Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Adjuváns vagy neoadjuváns gyógyszeres terápia?

Ajánlom a Facebookon

A terápiás terv megbeszélésekor az emlőrákos betegek is találkoznak az „adjuváns” és „neoadjuváns” kifejezésekkel. De mit is jelentenek ezek a szavak?

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó, radiológus, szakújságíró

Szerző: Dr. Simonfalvi Ildikó | radiológus, egészségügyi-újságíró

Intima.hu logo

Az emlőrák kezelésének háromféle módja lehet: 1. kemoterápia, 2. célzott kezelés és 3. endokrin terápia. Ezek külön-külön vagy bizonyos kombinációban jelentik a gyógyszeres kezelést.

 

A kemoterápiáról általánosságban

A kemoterápia során alkalmazott gyógyszeres kezelés célja a daganatsejtek lehetőség szerinti teljes elpusztítása (melynek során ugyancsak cél az egészséges sejtek épségének mind teljesebb megőrzése), a kóros sejtek növekedésének és osztódásának lassítása vagy megállítása.

Kemoterápia céljára számos különböző gyógyszert alkalmaznak. Hogy pontosan melyiket és milyen kombinációban, milyen dózisban és mennyi ideig, azt a daganat fajtája és a betegség súlyossága határozza meg. Általánosságban azt mondhatjuk, hogy ezek a hatóanyagok leginkább a gyorsan növekvő és osztódó daganatsejtekre fejtik kihatásukat. A szervezetet felépítő sejtek többsége (például az izomsejtek, a szív és az agy sejtjei, a csontrendszert alkotó sejtek) általában lassabban növekszenek és osztódnak, mint a tumorsejtek, ezért ezekre a citosztatikus szerek hatása mérsékeltebb, de korántsem elhanyagolható − jórészt erre vezethetők vissza a kemoterápia mellékhatásai. Vannak testünknek élénkebben növekvő és osztódó sejtjei is, például a haj, a csontvelő, valamint a szájüregi és bélnyálkahártya sejtjei. Nem véletlen hát, hogy a leggyakoribb mellékhatások éppen ezekkel függnek össze (később még lesz erről szó).

 

Műtét előtt vagy műtét után?

A végső cél tehát a daganat növekedésének megállítása és/vagy lassítása, a illetve tumorsejtek elpusztítása. De nem mindegy, mikor kerül sor a kemoterápia alkalmazására – és ezzel együtt a köztes célkitűzés is különböző.

Az adjuváns kemoterápia (magyarul kiegészítő vagy járulékos [műtét utáni]) esetében a gyógyszeres terápiára a műtét után kerül sor. Célja az esetlegesen megmaradt, szervezetben megbújó daganatsejtek elpusztítása, ezzel a betegség kiújulásának megelőzése.

A neoadjuváns (más szóval preoperatív [műtét előtti] vagy elsődleges [primer]) kemoterápia a daganat eltávolítását célzó műtét előtt történik. A kezelés ezen formájának célja a tumor méretének csökkentése. Erre akkor van szükség, ha a daganat olyan nagy méretű vagy olyan szomszédos szervekre/szövetekre is ráterjedt már, ami megnehezíti, sőt akár lehetetlenné is teheti a daganat eltávolítását. Továbbá emlőkonzerváló műtétet tehet lehetővé azokban az esetekben, amikor teljes emlőeltávolítás lenne a tervezett műtét. A mai korszerű rekonstrukciós műtéti technikáknak köszönhetően ez természetesen esztétikailag is jobb végeredményt jelenthet, ami szintén nem elhanyagolható szempont. A neoadjuváns kezelés a korai emlőrák kezelésénél jöhet szóba, amikor még nincs távoli áttét. Elsődleges célja tehát a tumor méretének a csökkentése, ezáltal jobbak a műtéti körülmények, esetleg korábban nem műthető daganatok is műthetővé válnak. A másik előnye az, hogy a kezelés alatt látjuk, hogyan megy össze a daganat, már egy- két kezelés alatt érezhető a változás, jelzi, hogy a kezelés jó. Ha viszont nő a daganat, úgy kezelést kell váltani. Ez egy műtét utáni kezeléskor nem feltétlenül derül ki. A neoadjuváns kezelés sikeressége a kiújulás esélyének csökkenésében, a beteg kilátásainak javulásában mutatkozik meg.

A haszon és a kockázat mérlegelése

Mint minden kezelés esetében, a neoadjuváns kemoterápiáról hozott döntés során is mérlegelni kell az előnyöket és a veszélyeket. A neoadjuváns terápia – kemoterápiáról lévén szó – nem mentes az enyhébb-súlyosabb mellékhatásoktól. Ennek következtében a beteg általános állapota romolhat, mely kevésbé kedvező feltételeket teremthet a nemegyszer igen kiterjedt és megterhelő műtéthez.

A neoadjuváns kemoterápiától azonban a korábban már említett terápiás haszon remélhető, ezért a negatív aspektusok ellenére is a megkezdéséről szóló döntés születhet, amennyiben az előnyök meghaladják a kockázatokat.

A neoadjuváns kemoterápia közvetlen előnye rövidebb távon, hogy csökkenti a tumor méretét, a korábban technikailag nehéz vagy lehetetlen sebészeti eltávolításra is mód nyílik, ill. kevésbé radikális műtéttel is lehetővé válik a daganat teljes eltávolítása − kisebb a beteg megterhelése, rövidebb a kórházi tartózkodás és a teljes felépüléshez szükséges idő. Ezzel együtt azzal az előnnyel is kecsegtet, hogy egyidejűleg hat az elsődleges tumorra és az esetlegesen vérben keringő daganatsejtekre is.

Kérdezzen Dr. Szentmártoni Gyöngyvértől!

A neoadjuváns kemoterápia hosszú távú előnyeit az előzetes kemoterápia nélkül, önmagában végzett műtéttel összehasonlító vizsgálatok nem mindig egybehangzóak. Egy részük a neoadjuváns kemoterápián átesett betegek körében jobb túlélési adatokat jelez többféle tumortípusban, többek között emlőrákban is. Újabb nagy klinikai vizsgálatok adatai szerint bár az adjuváns és neoadjuváns kemoterápia között nincs lényeges különbség a túlélést tekintve, ugyanakkor a neoadjuváns kemoterápia jobb esélyeket teremt az emlőmegtartó műtétekhez, ritkábban válik szükségessé a mell teljes eltávolítása.

Mikor és hogyan?

A neoadjuváns kemoterápiát – csakúgy, mint a kemoterápia egyéb formáit − ciklusok formájában alkalmazzák. Minden ciklus kezelési periódusból és ezt követő gyógyszermentes (nyugalmi) időszakból áll, azaz a betegnek háromhetente kell megjelennie a kezelésen. A műtét előtti utolsó kemoterápiás ciklus után célszerű valamennyit várni a műtét elvégzésével, hogy a beteg általános állapota rendeződjön, és az a lehető legoptimálisabb legyen a műtét okozta terhelés elviseléséhez, a minél gyorsabb felépülés érdekében. 

Elakadtál a betegúton, vagy csak kérdeznél szakértőinktől emlőrákkal kapcsolatban? Tedd fel kérdéseidet az Intima.hu Onkoteam-ének! > >

 

Milyen mellékhatásokra lehet számítani?

A kemoterápia mellékhatásai nem különböznek egymástól alapvetően attól függően, hogy adjuváns vagy neoadjuváns formában alkalmazzák azokat. Minden kemoterápiás szer egyedi mellékhatásprofillal rendelkezik, ezért nem lehet olyan általános listát összeállítani, mely mindegyik gyógyszerre igaz. A leggyakoribb mellékhatások mégis a következők:

  • bőr- és nyálkahártya-eltérések
  • hajhullás
  • vérképeltérések
  • hányinger
  • általános gyengeségérzés stb.

A kezelés előtt, alatt és után az orvos mindent megtesz a mellékhatások kivédésére vagy legalább csökkentésére.

 

Ki fizeti a kezelés költségeit?

Az adjuváns vagy neoadjuváns terápia céljából adott gyógyszerek legnagyobb része a társadalombiztosítás terhére jár a betegeknek. Vannak olyan új készítmények is – elsősorban célzott kezelések – melyekhez úgynevezett egyedi méltányossági kérelem alapján lehet hozzájutni, amennyiben a finanszírozó pozitívan bírálja el a kérelmet.

A kemoterápiára – ezen belül annak adjuváns vagy neoadjuváns formájára – vonatkozó döntést az onkoteam hozza meg az egyes tumortípusokra és -altípusokra kidolgozott protokollok alapján. Ugyancsak a kezelőorvos ad tájékoztatást szükség esetén az egyedi méltányossági kérelem benyújtásának szükségességéről.

 

ÖSSZEFOGLALÓ: A neoadjuváns kemoterápiáról

Neoadjuváns kemoterápiáról akkor beszélünk, ha a kemoterápia alkalmazására a műtét előtt kerül sor. Célja: a daganat méretének csökkentésével a sebészeti eltávolítás megkönnyítése, esetenként az inoperábilis tumorok eltávolíthatóvá tétele. A neoadjuváns kemoterápia hosszú távú előnye az életkilátások javítása, illetve az emlőmegtartó műtétek arányának növelése. A neoadjuváns kemoterápia alkalmazásának mikéntje és mellékhatásai nem térnek el lényegesen a kemoterápia egyéb formáitól. A neoadjuváns kezelés keretében alkalmazott szerek jelentős részét a társadalombiztosítás minden külön eljárás nélkül finanszírozza, míg más esetekben – elsősorban újabb, célzott kezelések esetében – a kezelés egyedi méltányossági kérelem alapján biztosítható.


Írta:
Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus főorvos, szakújságíró 

Forrás:
American Cancer Society

Chemotherapy.com
John Hopkins Medicine
Patient.info

Emlődaganattal diagnosztizáltak? Nem hagyunk magadra!

IRATKOZZ FEL BETEGTÁMOGATÓ HÍRLEVELÜNKRE!

Emlőrák - a diagnózis, amit senki nem akar hallani, mégis 8-9 nőből 1-et érint… Ha Téged is, akkor ezen az úton szeretnénk támogatni és olyan információkkal, tanácsokkal ellátni, melyeket nem biztos, hogy orvosod elmondott, vagy minden kérdésedre válaszolni tudott, de mi összegyűjtöttük neked - szakorvosok, egészségügyi szakértők bevonásával!

Feliratkozást követően 13 héten keresztül, 13 olyan hasznos anyagot küldünk email címedre, melyek a leggyakrabban felmerülnek emlőrák érintettek életében, vagy melyekről éppen senki nem beszél, pedig fontos lenne! Az első levelet mindjárt a regisztrációd után olvashatod! 

IRATKOZZ FEL MOST!

Matics Kata, Intima.hu alapítója

Matics Kata az Intima.hu alapítója


Intima.hu logo

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

radiológus főorvos, szakfordító, szakújságíró

Budapest

radiológus főorvos


Budapest

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 6 Ratings )
Ajánlom a Facebookon