Mindent megtennél azért, hogy babád szülessen? Kezdd ezzel: Útvesztők helyett - Termékenységi program>>  

Szakorvosoktól, meddőséggel küzdő pároknak, együdül babát vállaló nőknek!

HPV elleni védőoltás - oltsunk vagy ne oltsunk?

Ajánlom a Facebookon

Napjainkban szinte minden nap hallani a médiában a HPV védőoltásról, de arról kevés hírt hallunk, hogy kinek szükséges védőoltást kapnia, hol kérheti és milyen feltételekkel.

Dr. Ragó Zsuzsannát, a HPV Centrum szaktanácsadóját kérdeztük arról, mi napjainkban a HPV oltás menete, van-e bevett protokoll eljárás az oltás során hazánkban?

Kérdésünkre megtudhattuk, hogy a HPV Centrum ajánlásával létezik egy bevett program, amelyet viszont nem kötelező követni. A Centrum irányvonala szerint, aktív szexuális élet mellett HPV-teszt elvégzése javasolt. Ennek elhagyása és esetleges HPV pozitivitás a mai kutatási adatok szerint nem okoz veszélyt, viszont feleslegessé teszi az oltást.

Mivel elsődleges megelőzést jelentő HPV védőoltást az OEP egyelőre nem támogatja csak a másodlagos rákszűrést, így ez jelentős költséget jelent mindenki számára. A HPV teszt alapára 5500 Ft, az oltóanyag 33 000 Ft-ba került oltásonként, amiből 3 db szükséges a teljes védettséghez. Ezek az árak természetesen intézményenként, rendelőnként változnak. Szintén plusz költséget jelent(het) az oltás beadása, valamint a konzultáció, de több magánintézménynek is rendelkezik akciós csomagajánlattal. Az állami intézményekben az oltás, és a konzultáció OEP finanszírozottak, tehát elvileg ingyenesek.
De térjünk vissza a HPV teszthez - mivel erről elég kevés szó esik.


Miért érdemes szűrést végezzünk?

A teszt segítségével lehetőség nyílik a vírus típusának pontos meghatározására, és a terápia kialakítására. Ez a vizsgálat csak bizonyos esetekben ingyenes, de kérésre önköltségesen igényelhető. HPV teszt kihagyása nélkül


Na de mi történik akkor, ha pozitív lesz a HPV teszt?

A kezelés fontos része az immunrendszer stimulálása: a klinikai tanulmányokkal igazolt tablettás kezelés helyreállítja a vírus által legyengített védekezési mechanizmusokat, és segít legyőzni a fertőzést. Három-hat hónapos kúra után jelentősen nő a gyógyulási hajlam, és akár a műtét is elkerülhetővé válik. Amennyiben műtéti megoldás javasolt, az immunerősítő kúra a betegség kiújulásának megakadályozása céljából szintén ajánlott.

intima hpv betegtajekoztato 2022

Gyakori kérdések, szakértői válaszok - érthetően a HPV-ről >>

Hol vehetünk igénybe HPV szűrést, oltást?

Elvileg bármelyik egészségügyi intézményben, bár érdemes előtte akár a kezelőorvosunkkal konzultálni, vagy akár az interneten körbe nézni. (A Szülészeti- Nőgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság hivatalos honlapján, vagy a HPV Centrum oldalán akár megyére szűrve is megtalálható a HPV Prevenciós Szakértői Hálózat szakembereinek elérhetőségei.

Jelenleg 15 db HPV Centrum üzemel Magyarországon, ebből kettő férfi és kettő szájüregi szűrést is végez. (A férfi és a szájüregi szűrésről később ejtünk szót.) Ezen kívül természetesen majd mindenhol magánintézményben

Megkerestünk a fővárosban és két vidéken üzemelő magánintézményt, hogy megtudhassuk a HPV vizsgálat-oltás menetét.

A megkérdezett magánklinikák, rendelők eltérő árakkal és protokollal rendelkeznek, melyet összesítve innen lehet letölteni.

Mivel az intézményekben, valamint a médiában egymástól eltérő protokoll eljárások vannak HPV szűréssel, oltással kapcsolatban, ezért a következőket javasoljuk olvasóinknak:

  • Amennyiben felmerül HPV elleni védőoltás beadása - szexuális élet mellett - először mindenképpen végezzünk HPV szűrést!
  • Vegyük figyelembe, hogy az első és az utolsó oltás között minimum 6 hónapnak kell eltelni. Ez alatt az idő alatt kerülendő a partner-váltás!
  • Pozitív és negatív HPV teszt esetén is fontos az évente történő szűrővizsgálat!

Intima.hu

Ajánlott orvosok

általános nőgyógyász, szülész-nőgyógyász

Budapest

szülész-nőgyógyász, lézerspecialista

Debrecen

Ha számodra is hasznos volt cikkünk, megköszönjük, ha értékeled!
Értékelés:
( 1 Rating )
Ajánlom a Facebookon
  • Nincsenek hozzászólások