Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

HPV oltással a méhnyakrák ellen

Ajánlom a Facebookon

A humán papillomavírus (HPV) tünetmentesen is veszélyes, szexuális úton terjedő betegség, ami azért különösen veszélyes, mert felelős lehet többféle daganatos betegség kialakulásáért is. Azonban jó hír, hogy létezik elérhető HPV elleni védőoltás, amit a hetedik osztályos lányok ingyenesen is megkaphatnak. Az idei évtől ráadásul a legújabb, kilenckomponensű vakcinát biztosítják a számukra. De nem csak nekik, felnőtt nőknek is fontos, hogy védekezzenek a HPV ellen. Szakértők tájékoztattak a legfontosabb tudnivalókról.

Szerző: Kuslits Szonja, egészségügyi újságíró

Szerző: Kuslits Szonja, egészségügyi újságíró

HPV oltással a méhnyakrák ellen

Mi az a HPV?

A humán papillomavírus (HPV) egy szexuális úton terjedő betegség, ami gyakran tünetmentesen fertőz, és felelős lehet a méhnyakrák, a garat- és végbéltájéki vagy a hüvelyi rákok kialakulásáért is, akárcsak a szeméremtesti szemölcsökért. Egyetlen év alatt 1000-1200 nőnél diagnosztizálják a méhnyakrákot, és körülbelül ötszázan életüket vesztik a rosszindulatú daganatos betegség következtében. A halálesetek egy része azonban elkerülhető volna, ha a nők védőoltással védekeznének a méhnyakrák kialakulásában komoly szerepet játszó HPV ellen. Fontos tudni, hogy HPV fertőzés esetén nincs elérhető gyógyszer, csak megelőzni lehet, ha pedig valakinek már jelen van a szervezetében a vírus, akkor az immunrendszer megpróbálja legyőzni, de ez hosszú időt vehet igénybe, és a folyamat nem minden esetben sikeres. Gyakori tévhit, hogy a fertőzés leküzdése után automatikus védettség alakul ki a szervezetben, ez azonban sajnos nem igaz:

az újrafertőződés kockázata kifejezetten magas.

 

HPV – hogyan lehet védekezni?

A vírus ellen elérhető kettő, négy és kilenckomponensű védőoltás, melyek a HPV 2, 4 vagy 9 vírustörzse ellen nyújtanak védelmet. Ahogy már írtuk, a megelőzés életet menthet, ezért a hetedik osztályos lányok jelenleg térítésmentesen kaphatják meg az iskolában a legújabb, kilenckomponensű oltást. Aki idősebb korában szeretné beadatni gyermekének, vagy magának a 9 komponensű, vagyis a legtöbb vírustörzs ellen védelmet nyújtó vakcinát, annak ez oltásonként körülbelül 28 ezer forintba kerül. Három vakcinára van szükség a HPV-vel szembeni védettség kialakulásához. Az első oltást követő 2. és 6. hónapban kell beadni a vakcinákat, melyről az orvos megfelelő dokumentációt is készít.

 A vírussal kapcsolatos tévhitek

  • a HPV ellen védelmet nyújt az óvszer használata
  • aki egyszer megfertőződött többet nem lehet beteg
  • a HPV csak aktus útján terjedhet
  • csak akkor van jelen a HPV fertőzés, ha tünetek is vannak

 

A felvilágosítás kiemelt szerepe

A legfrissebb felmérések alapján egyre többen már a kamaszkor elején átesnek az első szexuális együttléten, 16 éves kor felett pedig a megkérdezettek fele aktív szexuális életet él. Sajnos azonban tízből hat családban egyáltalán nem beszélnek a szülők a gyerekekkel a nemi együttlét veszélyeiről, pedig a felvilágosítás kulcsfontosságú szerepet játszik a fertőzések és az azok okán kialakuló daganatos megbetegedések visszaszorításában.

A fiatalok egy része azt hiszi, hogy az óvszer minden nemi úton terjedő betegséggel szemben véd, pedig ez nem igaz. A HPV óvszer használat ellenére is fertőzhet. Akár egy apró hámsérülésen keresztül is képes terjedni, ráadásul a 15-25 éves korosztályban diagnosztizált vírusfertőzések többsége magas kockázatú (vagyis a rák kialakulásában is szerepet játszó) HPV törzzsel való fertőzést jelez. A vírus éveken keresztül is lappanghat tünetmentesen.

intima hpv betegtajekoztato 2022

Gyakori kérdések, szakértői válaszok - érthetően a HPV-ről >>

HPV a strandon?

Dr. Szőnyi György, szülész-nőgyógyász szakorvostól megtudtuk, hogy a HPV vírus szexuális úton terjedő betegség, nem igaz az, hogy közös mellékhelyiségben, strandon, törölközőtől, vagy a levegőben el lehet kapni. Szoros testi kontaktus szükséges hozzá. A nőgyógyász felhívta a figyelmet arra:

HPV ellen oltatni akkor is lehet, ha valaki már HPV fertőzött.

"Nemrégiben állást foglaltak arról, hogy ha a szervezetben jelen van a HPV, akkor kifejezetten előnyös lehet az oltás. Aktivizálja ugyanis az immunrendszert, ami segíti, hogy a szervezet hamarabb győzze le a vírust"

tájékoztatott Szőnyi György. Arra a kérdésre, hogy lehet-e más oltással együtt beadatni a HPV elleni vakcinát már Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke adott választ. Mint mondta, olyan oltással, ami legyengített hatóanyagot tartalmaz, például az influenza elleni vakcina, nem lehet együtt adni. Azonban a Hepatitis B oltással például gyakran kapják együtt a fiatal lányok.

Támogató civilek a méhnyakrák ellen

Az édesanyáknak és a fiataloknak is komoly segítséget nyújthat a Mályvavirág Alapítvány. Sallai Krisztina, az alapítvány képviseletében arról beszélt egy múlt heti rendezvényen: sok szülő keresi meg őket kérdéseikkel, főleg a még mindig tabunak számító méhnyakrák és HPV témában. Mint mondta, kiemelten fontosnak tartják, hogy a fiatalok a nőgyógyásszal, gyermekorvossal is beszélgessenek a témában. Azonban az Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címen azoknak is segítséget tudnak nyújtani, akik bátortalanabbak, de érdeklődnek, szeretnének tájékoztatást kapni a védőoltásról.

Valótlan állítások, szakmaiatlanság, álhírek a HPV oltásról

Ahogy a legtöbb oltás esetében, úgy a HPV-nél is kampányolnak a különböző oltásellenes csoportok. Szőnyi György ezzel kapcsolatban megjegyezte: volt, hogy egy eseményen találkozott már oltásellenesekkel, és nagyon nyitottan meghallgatta az érvrendszerüket. A probléma az volt, hogy nem igazán volt érvrendszer, hiányzik a szakmai háttér, ami alátámasztaná az állításokat. Nincs megfelelő kutatás, sem elfogadható, bizonyított állítások, csak félelmeket generáló üres szavak.

Mennyibe kerül a HPV szűrés?

Fontos tisztában lenni azzal, hogy a HPV oltás nem helyettesítheti, és válthatja ki a szakmai ajánlás szerinti 2 évente javasolt, Szőnyi György nőgyógyász szerint inkább évente ajánlott komplex nőgyógyászati szűrést! Ennek általában egyébként nem része a HPV szűrés, azt ugyanis – bár rendkívül fontos volna – a társadalombiztosító egyelőre nem támogatja. Aki nem magánellátás keretei között akarja megcsináltatni a vizsgálatot, az az állami rendelésen kaphat egy csekket, amit ha befizet, majd ezzel visszamegy az orvoshoz, leveszik a mintát. Az ár így 7 ezer forint körül mozog.

Szőnyi György ezzel kapcsolatban elmondta: egy nőgyógyászati rákszűrés esetében citológus megnézni a kenetet és állást foglal arról, hogy milyen hám, vagy sejt elváltozás látszik a mikroszkóp alatt. Ha a HPV-re utaló sejtelváltozások jelen vannak, akkor az értékelésbe beleírja, hogy HP-gyanú. Azért gyanú, mert a vírust még nem mutatták ki.

"Nem szoktam a pácienseimnek HPV szűrést javasolni, először megcsináltatom a rákszűrést és ha a gyanú felmerül, akkor kérem a HPV tipizálást"

mondta a szakember. Persze számolni kell azzal is, hogy a levett mintába épp nem kerül HPV-s sejt, de ettől még fertőzött lehet a páciens, azonban ez nagyon ritkán fordul elő. Érdemes azonban megemlíteni, hogy vannak olyan országok, ahol a szakmai fórumok már nem azt javasolják, hogy rákszűrést csináljanak, hanem HPV tipizálást, ami után, ha kell, lehet újabb szűrést kérni. A nőgyógyász kiemelte azt is, ha valakinek van méhnyak-elváltozása, és emiatt történik a HPV tipizálása, akkor azt finanszírozza a társadalombiztosító.

 

Intima TOPINFÓK

Összességében tehát elmondható, hogy a méhnyakrák azon kevés ráktípusok egyike, aminek kialakulása az esetek nagy részében oltással megelőzhető volna, ezért is fontos, tájékozódni, és szakértőtől segítséget kérni a szűréssel és a vakcinával kapcsolatban. A szülőknek ajánlott figyelembe venni, hogy a hetedik osztályos lányok ingyenesen juthatnak hozzá a HPV elleni vakcinához, és így már a szexuális élet megkezdése előtt védettekké válhatnak. A HPV-ről való kommunikáció is része kell legyen a szexuális felvilágosításnak, hogy a fiatalok tisztában legyenek a veszélyekkel és lehetőségekkel. A kamaszok mellett azok a fiatal, vagy középkorú nők is veszélyeztetettek, akik aktív szexuális életet élnek, így nekik is minden esetben érdemes figyelni a rendszeres szűrésekre és megfelelő módon, oltással védekezni a HPV vírusfertőzések ellen.

 

Forrás: MSD Pharma Hungary Kft. - Alternatív szülői értekezlet

1 Serrano B et al. Infect Agent Cancer
2 Kásler M. A humán papillómavírus okozta megbetegedések, megelőzésük lehetőségei és ennek népegészségügyi előnyei. Orvosi Hetilap Supplementum, 2012. december
3 Az Országos Epidemiológiai Központ adatai szerint, Epinfo
4 Kilenc komponensű HPV vakcina alkalmazási előírás
5 Az NRC kutatása 500 fős mintán, a 16-25 év közötti magyar fiatalok körében készült, 2016 májusában
6 Az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatalának adatai szerint
7 de Sanjosé S et al. Eur J Cancer
8 Galamb Á et al.: Az első magyarországi humán papillomavírus központ tapasztalatai (2007-2011) Orv. Hetil., 2011, 152, 1804–1807.


Írta: Kuslits Szonja, egészségügyi újságíró

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le a legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel a méhnyakrák- hírlevelünkre:

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász

Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások