Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

Kis doktor, nagy doktor vagy aposztrófos doktor?

Ajánlom a Facebookon

Sokan teszik fel ezt a kérdést, amikor szakembert keresnek, hogy vajon van-e és ha van, milyen különbség van a kisdoktorok, nagydoktorok között az írásmódon kívül és mégis kik azok az ún. aposztrófos vagy idézőjeles doktorok. Utánanéztünk, hogyan segít eligazodni a kérdésben a jogszabály és a helyesírási szabályzat.

Szerző: Matics Kata, online egészségkommunikációs szakértő, Intima.hu ügyvezető

Szerző: Matics Kata | online egészségkommunikációs szakértő, Intima.hu ügyvezető

 

Intima.hu logo

A napokban kaptam egy ajánlást arra vonatkozóan, hogy keressem fel a nagyon jó eredményekkel bíró 'Dr XY természetgyógyászt. A fülemet és később a szememet is megütötte az interneten található leírás, amely a következő volt: 'Dr. Gipsz Jakab. /A reklámérték miatt nem írom ki az illető szolgáltató nevét :)/. Mivel többször futottam már bele a kisdoktor, nagydoktor kérdésekbe, amelyet most megkoronázott az aposztrófos doktor, úgy gondoltam ideje körbejárjuk a kérdést és a doktorok közötti különbségeket tisztázzuk.

Ki jogosult ma Magyarországon doktori cím használatára?

Mikor és mennyiben jogszerű erre az alkalom? Van-e különbség a „kisdoktor” (dr.) és a „nagydoktor” (Dr.) között?

Egyszerű kérdés, egyszerű válasz: a felsőoktatási törvény általánosságban azt írja elő, hogy „az orvos, a fogorvos, a gyógyszerész, az állatorvos, a jogász szakon oklevelet szerzett személyek jogosultak a doktori cím használatára. 

Mindezeket a címeket nevezhetjük „kisdoktorinak” mivel ugyanebben a bekezdésben a törvényhozó a következőképpen jelöli meg a vonatkozó jelöléseket. Kategorikusan állítja, hogy a címek rövidítése a következőkként alakul: orvosoknál dr. med., fogorvosoknál dr. med. dent., gyógyszerészeknél dr. pharm., állatorvosoknál dr. vet. a jogászok esetén pedig dr. jur. Tehát mindenhol kisbetűs alakzatokról esik szó. Továbbá sehol sem áll magában a „dr.” jelölés. A fenti, differenciált jelzésekkel azonban nagyon ritkán találkozhatunk a mindennapokban. Leginkább akkor jellemző, ha valaki boldog tulajdonosa több olyan oklevélnek is, amely doktori címet tanúsít. A nagy kezdőbetűs doktori rövidítés pedig egészen általános. Pedig korántsem jelentőség nélküli a kezdőbetű fajtája.

Kiket neveznek nagydoktoroknak (Dr.)?

Az Felsőoktatási törvény a doktori képzésre vonatkozó külön szabályok között rendelkezik a felsőoktatás harmadik lépcsőjében szerezhető oklevelekről. Az elnevezésekből adódhat némi félreértés, hiszen az orvos- vagy jogászdoktorok már doktorok doktori képzés híján is, a maguk egységes, nem-bolognai képzésük sikeres abszolválását követően is, ugyanakkor továbbtanulhatnak a tudományos sarzsiért, a „kisdoktori” cím ugyanis nem jelent tudományos fokozatot. Azt a doktori képzés nyújtja.

A felsőoktatási törvény megállapítja, hogy a doktori képzésben szerezhető oklevél által tanúsított tudományos fokozat a „Doctor of Philosophy” (rövidítve: PhD), a művészeti képzésben a „Doctor of Liberal Arts” (rövidítve: DLA). A jogalkotó ez után arról is rendelkezik, hogy a „Dr.” rövidítéssel a PhD vagy a DLA fokozatú érdemesek üzenhetnek a világnak. Más jogosulti kört – egyéb szabály hiányában és ismételten a contrario – kizár az a törvényi megfogalmazás, hogy „a PhD fokozattal rendelkező személyek nevük mellett feltüntethetik a »PhD« vagy a »Dr.« rövidítést, a DLA fokozattal rendelkezők pedig a »DLA« vagy a »Dr.« rövidítést.”

Mikor, hogyan használjuk helyesen? 

A magyar helyesírás szabályai (Akh.) elvileg kielégítően rendezi, hogy „A családnevek előtti doktor […] szót, illetőleg rövidítésüket csak kiemelt helyzetben (aláírásban, levélcímzésben, oszlopba rendezett névsorban stb.) és mondat elején kezdjük nagybetűvel […] Mondat belsejében ugyanezek kisbetűvel írandók.”

Sokan úgy gondolják, hogy az egyetemi diplomát megszerzők az ún. kisdoktorok, akik csak kisbetűvel írhatják nevük elé a doktor szót, nagybetűvel pedig csak azok használhatják a címet, akik az MTA doktorai. Mások szerint a nagybetűs írásmód feltétele a PhD-fokozat megszerzése. Mindezeket a nyelvészek azonban csak közhiedelemnek tekintik, mert a magyar helyesírási szabályozás a fentiek szerint egységesen kezeli a kérdést, és nem tesz különbséget az egyes tudományos fokozatok birtokosai között. És ami szintén biztosnak tűnik: akár kicsivel, akár naggyal írjuk, mivel rövidítésről van szó, mindig pontot kell tenni a „dr” után.

Hogy ennek az egésznek milyen jelentőséget tulajdonítunk, azt mindenki döntse el maga, de a magyar helyesírást nem tekinthetjük jogszabálynak, ezáltal betar(ta)tása sem kötelező. Figyelmen kívül hagyása nem von maga után jogi konzekvenciát. Ugyanakkor véleményünk szerint, ha magyar szövegben alkalmazzuk a doktori cím megjelölését, akkor nem hagyható figyelmen kívül a magyar helyesírás mint „magas presztízsértékkel bíró ajánlás”.

Mi a helyzet a mostanában megjelenő 'Dr vagy 'dr megjelenésű aposztrófos doktorokkal?

Erre a kérdésre éppen a Magyar Természetgyógyászok Szövetségének oldalán találtam meg a választ, amely szervezet igen határozottan kezeli az ún. aposztrófos doktorok megjelenítését:

"Az elmúlt hónapokban számos olyan jelzés futott be a Magyar Természetgyógyászok Szövetségéhez, hogy néhány természetgyógyász a nevében doktori címnek látszó titulust használ. Megjelentek a természetgyógyászok, masszőrök között olyanok, akik a nevük előtt egy apró vonással, azaz aposztróffal doktor (’Dr.) titulust tüntetnek fel, de tudomásunk van pedikűrös végzettségű 'doktorról is. Ezzel azt a látszatot keltik, mintha doktorok lennének, még ha az ' jel – alapos vizsgálódás esetén - ébreszthet is valami kétséget az igaziság felől. Ez a jelenség alapvetően ingathatja meg a megfelelő szakmai képesítéssel, és az azt a nevükben is használni jogosult doktorokkal szembeni bizalmat. Az elmúlt egy évben három rendőrségi megkeresés is érkezett hozzánk az „idézőjeles doktorokkal” kapcsolatosan.

A Magyar Természetgyógyászok Szövetsége a 2013. április 12-i elnökségi ülésén 2. napirendi pontként tárgyalt aposztrófos doktori cím használatával kapcsolatosan a következő egyöntetű állásfoglalást hozta:

A Szövetség mindazon személyeket, akik a ’Dr, vitális ’doktor, parapszichológus ’doktor, alternatív tudományok ’doktora és ehhez hasonló címeket viselik, kizárja soraiból, ill. ezen címek használata a szövetség tagfelvételénél kizáró ok. A Magyar Természetgyógyászok Szövetsége minden formában elhatárolódik ezen személyektől és tevékenységüktől.

A tudományos és szakmai jellegű kisdoktori, nagydoktori, Phd Dr. és egyéb tudományos fokozatot csak azon személyeknél fogadjuk el, akik a megfelelő magyar oktatási és állami vizsgarendszerben a magyar jogszabályoknak megfelelően kapták, ill. védték meg doktorátusukat, és a doktori cím használatára való jogosultságot igazolni tudják

A szövetség azon külföldön szerzett diplomákat, szakmai és tudományos fokozatokat fogadja el, melyek a magyar jogszabályoknak és joggyakorlatnak megfelelően kerültek honosításra." - olvasható a Szövetség honlapján.

Össszefoglalva tehát, míg a Dr. és dr. előtaggal ha találkozunk, elviekben biztosak lehetünk abban, hogy felsőoktatási képzésben minimum a második fokig eljutott és ott diplomát szerzett az adott szakember, míg minden más megjelenés nem elfogadható, és akár rendőrségi feljelentést is vonhat maga után!

Ne hagyjuk magunkat megtéveszteni a különböző írásmódokkal, és legyünk körültekintőek, főleg ha az egészségünk a tét!

Forrás: 

Jogifórum.hu
2011. évi CCIV. törvény a nemzeti felsőoktatásról, 52. § (7) bek. (3) 
Kisdoktor, nagydoktor 
MTA helyesírás
dr. vagy Dr.?

 

Az összeállítást készítette: Matics Kata - egészségkommunikációs szakértő, az Intima.hu ügyvezetője

 

 

Hírlevél feliratkozás - Intima

Ne maradj le legfrissebb cikkeinkről,
iratkozz fel AJÁNLÓ-hírlevelünkre:

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász, meddőségi specialista

Budapest
szülész-nőgyógyász és endokrinológus főorvos
Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 0 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások