Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Amit a méhnyakgyulladásról tudni érdemes

Ajánlom a Facebookon

A méhnyakgyulladás nagyon gyakori, ami a nők felét érinti, valahol a felnőttkorban. Magasabb a rizikó azoknál a nőknél, akik hamarabb kezdik a nemi életet, vagy akiknek több partnerük van, és akiknek a múltban volt nemi betegségük.

A női méh felépítése: méh, méhszáj, méhtest, méhnyak

A méh (uterus) ivarérett korban hét-kilenc centiméter hosszú, öt centiméter széles, három centiméter vastag, körte alakú, izmos falú szerv. Belülről vastag, mirigyes hám fedi. Felső, széles része a méhtest (corpus uteri), a méhszájjal a hüvelybe nyíló alsó, keskenyebb harmada a méhnyak (cervix uteri). A méhnyak alsó, hüvelybe nyúló része a portio vaginalis uteri. Az alsó csúcsán található kis nyílás a külső méhszáj.
Nem szült nőknél a külső méhszáj egy-két milliméter átmérőjű kerek nyílást, a szült nő méhszáj a haránt-irányú rést alkot.
Míg a hüvelyben számtalan kórokozó található, a jól záródó méhszáj rendszerint védi a méhnyakat és a méh üregét a kórokozók behatolása ellen. Fertőzés esetén méhnyakgyulladás (cervicitis) léphet fel.

A méhnyakgyulladás előfordulása, gyakorisága

A méhnyakgyulladás nagyon gyakori, ami a nők felét érinti, valahol a felnőttkorban. Magasabb a rizikó azoknál a nőknél, akik hamarabb kezdik a nemi életet, vagy akiknek több partnerük van, és akiknek a múltban volt nemi betegségük. Magasabb a rizikó akkor is, ha a partner veszélyes nemi életet folytat, vagy nemi betegségben szenved (szenvedett).

Mi okozza a méhnyakgyulladást?

Legtöbbször fertőzés okozza a méhgyulladást, habár néhányszor kémiai anyagok, vagy idegen testek is kiválthatják, mint például a pesszárium (méhsapka), vagy diafragma. Kiváltó ok lehet allergia is - például spermaölő krémekre, vagy latexra, amiből az óvszer készül. Ezekben az esetekben a fertőzés általában szintén szerepet játszik, habár az idegen test jelenléte a méhnyakat fogékonnyá teszi erre a fertőzésre (irritált vagy nyers felszínek, a válladék felgyülemlése, a hüvelyben való nem tiszta manipuláció, stb...).

Gonorrea (kankó, tripper), Chlamydia, és Trichomonasz gyakori okozója a méhnyakgyulladásnak. Herpes genitalis és a humán papillóma-vírus további két nemi betegség, amik okozhatnak méhnyakgyulladást és a PAP-teszt abnormális elváltozásait. Más baktériumok túlszaporodása, mint például a sztafilococcus és a sztreptokokkusz, amelyek egyébként a normális hüvelyflórához tartoznak (baktériumos hüvelygyulladás), is okozhat cervicitiszt.

 

A méhnyakgyulladás megelőzése

Tanulmányok mutatják, hogy azoknál a nőknél, akik később kezdenek nemi életet és monogám kapcsolatot folytatnak, alacsonyabb a méhnyakgyulladás és abnormális PAP-teszt előfordulása. Vegyi irritáló anyagok, mint például a hüvelybe való zuhanyozás, és illatosított tamponok használata elkerülendő. Ajánlatos a spermaölő krémek használatának elkerülése azoknál, akik aktív méhnyakgyulladásban szenvednek. Habár ha ez az egyedüli fogamzásgátlási módzser, amit alkalmaznak, akkor jobb, ha biztonságos nemi életet élnek és használják. Sok nő használ fogamzásgátlásra óvszert és méhnyaksapkát, amiket spermaölő krémekkel használnak. Mielőtt a fogamzásgátlás módszerét megváltoztatnák, kérjék ki egy egészségügyi szakember tanácsát. Fontos, hogy minden hüvelybe helyezett idegen test (pesszárium, diafragma, tampon), helyesen legyen elhelyezve. Fontos hogy kövessük az ajánlott utasításokat arra vonatkozóan, hogy milyen gyakran kell őket cserélni, mi a maximális idő, ameddig benttarthatók és, hogy milyen gyakran kell őket tisztítani

A méhnyakgyulladás tünetei

  • méhnyak érzékenység
  • könnyen kiváltható méhnyak vérzés
  • mukopurulens, sárga, folyás a méhnyakból.
  • méhnyak kimarás vagy vöröses elszíneződés
  • koitusz utáni vérzés
  • gyakran tünet mentes

 

A beteg teendői méhgyulladás esetén

 

Rendellenes, megszaporodott, esetleg gennyes, véres hüvelyváladék (folyás) esetén mielőbb forduljon nőgyógyász szakorvoshoz!

Az orvos teendői

A nőgyógyászati vizsgálat során az orvos a hüvelyváladékból laboratóriumi baktériumtenyésztés céljára, a méhszáj nyálkahártyájából pedig szövettani vizsgálat céljából vesz mintát. A makroszkópos vizsgálatot a hüvely és a méhszáj mikroszkópos megtekintésével, kolposzkópos vizsgálattal egészíti ki.

 

Forrás: Intima.hu

Betegtájékoztatók nőknek, szakorvosoktól

Itt megtalálod a nőket leggyakrabban érintő betegségekkel, állapotokkal kapcsolatos kérdésekre a szakorvosi válaszokat, érthetően.
Tünetektől a kivizsgálási és kezelési lehetőségekig, minden egy helyen!
Image

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 8 Ratings )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások