatív élménye, amire mondjuk nem figyeltek kellő empátiával és ez évekig tartó averziót okozhat a vizsgálattól.

Tévhit, hogy a mammográfia rákot okoz!

A mammográfia "káros sugárzásának" aránytalan eltúlzásáról és ennek "rákot okozó" hatásának minden alapot nélkülöző valótlanságáról és abszurditásáról már ne is beszéljünk. De, ez tényleg létezik ma hazánkban, Európában, olyan emberekkel, akik ezt a komplett valótlanságot arccal, névvel hirdetik, hirdethetik. A kár, amit okoznak felbecsülhetetlen. A tények viszont, hogy egy kétoldali mammográfia sugárterhelése kb. 0,4mSv (Sievert az ionizáló sugárzás mennyiségét biológiai hatása alapján értékelő mérőszám, mSv: millisievert, azaz 0,001Sv), egy transzatlanti repülőút 0,04-0,08mSv, nagyjából ugyanannyi, mint egy kétirányú mellkasröntgen, míg az éves átlag háttérsugárzás 2,7-3mSv, azaz egy mammográfia 7 hét háttérsugárzásának felel meg. Háttérsugárzás pedig van, ha akarjuk, ha nem, főként a Nap kozmikus háttérsugárzásából, a radon gázból, stb.

Fontos, hogy bízzunk az orvosokban!

Nagyon sok kis mozaiknak kell tehát összeállnia, ahhoz, hogy az emberek bizalmát elnyerjük, hogy higgyenek a medicinában és akkor elmennek a nők a szűrésre is és elfogadják a tudományos alapú, igazolt hatékonyságú kezeléseket is. Ehhez járul hozzá a korszerű emlősebészet megerősítve, hogy ha kitapintanak az emlőjükben egy tumort, akkor olyan kezelést kapnak, amitől nagyon nagy valószínűséggel meggyógyulnak és nem halnak bele, potenciálisan a mellük megmarad, vagy, ha ez nem lehetséges, és mindenképpen masztektómiát kell végezni, akkor is szép, szimmetrikus emlőjük lehet egész életükben.

Nagyon fontos, hogy a megannyi kezelésről, az endokrin, a kemoterápiás, a biológiai szerekről az információ érthető és hiteles legyen.

Mert a legtöbb onkológiai információt ma tapasztalati úton, az internetről sokszor hiteltelen, mégis népszerű forrásokból, filmekből, innen-onnan szerzik, vagy amit közvetlenül látnak, mondjuk, hogy valaki kopasz, nincsen szemöldöke, vacakul van, ami félelmet, szorongást, sajnálatot vált ki érthetően rossz emlékként egy egész életre. A legnagyobb bizalmatlanság egyébként épp a gyógyszerekkel szemben van. Pedig ezekkel sincs baj, csupán a róluk szóló információkkal és sokszor azok elmagyarázásának körülményeivel illetve minőségével van baj”—hívja fel a figyelmet a szakember.

Fontos az is, hogy elmagyarázzuk, hogyan hat egy gyógyszer, mi az elérhető eredmény és mellékhatás, mennyire lesznek rosszul tőle a betegek.

Erről hiteles információk kellenek, mert ezek nélkül a beteg eleve ellenállással érkezik, a hatásairól keveset tud, a mellékhatásai viszont felnagyítódnak a szemében. Mindez teljesen érthető, alapvető emberi érzés. Megértés, empátia és szakértelem szükséges. Amennyiben ez nincs meg, vagy későn érkezik a beteg menthetetlenül a kuruzslók "bizalmi" halászhálójában találja magát, ahonnan nincs menekvés, csak az előrehaladott, sokszor menthetetlen állapotban történő visszatérés az egészségügybe.

Szomorú és egyben dühítő aspektusa ez is sajnos korunk onkológiájának. Ezekről nagyon sokat kell beszélni és differenciálni kell magát a rákot is, hiszen ez egy óriási halmaz. Az emlőráknál egy egész ellátórendszerben kell gondolkodnunk ahhoz, hogy az emberek bízzanak a gyógyulásban. Ehhez egyébként ma minden elem megvan az onkológiai rendszerben hazánkban, csak sokszor még jobban össze kellene hangolni a lépéseket.

A korai diagnózis az alapvető

Az Egyesült Királyságban az emlőrákok 90 százalékát ebben a stádiumban veszik észre, Magyarországon ez kb. 78 százalék, amit a saját betegeinken történő felmérésből konkludáltunk. Mivel az ország minden részéből jönnek hozzánk emlőrák betegek, így az adat valószínűleg reprezentatív. Mi azt gondoljuk, ha tudják a betegek, hogy szerencsés a kimenetele egy ilyen komplex ellátásnak, akkor a szomszédasszony is el fog menni a szűrésre, hiszen a másik is meggyógyult, szép keblei vannak, jól érzi magát, tehát érdemes elmenni.

Az álhírek destabilizálják a rendszert, épp ezt a bizalmat veszik el és akkor a nő egy terhelt, kiszolgáltatott érzelmi állapotban, érzelmi alapon dönt a különböző "alternatív gyógymódok", inadekvát diagnosztikus eljárások mellett. Pedig ma van egy olyan rendszer, ami, ha baj van, képes őt meggyógyítani”

—magyarázza Mátrai főorvos, aki szerint nagyon nagy probléma még, hogy sajnos minden emlőrákbeteg magán hordja a teljes betegcsoport terhét. Ugyanazt a halálfélelmet, szorongást éli át a korai stádiumban kiszűrt páciens, aki szinte egészen biztosan meggyógyul, mint egy előrehaladott, akár negyedik stádiumban lévő beteg, miközben egészen mások az életkilátásaik és a gyógyulási esélyeik. ,,Egyre több viszont a fiatal, a 70-es, 80-as években született betegünk. Ezt a korosztályt persze nem kell szűrni, de fontos már a 20-as évektől az emlő tudatosság, az önvizsgálat, hogy a nő ismerje a saját testét és az emlő lehetséges betegségeit. Ahogy eljár nőgyógyászhoz, annak is része az emlők vizsgálata. Az emlőrákos esetek kb. 95%-ban úgynevezett sporadikus a daganat előfordulás, azaz átlagos rizikójú a beteg, és csak kb. 5%-ban beszélhetünk úgynevezett magas a kockázatú egyénekben kialakult családi halmozódású emlőrákról. A magas kockázatú családokban akár már 25 éves kortól is szükség lehet a rendszeres ultrahang, mammográfia és MRI vizsgálatokra, évente, illetve nőgyógyászati vizsgálatra félévente.

Írta: Kun J. Viktória, egészségügyi újságíró

Szakmai lektor: Dr. Mátrai Zoltán, az Országos Onkológiai Intézet Emlő- és Lágyrészsebészeti Osztályának osztályvezető főorvosa

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója

 Intima.hu logo

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános-, mellkas-, és plasztikai sebész, klinikai onkológus

Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 2 Ratings )
Ajánlom a Facebookon